metafrasi banner

Ακρωνύμια και συντομογραφίες για κανόνες αθλημάτων

Tonia

¥
Καλημέρα. Έχω ένα κείμενο που περιέχει κανόνες τοποθέτησης στοιχημάτων. Περιλαμβάνει επίσης μια λίστα με ακρωνύμια και συντομογραφίες (και τα δύο, για παράδειγμα το CK είναι Corner Kicks και το MS είναι Misses). Δεν έχω ξεκαθαρίσει ακόμα αν ο πελάτης θέλει να γράψω τα αντίστοιχα ακρωνύμια/συντομογραφίες στα Ελληνικά ή αν απλά θέλει να τα αφήσω στα Αγγλικά και να μεταφράσω τι σημαίνουν. Υποθέτω όμως, βλέποντας τι έχουν κάνει οι συνάδελφοι που έχουν μεταφράσει το ίδιο αρχείο σε άλλες γλώσσες, ότι θα θέλουν τα πάντα στα Ελληνικά. Δεν ξέρω τι κάνω λάθος και δεν έχω βρει ούτε ένα σάιτ που να έχει έστω μια στοιχειώδη λίστα με συντομογραφίες για το ποδόσφαιρο ή άλλα αθλήματα. Μήπως έχετε κάτι υπόψη σας και μπορείτε να με βοηθήσετε; Για παράδειγμα, έχω F-fouls. Θεωρητικά, χρησιμοποιώ το Φ. Αν όμως υπάρχει κάτι πιο επίσημο/συνηθισμένο; Ευχαριστώ πολύ!
 

nickel

Administrator
Staff member
Καλημέρα. Εγώ δεν έχω ιδιαίτερα καλές σχέσεις με το ποδόσφαιρο. Αλλά και με τις συντομογραφίες δεν έχω πολύ καλύτερες. Ίσως φταίει που, ακόμα και στις μέρες του διαδικτύου και της διευρυμένης πληροφόρησης, δεν λείπουν οι φορείς που μας τρελαίνουν με τις συντομογραφίες αλλά τσιγκουνεύονται ένα ρημάδι δημοσίευμα που να λέει τι σημαίνουν οι συντομογραφίες τους. Η Κόλαση του Δάντη θα έπρεπε να περιλαμβάνει βαθύτατο κύκλο για τους κρυπτοσυντομογράφους.

Αφού λοιπόν εξήγησα τη θέση μου, να πω και την άποψη μου για τον ιστότοπο στοιχηματισμού (προσθέτοντας ότι κοντά στους κρυπτοσυντομογράφους θα ήθελα να βρίσκονται και οι προγραμματιστές ιστότοπων και προγραμμάτων που στριμώχνουν απελπιστικά τα αγγλικά τους έτσι που να πρέπει να στριμώξουμε και δυο φορές παραπάνω τα ελληνικά μας). Δεν ξέρω να υπάρχουν ποδοσφαιρικές συντομογραφίες και, αν υπάρχουν, δεν θα τις καταλάβω. Αν φτιάξεις κάποιες επειδή δεν χωράνε κανονικές λέξεις, κάν' τες έτσι που να καταλαβαίνονται: ΠΕΝ(αλτι), ΚΟΡ(νερ). Και, κυρίως, φτιάξε και κάπου έναν επεξηγηματικό πίνακα. Δες αν υπάρχει ήδη για τις αγγλικές συντομογραφίες. Αν δεν υπάρχει, να ζητήσεις να δημιουργηθεί. Αλλιώς, στείλε τους στην Κόλαση του Δάντη.
 

Tonia

¥
Ευχαριστώ πολύ, nickel. Το ευχάριστο είναι ότι στην κυρίως ιστοσελίδα (στους πίνακες με τα παιχνίδια και τα στοιχήματα) δεν υπάρχουν συντομογραφίες. Υπάρχει απλά ένας επεξηγηματικός πίνακας για τις συντομογραφίες που (δεν) χρησιμοποιούνται. Δηλαδή αυτό που λες κι εσύ ότι θα έπρεπε να υπάρχει. Απλά, όπως φαίνεται, θα πρέπει να τις δημιουργήσω εγώ τις συντομογραφίες.:)
 
Top