comparand

Δεν είχα ξανασυναντήσει τη λέξη comparand, όπως και πολλοί φυσικοί ομιλητές της αγγλικής μάλλον.

Σημαίνει, αν έχω καταλάβει σωστά, τον β' όρο σύγκρισης.
Δεν υπάρχει στο OED ή στο Webster, οπότε σκέφτηκα μήπως είναι νεολογισμός.

Πάντως εδώ και εδώ βλέπουμε συζητήσεις αγγλόφωνων πριν από περίπου 2 χρόνια για το εάν αυτή η λέξη υπάρχει και, εάν ναι, πώς μπορεί να χρησιμοποιηθεί.

Στη δική μου περίπτωση, άρα, υποθέτω ότι και στους αναγνώστες του αγγλικού Xenophon θα ακούγεται κάπως περίεργο, στη φράση:

"The closest comparand [ενν. σε σχέση με τον Ξενοφώντα] in terms of sheer generic diversity might be Cicero".

Αλλά σκοπεύω να το μεταφράσω απλώς περιφραστικά. :)
Μου δίνει την εντύπωση εκφραστικής δηθενιάς, κάνω λάθος;
 

nickel

Administrator
Staff member
Νεολογισμός είναι, φτιαγμένος στο πρότυπο του operand. Έτσι κι αλλιώς, ο operand (τελεστέος) είναι όρος που περιγράφει και τους δύο αριθμούς μιας πράξης, δηλαδή στο 10 – 3, operator (τελεστής) είναι το σύμβολο της πράξης, το μείον, και τελεστέοι είναι οι 10 και 3. Άρα, θα πρέπει τους comparands να τους πούμε τελεστέους σύγκρισης.

Χρήσιμος όρος είναι και για άλλα κείμενα, αλλά στη δική σου περίπτωση δεν θα έσπευδα να μιλήσω για «τελεστέο σύγκρισης». :-)

https://en.wikipedia.org/wiki/Operand
https://www.spinellis.gr/mlang/while/compare.htm
 

SBE

¥
Σ'ιγουρα δεν πρόκειται για euroenglish, ίδιας κατηγορίας με το telematics;
 
Απ' ό,τι έχω καταλάβει, η κατάληξη -and δηλώνει αυτόν που υφίσταται κάτι: comparand = αυτός που συγκρίνεται, ligand = αυτός που προσδένεται, confirmand = αυτός που χρίζεται (?), analysand = ο ψυχαναλυόμενος, graduand = ο αποφοιτών, integrand = ο ολοκληρούμενος, multiplicand = ο πολλαπλασιαστέος, ordinand = ο προς χειροτόνηση (?), proband = ο εξεταζόμενος, summand = ο αθροιζόμενος, timberland = το άρβυλο. Άρα λοιπόν ο «συγκριστέος», του δόκτορα, είναι άριστη απόδοση.
 

nickel

Administrator
Staff member
timberland = το άρβυλο

Όχι, όχι. Γιατί τότε και ampersand, ο προσθετέος. :-)

Αν πάντως είναι να φτιάξουμε λέξη για το comparand, θα πούμε ο συγκριτέος.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Αν πάντως είναι να φτιάξουμε λέξη για το comparand, θα πούμε ο συγκριτέος.

Σωστό. Το συγκριστέος είναι λάθος από (ας πούμε :) ) κεκτημένη ταχύτητα.
 

pontios

Well-known member
Σωστό. Το συγκριστέος είναι λάθος από (ας πούμε :) ) κεκτημένη ταχύτητα.

A grush of blood. Happens to the (two) best of us. ;)

και κάτι άλλο ...
comparand = αυτός που συγκρίνεται ή αυτός με τον οποίο συγκρίνεσαι/αυτό με το οποίο συγκρίνεται κάτι (a comparand could be a measuring stick, or a template for example? - I'm guessing);
 

nickel

Administrator
Staff member
Το operand είναι o αριθμός και στις δύο πλευρές της πράξης, αριστερά και δεξιά του τελεστή, του συμβόλου της πράξης. Ομοίως, ο comparand θα πρέπει να θεωρηθεί ότι είναι στοιχείο της σύγκρισης και από τις δύο πλευρές του τελεστή της σύγκρισης. Και το 1 και το 2 στο 1 > 2.
 
Ομοίως, ο comparand θα πρέπει να θεωρηθεί ότι είναι στοιχείο της σύγκρισης και από τις δύο πλευρές του τελεστή της σύγκρισης.

Σε πιο χαλαρό δηλαδή πλαίσιο, θα μπορούσε απλώς να αποδοθεί ως "συγκρίσιμος-η-ο";
 

nickel

Administrator
Staff member
Σε πιο χαλαρό δηλαδή πλαίσιο, θα μπορούσε απλώς να αποδοθεί ως "συγκρίσιμος-η-ο";

Εξαρτάται, πάντα. Αλλά στο δικό σου με τον Ξενοφώντα δεν έχω σκεφτεί κάτι καλύτερο από μια απλή περιφραστική διατύπωση με «που θα μπορούσε να συγκριθεί ... ως προς...».
 
Α ναι, "συγκρίσιμους" εκεί δε βάζω με τίποτα - ούτε, βέβαια, "συγκριτέους". :)

Προς το παρόν είναι "Ως προς την ποικιλία των ειδών στα οποία έγραψε, πιο κοντά στον Ξενοφώντα ίσως να βρίσκεται ο Κικέρωνας.". Αλλά το πρώτο κομμάτι της φράσης θα το ξαναδώ γιατί δε μου αρέσει η παρήχηση του -σ- (το δεύτερο, όπου και ο comparand, δε νομίζω).
 

nickel

Administrator
Staff member
Σε απλή φατσομπουκική αργκό:

 
:)

(I just wanted to send this, but I have to write something more, because my message was "too short", blah blah blah - now it's too long)
 
Στο συγκεκριμένο κείμενο της antongoun θα μπορούσε ίσως να ειπωθεί ότι ο πλησιέστερος παραλληλισμός μπορεί να γίνει με τον Κικέρωνα.
 

pontios

Well-known member
Πέρα από το μαθηματικό/αφηρημένο πεδίο ... στο παράδειγμα, ας πούμε: "ο Μπόγκαρτ ήταν πιο κοντός από την Μπέργκμαν", comparand θα θεωρούνταν και οι δυο - έτσι δεν είναι;
 

nickel

Administrator
Staff member
Ναι. Αλλά, μαθηματικά μιλώντας, comparands θα ήταν το ύψος του Μπόγκαρτ και το ύψος της Μπέργκμαν. :-)
 

pontios

Well-known member
Ναι. Αλλά, μαθηματικά μιλώντας, comparands θα ήταν το ύψος του Μπόγκαρτ και το ύψος της Μπέργκμαν. :-)


Πολύ σωστά - καλό! :)
Human substance reduced to mathematical quantities (=substance abuse, in some quarters).
 
ο πλησιέστερος παραλληλισμός μπορεί να γίνει με τον Κικέρωνα.

Το κρατάω, πολύ απλό, σαφές και αβίαστο. Ευχαριστώ!
 
Top