metafrasi banner

Απόσπασμα από ένα ενοριακό περιοδικό

Έγραψε ως εξής στο ενοριακό περιοδικό ο εφημέριος μιας γειτονικής εκκλησίας:

Britain is one of the most secular countries on earth. Christmas, the celebration of the Incarnation, has been replaced by the philosophy of the sustained guzzle. Easter, the greatest festival of the Christian year —the victory of Christ over death— is all chocolate bunnies and Easter eggs. Commercial hype is largely responsible for this: it has accelerated the secularisation of Britain. But we cannot turn back the clock.

Δεν έχω την ικανότητα να μεταφράσω στα ελληνικά αυτό το απόσπασμα. Θα μπορούσε κάποιος πιο ικανός από μένα, αν βρει χρόνο, να μου δώσει μια πολύ κατάλληλη απόδοση στα αγγλικά του κειμένου αυτού; Θα εκτιμούσα τη χάρη.:blush:
 

Lina

¥
Μια προσπάθεια αρκετά ελεύθερη σε κάποια σημεία.
Η Βρετανία είναι μια από τις πιο κοσμικές χώρες του κόσμου. Τα Χριστούγεννα, ο εορτασμός της ενανθρώπισης του Κυρίου, δεν είναι παρά ένα ακατάσχετο φαγοπότι. Το Πάσχα, η μεγαλύτερη γιορτή της χριστιανοσύνης —η νίκη του Ιησού επί του θανάτου— εξαντλείται σε σοκολατένια κουνελάκια και αυγά. Ο υπερκαταναλωτισμός είναι σε μεγάλο βαθμό υπεύθυνος γι' αυτό: επιτάχυνε την εκκοσμίκευση της Βρετανίας. Όμως, το ποτάμι δεν γυρίζει πίσω.
 
Υπέροχη μετάφραση, Λίντα. Σ' ευχαριστώ για τη βοήθεια σου. Θεγξ και το σχόλιο, Εάριων.
 
Το commercial hype βέβαια είναι δύσκολο να αποδοθεί (έχει συζητηθεί και εδώ). Στην προκειμένη περίπτωση θα μπορούσαμε ίσως να πούμε «εμπορική υπερεκμετάλλευση».
Για το Easter eggs, «βαμμένα αυγά».
 

Lina

¥
Υπέροχη μετάφραση, Λίντα. Σ' ευχαριστώ για τη βοήθεια σου. Θεγξ και το σχόλιο, Εάριων.

Κι εγώ σ' ευχαριστώ, Θησέα.

Βέβαια, ο dharvatis έχει δίκιο. Το commercial hype είναι η εμπορευματοποίηση. Παρασύρθηκα...
 

SBE

¥
Για το Easter eggs, «βαμμένα αυγά».
Στη Βρετανία που δεν συνηθίζονται ιδιαίτερα τα βαμμένα αυγά, όταν ακούς για Εaster eggs καταλαβαίνεις τα σοκολατένια.
Chocolate bunnies and (chocolate) Easter eggs αντιλαμβάνομαι έγώ ότι λέει ο συγγραφέας. Το επίθετο αναφέρεται και στα δύο ουσιαστικά της πρότασης.
 
Top