metafrasi banner

vanilla version

Dangerfield

New member
Καλημέρα, και καλώς σας βρήκα!
Αυτή είναι η πρώτη μου ανάρτηση εδώ, οπότε σκέφτηκα να ξεκινήσω με κάτι νόστιμο!

Ο όρος αναφέρεται στην αρχική έκδοση λειτουργικού συστήματος, λογισμικού ή παιχνιδιού, όπως κυκλοφορεί από τον προγραμματιστή πριν υποβληθεί σε τροποποιήσεις είτε επίσημες (από τον ίδιο τον προγραμματιστή) είτε ανεπίσημες (λ.χ. από κάποια κοινότητα χρηστών).

Η μόνη καλή απόδοση που βρίσκω είναι "αρχική έκδοση". Μία ακόμη, που σκέφτηκα εγώ, είναι "μη τροποποιημένη έκδοση". Γνωρίζει κανείς κάποια άλλη; Ευχαριστώ!
 

Zazula

Administrator
Staff member
Εμείς πάντως το λέμε η «βανίλα έκδοση», σε προφορικό και/ή ζαργκονικό ρέτζιστερ. Και δεν είναι η αρχική έκδοση, είναι η παρθένα έκδοση — χωρίς καν tweaks που επιτρέπει το ίδιο το πρόγραμμα.
 

nickel

Administrator
Staff member
Καλωσήρθες, Dangerfield.

Σαν «vanilla έκδοση» το ξέρω κι εγώ, και δεν ξέρω αν θα έμπαινα στον πειρασμό να το μεταγράψω γιατί ίσως θα έμπαινα και στον πειρασμό να το κάνω «βανίλια». :-)

Ας προσθέσω κι εγώ δύο εκδοχές, που μπορώ να τις παντρέψω και σε μία: «πρώτη ανόθευτη έκδοση». Ας προτείνω κι εγώ το «ανόθευτη έκδοση». Η επιλογή σου εξαρτάται από το κείμενό σου και τις απαιτήσεις σου. Επίσημη απόδοση δεν υπάρχει πάντως.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Ας προσθέσω κι εγώ δύο εκδοχές, που μπορώ να τις παντρέψω και σε μία: «πρώτη ανόθευτη έκδοση». Η επιλογή σου εξαρτάται από το κείμενό σου και τις απαιτήσεις σου. Επίσημη απόδοση δεν υπάρχει πάντως.
Μάστορα, γιατί «πρώτη»; Εγώ πιχί δουλεύω τη βανίλα έκδοση του μπράουζερ στο Άντροϊντ, εννοώντας χωρίς αντόνς, εξτένσιονς ή άλλα τουιξ — κι εννοώντας ότι αφήνω βανίλα το στοκ Άντροϊντ 3.2 μου χωρίς να βάλω Χρώμιο ή κάτι άλλο. Όμως αυτές οι βανίλα εκδόσεις δεν είναι οι πρώτες ούτε για τον μπράουζερ ούτε για το Άντροϊντ.
 

nickel

Administrator
Staff member
Έχεις δίκιο, με παρέσυρε το «αρχική». Δεν περιλαμβάνεται αυτό στη σημασία.
 

Dangerfield

New member
Καλημέρα, ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Nickel, ευχαριστώ για το καλωσόρισμα!

Είναι γεγονός ότι το «αρχική», «πρώτη» έχει τα προβλήματα που αναφέρετε. Θα μου επιτρέψετε να πω ότι και το «ανόθευτη» ίσως δίνει την εντύπωση ότι οι μετέπειτα τροποποιήσεις της v.v. είναι αθέμιτες ή αποτέλεσμα νοθείας του κώδικα, ενώ συνήθως είναι θετικά ή αναγκαία βήματα στην εξέλιξη του λογισμικού.

Η λύση «vanilla έκδοση» μού φαίνεται η καλύτερη για χρήση σε γραπτό και κάπως επίσημο κείμενο, για παράδειγμα στη βοήθεια ενός λειτουργικού ή σε οδηγίες προς ναυτιλλομένους προγραμματιστές!
 
Top