metafrasi banner

Privacy Champion

Καλημέρα. Όρος που θα αρχίσουμε να βλέπουμε πιο συχνά τώρα με την ενσωμάτωση του GDPR (Γενικός Κανονισμός για την Προστασία Δεδομένων) .

Από εδώ:
Privacy Champion
An executive who serves as the privacy program sponsor and acts as an advocate to further foster privacy as a core organization concept.

Γνώμες για την απόδοση; Επισημαίνω ότι τόσο ο Κανονισμός όσο και το σχέδιο νόμου για την ενσωμάτωσή του μιλούν για ιδιωτική ζωή οπότε μάλλον με αυτούς τους όρους (ιδιωτική ζωή/ιδιωτικότητα) θα πρέπει να κινηθούμε ως προς το privacy.

Ευχαριστώ!
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Πρόμαχος της ιδιωτικότητας :)

(έχω ήδη χρησιμοποιήσει άλλες δυο φορές σήμερα το ρήμα, για το standing up for the best > προμαχώ για τα καλύτερα).

Εντάξει, προφανώς οι Χαιρετισμοί φταίνε..
 

nickel

Administrator
Staff member
Θα προτείνω: «υπερασπιστής της ιδιωτικότητας / της ιδιωτικής ζωής».

Το διαφοροποιώ από το «υπέρμαχος». Ο υπέρμαχος είναι αυτός που αγωνίζεται να δημιουργηθεί ο θεσμός, ενώ ο υπερασπιστής περιφρουρεί το θεσμό από τη στιγμή που άρχισε να ισχύει.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Εγώ πρότεινα «πρόμαχος» πάντως, όχι «υπέρμαχος». Σε έμπλεξε η αναφορά στην έμπνευση από τους Χαιρετισμούς. :)
 

nickel

Administrator
Staff member
Εγώ πρότεινα «πρόμαχος» πάντως, όχι «υπέρμαχος». Σε έμπλεξε η αναφορά στην έμπνευση από τους Χαιρετισμούς. :)

Όχι, ήταν μια εσωτερική συζήτηση, με τον εαυτό μου, αν θα προτείνω το υπερασπιστής ή το υπέρμαχος. Το λύσαμε (με τον εαυτό μου) και σκέφτηκα να καταθέσω το σκεπτικό μας.

:)
 

Zazula

Administrator
Staff member
[...] τώρα με την ενσωμάτωση του GDPR (Γενικός Κανονισμός για την Προστασία Δεδομένων).
[...] το σχέδιο νόμου για την ενσωμάτωσή του [...]
Να επισημάνω απλώς πως, όπως και ο ίδιος ο ΓΚΠΔ αναφέρει: «Ο παρών κανονισμός είναι δεσμευτικός ως προς όλα τα μέρη του και ισχύει άμεσα σε κάθε κράτος μέλος.» Εξ ου και η διαφορά του Κανονισμού 679/2016 από την Οδηγία 680/2016, η οποία όντως χρειάζεται μεταφορά στο εθνικό δίκαιο.

Η νομοθέτηση λοιπόν για τον ΓΚΠΔ δεν αφορά τη μεταφορά του, αλλά την εξειδίκευσή του: ανάγκη θέσπισης εθνικών ρυθμίσεων για τον περαιτέρω προσδιορισμό και εξειδίκευση της εφαρμογής των κανόνων δικαίου, λήψη νομοθετικών μέτρων ώστε να ενεργοποιηθούν ρυθμίσεις του Κανονισμού (όπως η σύσταση εθνικής εποπτικής Αρχής και η ενεργοποίηση μηχανισμού συνεκτικότητας), θέσπιση νομοθετικού πλαισίου για συναφή αντικείμενα εκτός κανονισμού (όπως π.χ. οι θανόντες).
 
Θα πρότεινα κάτι πιο πεζό, όπως «υπεύθυνος για την ιδιωτικότητα», καθώς το champion και τα συναφή μού φαίνονται αμερικανιές :-)
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Θα πρότεινα κάτι πιο πεζό, όπως «υπεύθυνος για την ιδιωτικότητα», καθώς το champion και τα συναφή μού φαίνονται αμερικανιές :-)

Το θέμα είναι αν πρόκειται για κάποιον υπεύθυνο παθητικά (αν συμβεί π.χ. μια στραβή) ή αν πρόκειται για κάποιον που πρέπει να παρεμβαίνει ενεργητικά (τότε θα έλεγα ίσως και «αρμόδιος»).
 

Zazula

Administrator
Staff member
προωθητής της προστασίας της ιδιωτικότητας
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Γνώμες για την απόδοση; Επισημαίνω ότι τόσο ο Κανονισμός όσο και το σχέδιο νόμου για την ενσωμάτωσή του μιλούν για ιδιωτική ζωή οπότε μάλλον με αυτούς τους όρους (ιδιωτική ζωή/ιδιωτικότητα) θα πρέπει να κινηθούμε ως προς το privacy.
Μια σημείωση: ο ίδιος ο ΓΚΠΔ δεν αναφέρει τον όρο privacy. Ο όρος αναφέρεται εκεί μόνο στην παραπομπή στην οδηγία για την προστασία ιδιωτικής ζωής στις ηλεκτρονικές επικοινωνίες (2002/58/ΕΚ). Ως ιδιωτική ζωή μεταφραζόταν το privacy στην οδηγία 1995/46/ΕΚ, την οποία κατήργησε ο ΓΚΠΔ. Ο όρος δεν αναφέρεται ούτε στην οδηγία (ΕΕ) 2016/680, η οποία έχει πολύ πιο εξειδικευμένο πεδίο εφαρμογής από τον ΓΚΠΔ.

Για τον όρο, προτείνω «προασπιστής της ιδιωτικότητας».
 
Top