οτοστόπ και διορθώσεις

Στο αυτό το απόσπασμα του 'Ενάντια στην Καντάδα, έχει η λέξη 'οτοστόπ' άλλη σημασία απ' εκείνη του 'hitchhiking'.

Έπρεπε να πω το δικό μου τραγούδι, για να δω τη γλύκα [the goodies? ειρωνική χρήση;]. Και το είπα, μεγαλώνοντας. Μια ολοκληρωμένη αντι-καντάδα: Αυγή, ρεμπέτικα, Δεκαπενθήμερος Πολίτης, αμπέχωνα, μεταπολίτευση, Αριστερά, οτοστόπ, Εξάρχεια. Πηγή: www.lifo.gr

I should sing my own song so that I can see all the sweetness. The complete opposite of a serenade. The Dawn [leftist newspaper], blues songs, the Fortnightly Citizen [leftist magazine],the Colonels' uniforms, the Metapolitevsi. The Left. Hitchhiking, The Exarcheia (the well-known district in Athens].
 

Neikos

Member
Έπρεπε να πω το δικό μου τραγούδι, για να δω τη γλύκα [the goodies? ειρωνική χρήση;][/B]

Γεια σου, Θησέα, και καλή χρονιά. Ναι, ειρωνικά το λέει, είναι έκφραση.
Για να δεις τη γλύκα = για να δεις(καταλάβεις, συνειδητοποιήσεις) πόσο δύσκολο είναι κάτι

Πχ :
Προσπάθησε να μεταφράσεις κάτι χωρίς τη βοήθεια της Λεξιλογίας, για να δεις τη γλύκα. :p
 
Καλησπέρα, Νείκο. Εύχομαι ευτυχισμένη και δημιουργική χρονιά. Δεν συνάντησα ποτέ αυτό το ιδίωμα αλλά είναι πολύ χρήσιμο.
 

Earion

Moderator
Staff member
I had to sing my own song so that I could see how bitter-sweet it is. And I sang it while growing up. A full-blown counter-serenade: [reading] Avgi and Politis (the fortnightly edition),
[listening to] rembetika, [wearing] army jackets, hitch-hiking, [frequenting] Exarchia, [following] the Left, [living] the Metapolitefsi.



Surely all of this is strange to you, Theseus, because it is cultural history. Those are highly-loaded catchwords trying to evoke memories of an era, of what we call The Metapolitefsi. Metapolitefsi (change of government) is not simply a term of political history (i.e. the change from military rule, the Junta, to democracy, in the summer of 1974), it is a word covering a real cultural shift in all aspects of everyday life. For Greece it is pretty much the equivalent of the Sixties (since we didn’t have the real Sixties because of the Junta).
 
Θεγξ, Εάριων. Το άρθρο κι η άσκηση που μου ανέθεσες ήταν πολύ δύσκολα αλλά και αξίζει τον κόπο πολύ. Πάλευα μ' αυτά, τα σκεφτόμουν πριν κοιμηθώ, προσπάθησα να βρω κάποια έννοια, μα στο τέλος κάπως νίκησα. Τώρα έχω όλες τις πληροφορίες που χρειάζομαι, εκτός από κάποιο χτένισμα. Στην πραγματικότητα, πάρα πολύ χτένισμα. Όμως, χαίρομαι που κουτσοκατάφερα. Θεγξ ξανά, φίλε μου!
 
Top