Ονόματα κατοικιδίων with a twist

Ξεκινώ μια συλλογή με ονόματα κατοικίδιων ζώων που σχηματίζουν φράσεις - συμπληρώστε ελεύθερα:

 
Αν και δεν είναι κατοικίδια, νομίζω ότι αξίζει να αναφερθούν εδώ τα σκιουράκια (πιο σωστά: οι ταμίες, αλλά ποιος τους ξέρει τους ταμίες αυτούς, εμείς ξέρουμε μόνο τους άλλους, της τράπεζας) Τσιπ και Ντέηλ, Chip and Dale = Chippendale

Ένα γνωστό μου ζευγάρι Έλληνες, με δυο παιδιά, είχαν δύο λυκόσκυλα που τα έλεγαν Μαξ και Λάρι. Διότι με ένα ισπανικό "και" ανάμεσα, Max y Lari, μας κάνουν Μαξιλάρι.

Τέλος όλοι έχουμε ακουστά για τον σκύλο Ουστ και τη γάτα Ψιτ. Δεν τους έχω γνωρίσει προσωπικά, αλλά όλο και κάποιος θα ονόμασε στ' αλήθεια έτσι τα κατοικίδιά του.
 

SBE

¥
Ήξερα κάποιον που ονόμασε τη γάτα του Κότα.
Όχι, δεν είχε κότες που τις φώναζε ψιψίνες.
Το κουνέλι Στιφάδο παντως είναι πολύ καλό. :-)
 

daeman

Administrator
Staff member

daeman

Administrator
Staff member
...
Pat the dog: το ήξερα από τον πορσελάνινο σκύλο του Joey στα Φιλαράκια, αλλά τώρα υπάρχει και παιδική σειρά με αυτό το όνομα

Και ο Pat McGroin, όχι από παιδική σειρά:

Αναβίωση νήματος.
Καμιά ιδέα για απόδοση του ονόματος Pat McGroin; Σημειωτέον ότι όπως το προφέρει ο ηθοποιός ακούγεται "pat my groin".

...
Αν θέλεις απόδοση του Πατ ΜακΓκρόιν που να φέρνει στο "pat my groin" κι επειδή δεν μας είπες αν είναι Patrick ή Patricia:

α. Πάνος Στοβουβώνας (στην ονομαστική πάσχει λιγάκι, αλλά: Πάνο Στοβουβώνα)
θ. Χάιδω Ταχαμνάτου


Αν και δεν είναι κατοικίδια, νομίζω ότι αξίζει να αναφερθούν εδώ τα σκιουράκια (πιο σωστά: οι ταμίες, αλλά ποιος τους ξέρει τους ταμίες αυτούς, εμείς ξέρουμε μόνο τους άλλους, της τράπεζας) Τσιπ και Ντέηλ, Chip and Dale = Chippendale
...

Chippendale vs Chip 'n' Dale

Τον Σι και τον Αμ, τις σιαμέζες γάτες από τη Λαίδη και τον Αλήτη, τους θυμόσαστε;

Personality
Si and Am are sinister pair of cats who use the love they gain from Aunt Sarah to get others into a large amount of trouble. The cats are sneaky and love to cause trouble and make messes for their own amusement. It is indicated that they care for nothing but each other and take advantage of Aunt Sarah seeing her as a protector and not a beloved owner.

...

 
Θυμάμαι τη γάτα από τις Μάγισσες, που την έλεγαν Κιτ («Kit the cat, get it?»).

Και πιο πρόσφατα, η πρωταγωνίστρια της ταινίας Hush φώναζε τη γάτα της «Bitch», που είναι και το μόνο πράγμα που θυμάμαι γι' αυτήν εκτός του ότι είναι κουφή. (Καλό θρίλερ πάντως, μου άρεσε.)
 

Zazula

Administrator
Staff member
Θυμάμαι τη γάτα από τις Μάγισσες, που την έλεγαν Κιτ («Kit the cat, get it?»).
Νομίζω ένα κλικ πιο πάνω είναι το KITT car — kit car. Αλλά ίσως επειδής είναι πέτρολχεντ — και παιδί των ογδόνταζ. :)
 

SBE

¥
Θυμάμαι τη γάτα από τις Μάγισσες, που την έλεγαν Κιτ («Kit the cat, get it?»).
I get KitKat

200px-KitKat_logo.svg.png
 

daeman

Administrator
Staff member
Θυμάμαι τη γάτα από τις Μάγισσες, που την έλεγαν Κιτ («Kit the cat, get it?»).

Και πιο πρόσφατα, η πρωταγωνίστρια της ταινίας Hush φώναζε τη γάτα της «Bitch», που είναι και το μόνο πράγμα που θυμάμαι γι' αυτήν εκτός του ότι είναι κουφή. (Καλό θρίλερ πάντως, μου άρεσε.)

Νομίζω ένα κλικ πιο πάνω είναι το KITT car — kit car. Αλλά ίσως επειδής είναι πέτρολχεντ — και παιδί των ογδόνταζ. :)



The name of this game: Pussy Galore! ;)
 

nickel

Administrator
Staff member
Τα ζώα της ζωής μου τα βάφτιζαν παιδιά (εγώ σε μικρή ηλικία, τα παιδιά μου κλπ.). Αν είχα τώρα έναν σκύλο και μια γάτα, μετά απ' αυτό το νήμα, θα τα έβγαζα Γαβριά και Μιαούλη. ;-)
 
Top