μπαίνω στη διαδικασία

Inachus

Member
Γεια σας

Πολλές φορές ακούμε "μπαίνω στη διαδικασία να κάνω κάτι". Έχει γίνει κάτι σαν στερεότυπη φράση, θα έλεγα.
Π.χ. «Δεν μπαίνω στην διαδικασία να σκέφτομαι πώς με βλέπουν οι άλλοι. Προσπαθώ μέσα από τις επιλογές μου να προχωράω.
Το απόσπασμα είναι από το διαδίκτυο.

Προσωπικά, κάτι δεν μου αρέσει στη φράση αυτή, που δεν μπορώ αυτή τη στιγμή να προσδιορίσω. (Μπορεί να είμαι και παράξενος :cool:) Εδώ π.χ. θα ταίριαζε κατά τη γνώμη μου: «Η εταιρεία μπαίνει στη διαδικασία της εκκαθάρισης». Μήπως έχετε υπ' όψιν σας κάτι άλλο; Σκέφτομαι επίσης το «μπαίνω στον κόπο», αλλά αυτό είναι λίγο διαφορετικό, νομίζω. Ευχαριστώ.
 
Αν αφήσουμε κατά μέρος την ορολογία (π.χ. ποινική διαδικασία) και πάμε στις κοινές χρήσεις, δεν βλέπω να υπάρχει πρόβλημα με τη χρησιμοποίηση της λέξης, οπότε δεν αποκλείεται να είσαι όντως παράξενος. Σίγουρα όμως υπάρχουν εναλλακτικές λύσεις (σε κάθε περίπτωση πρέπει οπωσδήποτε να φαίνεται η διάρκεια). Για παράδειγμα:
- Δεν θα αρχίσω ολόκληρη ιστορία για να κάνω κάτι.
- Δεν θα κάτσω να σκέφτομαι πώς με βλέπουν οι άλλοι.
 

nickel

Administrator
Staff member
Η έκφραση μπαίνω στη διαδικασία να κάνω κάτι θα έπρεπε πια να μπει στα λεξικά. Δεν τη βρίσκω ούτε στης Ακαδημίας ούτε στου Πατάκη. Δεν θα μπω στη διαδικασία να σκεφτώ γιατί τους έχει ξεφύγει.
 

Earion

Moderator
Staff member
Εμένα μου μυρίζει γαλλισμό. Από εκείνα τα ξεπατικώματα (calques) της καθαρεύουσας από τα γαλλικά που ανατρίχιαζαν τον Ψυχάρη στο Ταξίδι του από τα 1888, δηλαδή τόσο παλαιά και καθαγιασμένα από τη χρήση που να μη μας κάνουν πια εντύπωση.
 
Top