Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 10 of 15

Thread: moulded milk chocolate

Senior Member Severus's Avatar

moulded milk chocolate

Γεια σας,

μεταφράζω τα συστατικά ενός προϊόντος ζαχαροπλαστικής και δεν μου έρχεται κάποια καλή μετάφραση για το moulded milk chocolate.

Τι σημαίνει το "moulded" εν προκειμένω; Αναφέρεται σε κάποια φόρμα/καλούπι;

Σας ευχαριστώ.
    There is no wand more powerful, Olivander himself has said. Tonight when the boy comes, it will not fail you I assure you.

Senior Member daeman's Avatar
    Quote Originally Posted by Severus View Post
    ... Τι σημαίνει το "moulded" εν προκειμένω; Αναφέρεται σε κάποια φόρμα/καλούπι;
    Έτσι φαίνεται, δηλαδή καλουπωμένη σε κάποιου είδους φόρμα, όχι χύμα σε ακανόνιστα κομμάτια ή νιφάδες.

Δες κι εδώ πώς καλουπώνουν τη σοκολάτα στη βελγική Callebaut: https://www.callebaut.com/en-GB/choc...reative-powder

Τώρα, γιατί τη ζητάνε καλουπωμένη, δεν έχω ιδέα. Ίσως επειδή η καλουπωμένη έχει υποστεί κάποια επεξεργασία πριν, π.χ. tempering για να κρυσταλλωθεί, οπότε έχει ιδιότητες που χρειάζονται στο προϊόν σου.

Όσο για την απόδοση, ίσως να ξέφευγα από τη φόρμα που παραπέμπει σε φόρμες κάθε είδους και σχήματος και να πήγαινα στη «σοκολάτα σε πλάκα», χωρίς περισσότερα στοιχεία όμως, το γράφω με μεγάλη επιφύλαξη.
    Θεωρητικά, θεωρία και πράξη είναι το ίδιο πράγμα. Στην πράξη, όμως, διαφέρουν.
    When this you see, remember me and bear me in your mind, let all the world say what they may, speak of me as you find.

HandyMod drsiebenmal's Avatar
    Και chocolate mould στην Αμαζόνα
    Wer die Wahrheit nicht weiß, der ist bloß ein Dummkopf. Aber wer sie weiß, und sie eine Lüge nennt, der ist ein Verbrecher!
    We base decisions on facts, not superstition, not what our ideology tells us but rather what we can observe

δεῖ δὲ χρημάτων, καὶ ἄνευ τούτων οὐδὲν ἔστι γενέσθαι τῶν δεόντων
    Η Ελλάδα είναι Ευρώπη, η Ευρώπη είναι Ελλάδα!

Quote Originally Posted by drsiebenmal View Post
    Και chocolate mould στην Αμαζόνα
    Ναι, αυτά είναι τα καλούπια, υπάρχουν σε ό,τι σχήμα βάζει ο νους του ανθρώπου.

Ένα λαγουδάκι μαύρη θέλω, πασχαλινό, κι ένα Easter egg μέσα, ό,τι φέρει ο κούνελος.

Σύμπτωση, αυτή τη βδομάδα υποτιτλίζω μια σειρά που διαδραματίζεται κυρίως σε μια βελγική σοκολατοποιία, και μαθαίνω διάφορα σχετικά.

When this you see, remember me and bear me in your mind, let all the world say what they may, speak of me as you find.

Senior Member Severus's Avatar
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και τις πληροφορίες!

Δεν ξέρω ακόμα πως να την αποκαλέσω αυτήν τη σοκολάτα. Ίσως:
    - καλουπωμένη;
    - σχηματισμένη;
    - σοκολάτα σε σχήμα;
    - σε πλάκα;

Θα δείξει...

Ευχαριστώ πολύ.
    There is no wand more powerful, Olivander himself has said. Tonight when the boy comes, it will not fail you I assure you.

Senior Member Neikos's Avatar
    Quote Originally Posted by daeman View Post
    Σύμπτωση, αυτή τη βδομάδα υποτιτλίζω τη σειρά Team Chocolate, που διαδραματίζεται κυρίως σε μια βελγική σοκολατοποιία, και μαθαίνω διάφορα
    Δαεμάνε, καλή η σειρά που υποτιτλίζεις; Κι αν ναι, πού μπορεί να τη δει κανείς; Κάθε χρόνο διαλέγω δυο τρεις σειρές για να χαζεύω τα σαββατοκύριακα, αλλά φέτος δεν βρήκα κάτι που να μου κίνησε το ενδιαφέρον. Αν έχετε να προτείνετε καμιά που να αξίζει, θα το εκτιμούσα.
    (Δεν ξέρω αν υπάρχει σχετικό νήμα για τέτοιες συζητήσεις, απλά γράφω εδώ μιας κ ανέφερες τη σειρά. Φαντάζομαι ότι μπορεί να το μεταφέρει κάποιος διαχειριστής αν χρειαστεί.)

HandyMod drsiebenmal's Avatar
    Σίγουρα όχι «σε πλάκα».

Σοκολάτα από καλούπια, ίσως;

Μόνο «μουχλιασμένη» μην την πεις...
    Wer die Wahrheit nicht weiß, der ist bloß ein Dummkopf. Aber wer sie weiß, und sie eine Lüge nennt, der ist ein Verbrecher!
    We base decisions on facts, not superstition, not what our ideology tells us but rather what we can observe

δεῖ δὲ χρημάτων, καὶ ἄνευ τούτων οὐδὲν ἔστι γενέσθαι τῶν δεόντων
    Η Ελλάδα είναι Ευρώπη, η Ευρώπη είναι Ελλάδα!

Senior Member Themis's Avatar
    Δεν ξέρω πώς έχει τυχόν καθιερωθεί, αλλά στην περίπτωση αυτή τα καλούπια θα λέγονται ίσως φόρμες.

Στο ΛΚΝ στη λέξη φόρμα:
    [...] IV. ειδικό σκεύος το οποίο δίνει σε ένα υλικό όγκο και συγκεκριμένο σχήμα: ~ του κέικ / του ψωμιού.
    Aπ' ό,τι κάλλη έχει άνθρωπος, τα λόγια έχουν τη χάρη / να κάμουσι κάθε καρδιά παρηγοριά να πάρη
    κι οπού κατέχει να μιλεί με γνώση και με τρόπο / κάνει και κλαίσι και γελούν τα μάτια των ανθρώπω.

Quote Originally Posted by Neikos View Post
    (Δεν ξέρω αν υπάρχει σχετικό νήμα για τέτοιες συζητήσεις, απλά γράφω εδώ μιας κ ανέφερες τη σειρά. Φαντάζομαι ότι μπορεί να το μεταφέρει κάποιος διαχειριστής αν χρειαστεί.)
    I want to believe: Αγαπημένες σειρές

Quote Originally Posted by drsiebenmal View Post
    Σίγουρα όχι «σε πλάκα»....
    Δόκτορα, δεν με απασχολεί το θέμα, αλλά μ' έπιασε η περιέργεια. Γιατί σίγουρα όχι σε πλάκα; Αφού και οι πλάκες σοκολάτας καλουπωμένες είναι, η ρευστή σοκολάτα μπαίνει σε παραλληλεπίπεδες φόρμες και παίρνει το σχήμα της πλάκας όταν κρυώσει.

Senior Member SBE's Avatar
    Εγώ πλάκα σοκολάτα σκέφτηκα όταν διάβασα τον τίτλο του νήματος, οπότε δεν ξέρω ούτε εγώ γιατί απαγορεύεται η λέξη πλάκα.
    Από την άλλη έχω απορία σχετικά με το γιατί δεν λέει bar of chocolate, cooking chocolate ή κάτι άλλο τέτοιο. Και χρειάζομαι περισσότερες πληροφορίες από τη συνταγή για να καταλάβω. Γιατί μπορεί να αναφέρεται και σε τίποτα σχήματα από σοκολάτα που τα γεμίζεις, π.χ. κάτι μπολάκια σοκολατένια που τα γεμίζεις με κρέμες και τα σερβίρεις κλπ. Αλλά αυτό το ξέρει καλύτερα ο ερωτών, που αν θέλει μια καλύτερη απάντηση θα πρέπει να μας δώσει κι άλλες πληροφορίες.

Click image for larger version. 

Name:	raspberry_chocolate_cups_mainimage.jpg 
Views:	5 
Size:	59.0 KB 
ID:	5845

Page 1 of 2 1 2 LastLast

Bookmarks

Bookmarks