metafrasi banner

potter wasp, mason wasp

Eumeninae, potter wasp, mason wasp. Δεν βρίσκω κάτι καθιερωμένο στα ελληνικά. Ξέρει κανείς κάποια κοινή ονομασία;

Το μόνο ελληνικό κείμενο που βρήκα να την αναφέρει ήταν αυτό εδώ που μιλά για "σφήκα αγγειοπλάστη" αλλά δεν ξέρω αν χρησιμοποιείται ή αν αυτοσχεδίασε ο συγγραφέας (μάλλον το δεύτερο). Επίσης αυτό το "ποτηρού" που λέει λίγο πιο πριν, νομίζετε ότι αναφέρεται στην ίδια σφήκα ή σε κάτι άλλο;

Αν είναι να αυτοσχεδιάσω, μάλλον θα προτιμήσω το "σφήκα χτίστης". Γνώμες;
 

nickel

Administrator
Staff member
Στον Πάπυρο, στο λήμμα ευμένης (ο) ο Έλληνας συντάκτης δεν έδωσε κάποιο κοινό ή μεταφρασμένο όνομα.

Το όνομα που έδωσε είναι κοινό όνομα της αρχαιότητας, αλλά θα μπορούσε να είναι και ευμενής, αφού η υποοικογένεια είναι Ευμενίδες.

Ο μπαρμπα-Ευμένης ο κανατάς. :)
 
Στα διάφορα γουγλομεταφράσματα εμφανίζεται ως "ο Πότερ σφήκα". Προφανώς κάποιος αφανής συγγενής του Χάρι Πότερ.
 
Ένα λεξικό που έχω τον δίνει τον όρο 'ορύκτης' για digger wasp. Δεν ξέρω αν είναι το ίδιο πράγμα. Στην Αγγλία έχουμε the masonry bee, μα όχι το σφήκα. Υπάρχει αξιόπιστο έργο στα ελληνικά όσον αφορά σε έντομα;
 
Ευχαριστώ, Θησέα. Όχι, δεν είναι το ίδιο.

Υπάρχει αυτό το Εντομολογικό Λεξικό, αλλά δεν έχει τους όρους που ψάχνω. Στις εγκυκλοπαίδειες βρίσκω το Ευμενής, που είναι το επιστημονικό όνομα, αλλά δεν βρίσκω κοινή ονομασία.
 
Ένα μέλος της ομάδας insects of Greece στο facebook με παρέπεμψε στο http://greek_greek.enacademic.com/56514 όπου αναφέρει το "σφήκες χτίστες".

Από πού είπαμε ότι αντλεί πληροφορίες αυτό το site; Ψάχνω κάτι σαν about αλλά δεν βρίσκω.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Από πού είπαμε ότι αντλεί πληροφορίες αυτό το site; Ψάχνω κάτι σαν about αλλά δεν βρίσκω.
Στο λήμμα δίνει πηγή το Dictionary of Greek 2013, που αν θυμάμαι καλά είναι το λεξικό του Πάπυρου.
 

nickel

Administrator
Staff member
Αυτό αφορά τις λεξικογραφικές εγγραφές. Δεν γνωρίζω την πηγή των εγκυκλοπαιδικών λημμάτων, αλλά δεν είναι ο Πάπυρος.
 
Top