metafrasi banner

Υποβολή κατάστασης ιδιωτικών συμφωνητικών στο Τάξις

Αγαπημένοι μου όλοι, καλησπέρα σας! Καιροί και χρόνια!

Έχω μια απορία σχετικά με τη διαδικασία του τίτλου. Όταν υπογράφετε συμφωνητικά με εκδοτικούς οίκους και εταιρείες υποτιτλισμού, τα δηλώνετε και εσείς στη ΔΟΥ σας, ή μονο ο εντολέας σας στη δική του;

Σας ευχαριστώ θερμά!
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Γεια σου Πσηφίο!

Από όσο έχω καταλάβει (ή μου έχουν πει στο παρελθόν), η λογική είναι να καταθέσεις κάτι επειδή (μπορεί να) το έχεις εύλογα ανάγκη. Ο εντολέας π.χ. είναι σκόπιμο να το έχει καταθέσει ώστε να μπορεί να το επικαλεστεί μαζί με τις πληρωμές που κάνει, αλλιώς κινδυνεύει να του ρίξουν τη δαπάνη ως πλαστή (ιδίως αν δεν την έχουμε περάσει εμείς στα βιβλία μας). Αντίστοιχα δεσμεύει κι εμάς, φυσικά. Βέβαια, αν έχεις κόψει ΤΠΥ ισόποσο με το συμβόλαιο, τι να σου πουν;

Επίσης, αν κάποιος από τα δύο μέρη θελήσει/χρειαστεί να στραφεί νομικά εναντίον του άλλου, είναι πιο ισχυρό ένα έγγραφο που έχει κατατεθεί και στην Εφορία.

Μην θεωρήσεις τίποτε από όλα αυτά ως επίσημη και 100% έγκυρη ενημέρωση, όμως, σε παρακαλώ.
 
Σ' ευχαριστώ πολύ! Δεν τίθεται θέμα διαφοράς ή αναντιστοιχίας, ρωτω γιατί είχα μείνει στα παλιά τρία αντίγραφα (ένα για τον εργοδότη, ένα για μένα και ένα για τη ΔΟΥ) και θεωρούσα ότι αρκούσε που το κατέθεταν εκείνοι, αλλά διαβάζοντας τον νόμο, είδα ότι έχουν υποχρέωση και οι δύο αντισυμβαλλόμενοι αν πρόκειται για επιτηδευματίες.
 
Top