metafrasi banner

enabling technology

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Enabling technology An enabling technology is ...

... an invention or innovation, that can be applied to drive radical change in the capabilities of a user or culture. Enabling technologies are characterized by rapid development of subsequent derivative technologies, often in diverse fields. (wikipedia).

... equipment and/or methodology that, alone or in combination with associated technologies, provides the means to generate giant leaps in performance and capabilities of the user. For example, the coming together of telecommunication technologies, internet, and groupware has leveled the field so that even smaller firms are able to compete in areas where they otherwise could not. (BusinessDictionary)


Ως παραδείγματα τέτοιων τεχνολογιών από την ιστορία αναφέρονται επίσης ο τροχός, η τυπογραφία, η ατμοκίνηση κ.ο.κ. Ο όρος είναι μάλλον σπάνιος (Collins).

Έχει αποδοθεί στα ελληνικά; Εναλλακτικά, υπάρχουν ιδέες για την απόδοσή του;
 

nickel

Administrator
Staff member
Κομίζω από την IATE (χωρίς να αγκαλιάζω) τις παρακάτω αποδόσεις:

enabling technology
απαραίτητη βασική τεχνολογία (Council)
τεχνολογία ευρείας διάδοσης
τεχνολογία διάδοσης
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Ναι, τα είδα αυτά. Κι εγώ δεν μπορώ να τα αγκαλιάσω.
Να αναφέρω και μερικές ιδέες που έχω δοκιμάσει ή μου έχουν δώσει:

Ενεργοποιητικός επειδή ενεργοποιεί λανθάνουσες ή άγνωστες δυνατότητες
Διευκολυντικός (παρόμοιο σκεπτικό)
Επιτρεπτικός....

Ρηξικέλευθος (by Bernardina)
 

nickel

Administrator
Staff member
Ενεργοποιητικός επειδή ενεργοποιεί λανθάνουσες ή άγνωστες δυνατότητες
Διευκολυντικός (παρόμοιο σκεπτικό)
Επιτρεπτικός....

Και οι τρεις αυτές αποδόσεις χρησιμοποιούνται σε μικρό βαθμό, που στα αγγλικά θα το λέγαμε the jury is still out...

Το ρηξικέλευθος συνδυάζεται συχνά με την τεχνολογία, αλλά, όπως τα καινοτόμος και πρωτοπόρος, δεν δίνει τη διάσταση «rapid development of subsequent derivative technologies» και δεν έχει αντιστρεψιμότητα με το enabling. (Από την άλλη, ο Απόλλων, ανάμεσα σε πολλά άλλα, ήταν και ρηξικέλευθος επειδή «ανοίγει δρόμο».)
 
Εγώ θα έλεγα να ακολουθηθεί η ορολογική μόδα των κοινωνικών επιστημών και να μιλήσουμε για ενδυνάμωση/ ενδυναμωτική.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Εγώ θα έλεγα να ακολουθηθεί η ορολογική μόδα των κοινωνικών επιστημών και να μιλήσουμε για ενδυνάμωση/ ενδυναμωτική.

Αυτό είναι όμως empowering, θα προκαλεί πρόβλημα στην αντίστροφη συσχέτιση (ψύλλους στ' άχυρα γυρεύω, μάλλον).
 
Με μεγάλο δισταγμό: "γενεσιουργός τεχνολογία", "γενεσιουργή τεχνολογία", "γενεσιουργές τεχνολογίες" ?
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Με μεγάλο δισταγμό: "γενεσιουργός τεχνολογία", "γενεσιουργή τεχνολογία", "γενεσιουργές τεχνολογίες" ?

Δεν φαίνεται άσκημο το προωθητική τεχνολογία.

Τα προσθέτω στη λίστα των υπόψη. Όμως το προωθητικός συγκρούεται με το διαφημιστικό, π.χ. σε promotional events...
 
Top