metafrasi banner

footboard

nickel

Administrator
Staff member
Πώς το λένε το κάθετο ξύλο στο κάτω μέρος του κρεβατιού; Το πάνω είναι το κεφαλάρι, το κάτω;

Ίσως ξέρω ό,τι έχει ειπωθεί, αλλά τίποτα δεν με ικανοποιεί. Μην έχετε εσείς κάτι που σας ικανοποιεί;


Γκουγκλοφωτογραφίες
 

daeman

Administrator
Staff member
...
ΛΚΝ:
ποδαρικό το 1. (λαογρ.) η καλή ή κακή τύχη, που φέρνει η εμφάνιση, η παρουσία του πρώτου επισκέπτη ή πελάτη, σε ορισμένο συνήθ. χρόνο (πρωί, πρωτομηνιά, πρωτοχρονιά κτλ.): Kάνω καλό / κακό ~. 2. (λαϊκότρ.) το πέδιλο του αργαλειού, που κινείται με το πόδι. 3. (οικοδ.) το κάτω μέρος, η βάση κατακόρυφων στοιχείων (ορθοστατών, στύλων κτλ.). 4. (παρωχ.) το πόδι τραπεζιού ή άλλου επίπλου.


ποδαρικό
1. το πόδι επίπλου: Το ποδαρικό το θέλω ψηλό.
2. (λαογρ.), η καλή ή η κακή τύχη που φέρνει ο πρώτος επισκέπτης σε ορισμένες περιστάσεις: Μου έκανες καλό ποδαρικό σήμερα στο μαγαζί.

Γκουγκλιές για "ποδαρικό" "κρεβατιού" από διάφορες πηγές σχετικές με το αντικείμενο: στις περισσότερες σημαίνει to footboard και χρησιμοποιείται παρέα με το κεφαλάρι (headboard).
 

Zazula

Administrator
Staff member
...
ΛΚΝ:
ποδαρικό το 1. (λαογρ.) η καλή ή κακή τύχη, που φέρνει η εμφάνιση, η παρουσία του πρώτου επισκέπτη ή πελάτη, σε ορισμένο συνήθ. χρόνο (πρωί, πρωτομηνιά, πρωτοχρονιά κτλ.): Kάνω καλό / κακό ~. 2. (λαϊκότρ.) το πέδιλο του αργαλειού, που κινείται με το πόδι. 3. (οικοδ.) το κάτω μέρος, η βάση κατακόρυφων στοιχείων (ορθοστατών, στύλων κτλ.). 4. (παρωχ.) το πόδι τραπεζιού ή άλλου επίπλου.


ποδαρικό
1. το πόδι επίπλου: Το ποδαρικό το θέλω ψηλό.
2. (λαογρ.), η καλή ή η κακή τύχη που φέρνει ο πρώτος επισκέπτης σε ορισμένες περιστάσεις: Μου έκανες καλό ποδαρικό σήμερα στο μαγαζί.

Γκουγκλιές για "ποδαρικό" "κρεβατιού".
Μόνο που πλέον ποδαρικό στο κρεβάτι ειδικά δεν λέμε το πόδι (ή το ποδάρι ή τον κλινόποδα) αλλά το αντίστοιχο του κεφαλαριού απ' την άλλη μεριά — κι αυτό αποτυγχάνει να το ξεκαθαρίσει το ΛΚΝ (που μπερδεύει κιόλας όποιον πάει να το συμβουλευτεί για το θέμα, με τα "παρώχ" κττ).
 

daeman

Administrator
Staff member
Μόνο που πλέον ποδαρικό στο κρεβάτι ειδικά δεν λέμε το πόδι (ή το ποδάρι ή τον κλινόποδα) αλλά το αντίστοιχο του κεφαλαριού απ' την άλλη μεριά — κι αυτό αποτυγχάνει να το ξεκαθαρίσει το ΛΚΝ (που μπερδεύει κιόλας όποιον πάει να το συμβουλευτεί για το θέμα, με τα "παρώχ" κττ).

Ναι, συμφωνώ: κεφαλάρι / ποδαρικό λέει η πιάτσα, γι' αυτό συμπλήρωσα στο τέλος τη διευκρίνιση.

Όσο για το ΛΚΝ, μάλλον σε κάτι τέτοιες περιπτώσεις δείχνει πια τα χρόνια του.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Όσο για το ΛΚΝ, μάλλον σε κάτι τέτοιες περιπτώσεις δείχνει πια τα χρόνια του.
Ε, ναι. Μόλις ανοίξει του Πατάκη ή το Χρηστικό θα χάσει και το μονοπώλιο της εύκολης αναφοράς...
 

nickel

Administrator
Staff member
Ο Παύλος Μάτεσις έγραφε στη Μητέρα του σκύλου το 1992:

Όμως κάθε βράδυ προτού κοιμηθούν, η Ραραού έδενε τη μια άκρη της αλυσίδας στο χέρι του ανάπηρου και την άλλη στο ποδαρικό του δικού τους κρεβατιού. Και έτσι κοιμόταν ήσυχη πλέον δίπλα στη μάνα της. Και το πρωί τον έλυνε.


Δυστυχώς, δεν έχουμε εικόνα του κρεβατιού.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Ευτυχώς όμως έχουμε εικόνα απ' τα 1975:

 

Attachments

  • ποδαρικό.jpg
    ποδαρικό.jpg
    69.7 KB · Views: 250

nickel

Administrator
Staff member
Να μια εικόνα από το Εικονόγραπτον (που στάθηκε αδύνατο να βρω πού το έχω καταχωνιάσει) που δεν έχει το παράρτημα του Αντιλεξικού...
 

Zazula

Administrator
Staff member
Δόκτωρ, στα εικονογραφημένα του Καυκά εγώ πάντως είμαι πάντα λίγο επιφυλακτικός (π.χ. δες πως δίνει προσκεφάλι αντί κεφαλάρι).
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Δόκτωρ, στα εικονογραφημένα του Καυκά εγώ πάντως είμαι πάντα λίγο επιφυλακτικός (π.χ. δες πως δίνει προσκεφάλι αντί κεφαλάρι).
Και δικαίως, έχω δει κι εγώ ανακρίβειες. Παρόλ΄αυτά είναι αρκετά χρήσιμο.
 
Top