metafrasi banner

bicycle kick = (ανάποδο) ψαλίδι

nickel

Administrator
Staff member
Το ευχαριστήθηκα.

A bicycle kick, also known as an overhead kick or scissors kick, is a physical move in association football. It is achieved by throwing the body backward up into the air, making a shearing movement with the lower limbs to get one leg in front of the other in order to strike an airborne ball rearwards above head level, without resting on the ground. In most languages, the manoeuvre is named after either the cycling motion or the scissor motion that it resembles. Its complexity, and uncommon performance in competitive football matches, makes it one of association football's most celebrated skills.
https://en.wikipedia.org/wiki/Bicycle_kick



http://www.in.gr/2018/04/03/sports/football/asyllipto-gkol-tou-ronalnto-anapodo-psalidi-vinteo/

 

Earion

Moderator
Staff member
Εδώ έχει συλλογή από ανάποδα ψαλίδια, με αποκορύφωμα το τελευταίο (3:28).

Cristiano Ronaldo Most Insane Bicycle Kicks Ever

 

Zazula

Administrator
Staff member
Γιατί «ανάποδο ψαλίδι» κι όχι απλά «ψαλίδι» (που επίσης χρησιμοποιείται);
 

nickel

Administrator
Staff member
Γιατί «ανάποδο ψαλίδι» κι όχι απλά «ψαλίδι» (που επίσης χρησιμοποιείται);

Υποθέτω επειδή είναι πιο χορταστικό και περιγράφει καλύτερα αυτό που βλέπεις. Αλλά δεν είμαι ο πιο κατάλληλος για προβληματισμούς σχετικά με αθλητικό λεξιλόγιο.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Μα ο ρόλος μας εδώ δεν είναι κανονιστικός-ρυθμιστικός, αλλά περιγραφικός. Προσωπικά θα έβαζα στον τίτλο του νήματος το «ανάποδο» εντός παρενθέσεων. :)
 

nickel

Administrator
Staff member
Το έβαλα. Αρκεί να μην έρθει κάποιος να μου πει ότι είναι διαφορετικό πράγμα το σκέτο ψαλίδι (στο ποδόσφαιρο). Αν πάλι μου ζητήσει κάποιος να το βάλω σε εισαγωγικά, θα τον αναλάβω εγώ.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Φυσικά και υπάρχουν κάθε λογής ψαλίδια και το «ανάποδο» είναι το σωστό προσδιοριστικό του ψαλιδιού του Ρονάλντο (είναι στραμμένος με την πλάτη προς την εστία). Στο συνημμένο πόνημα με δείγματα εργασίας του γνωστού Έλληνα ψαλιδίστα Αλεξανδρή θα δείτε οριζόντια ψαλίδια, ψαλίδια σε στάση (γυριστά), ανάποδα, πρόσθια κ.ο.κ.

Από το 1ο λεπτό και μετά γίνεται φωτομουσικό ιβέντ... :D

 

nickel

Administrator
Staff member
Το ερώτημα του ασχέτου είναι:

Το bicycle kick αντιστοιχεί σε όλα τα ψαλίδια; Αν ναι, τότε πρέπει να αφαιρέσουμε εντελώς το «ανάποδο».
Και τότε το ερώτημα θα είναι: πώς θα πούμε στα αγγλικά ειδικά αυτό το ψαλίδι (πριν ρωτήσω για τα υπόλοιπα).
 

Zazula

Administrator
Staff member
Είδα και reverse bicycle kick. Αν είναι υπερώνυμο (Θε μου, συμμετέχω σε ορολογική συζήτηση για ποδόσφαιρο!), τότε bicycle kick = ψαλίδι, σκέτο.
Μεταφραστικά, πάντως, εάν το ΚΠ αναφέρει μόνο bicycle kick πόσο αναγκαία είναι για το μετάφρασμα η ενίσχυση με προσδιορισμό για το τι είδους ψαλιδιού μιλάμε στη συγκεκριμένη περίπτωση — και πώς θα αποφασίσει ο μεταφραστής;
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Μα γι' αυτό έφερα τα βιντεάκια. Ούτε στα ελληνικά είναι σαφής η χρήση. Αποκαλούνται ψαλίδια κάποια γυριστά επιτόπου σουτ, αποκαλειται ανάποδο ψαλίδι ένα με όψη στο αντίπαλο τέρμα, έχω και άλλα όπου αποκαλείται ψαλίδι ένα ακροβατικό...
 

pontios

Well-known member
Χρονιά πολλά και καλά σε όλους τους εορτάζοντες-εορτάζουσες και μη.

Αυτό το "bicycle kick/ψαλίδι" (κατευθυνόμενο προς τα πίσω) το έχω συναντήσει και ως "falling backwards" kick - πάντως, δεν είναι συνήθης/συνηθισμένος όρος (και δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι αντίστοιχο στα Ελληνικά; ).
 

pontios

Well-known member
Χρονιά πολλά και καλά σε όλους τους εορτάζοντες-εορτάζουσες και μη.

Αυτό το "bicycle kick/ψαλίδι" (κατευθυνόμενο προς τα πίσω) το έχω συναντήσει και ως "falling backwards" kick - πάντως, δεν είναι συνήθης/συνηθισμένος όρος (και δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι αντίστοιχο στα Ελληνικά; ).

Come to think of it, Ronaldo's goal could also be referred to as a "back-flip" goal?
...αλλά, είδα και αυτό (που δεν ανήκει σε αυτήν την κατηγορία των κλοτσιών - it's more a "goal back-flip").... :)https://www.youtube.com/watch?v=oba-7KTsO0Q
 
Κατά τη γνώμη μου, το «ανάποδο» στον τίτλο δεν είναι προαιρετικό και οι παρενθέσεις πρέπει να βγουν: λογικά, «ψαλίδι» θα πρέπει να ονομάζεται κάθε σουτ που γίνεται στον αέρα, με το ίδιο πόδι με το οποίο πήδηξε ο ποδοσφαιριστής (ώστε τα δύο πόδια να έχουν κάνει την κίνηση του ψαλιδιού). Έτσι μπορεί να έχουμε απλό ψαλίδι, γυριστό ψαλίδι (με την πλάτη στο τέρμα) και ανάποδο ψαλίδι (γυριστό ψαλίδι πάνω από το ύψος του κεφαλιού). Αυτό το τελευταίο συμπίπτει με το bicycle kick της Wikipedia.

Και κάποτε να μου εξηγήσει κάποιος τι είναι το βολ πλανέ, δεν κατάλαβα ποτέ μου :-)
 

Zazula

Administrator
Staff member
dharvatis, απόδοση χωρίς ύπαρξη ορισμού είναι ρίσκο. Κι εγώ βλέπω ότι, τουλάχιστον η τρέχουσα έρευνα σήμερα μιλάει για δύο κατηγορίες bicycle kick («Two genera can be discerned based on starting position: 1) back-facing the goal, and 2) side-facing the goal»), εκ των οποίων μόνον η πρώτη είναι το ανάποδο ψαλίδι — αν δεις στην εν λόγω δημοσίευση, το δεύτερο είδος είναι αυτό όπου η ψαλιδοκίνηση γίνεται σε επίπεδο παράλληλο προς την επιφάνεια του γηπέδου (ενώ στο πρώτο είναι σε επίπεδο κάθετο προς την επιφάνεια του γηπέδου). Εκτός κι αν, όπως πριν, μας πει κάποιος ότι το δεύτερο είδος δεν λέγεται bicycle kick και λέγεται κάπως αλλιώς.
 

nickel

Administrator
Staff member
Δεν ξέρω τι είδους ψαλίδι είναι αυτό του Χριστοδουλόπουλου, εγώ το βάζω στα αριστουργηματικά.

 
Top