Page 2 of 3 FirstFirst 1 2 3 LastLast
Results 11 to 20 of 26

Thread: Οι νέοι Έλληνες πίνουν κρασί νερωμένο σαν τους αρχαίους Έλληνες;

HandyMod drsiebenmal's Avatar
    Θησέα, λυπάμαι που χρειάστηκε να γράψω εγώ καθαρά για τον Δαυλό για να γίνει σαφές αυτό που σημείωσαν πιο διακριτικά προηγουμένως άλλοι τέσσερις συλλεξιλόγοι.
    Wer die Wahrheit nicht weiß, der ist bloß ein Dummkopf. Aber wer sie weiß, und sie eine Lüge nennt, der ist ein Verbrecher!
    We base decisions on facts, not superstition, not what our ideology tells us but rather what we can observe

δεῖ δὲ χρημάτων, καὶ ἄνευ τούτων οὐδὲν ἔστι γενέσθαι τῶν δεόντων
    Η Ελλάδα είναι Ευρώπη, η Ευρώπη είναι Ελλάδα!

Quote Originally Posted by Theseus View Post
    Τι ακριβώς σημαίνει στα αγγλικά σε αυτά τα συμφραζόμενα "τα τσούζει τα ποτηράκια";
    He hits the bottle.

Ως προς αυτό που ρωτάς, όχι, οι Νεοέλληνες δεν συνηθίζουν να νερώνουν το κρασί.

Και μην ανησυχείς που αντέδρασαν έτσι με τον Δαυλό, δεν είχες τρόπο να ξέρεις, αυτά τα ανακαλύπτει κανείς σιγά σιγά (η αλήθεια είναι ότι κι εγώ έπαθα ένα μικρό σοκ όταν το είδα).
    Οι μεταφραστές είναι σαν νίντζα: αν τους αντιληφθείς, δεν είναι καλοί. -Ετγκάρ Κέρετ

My website: Translations Traducciones Μεταφράσεις

Senior Member Theseus's Avatar
    Σε ευχαριστώ, Αόρατη Μέλανη. Πολύ ευγενικό εκ μέρους σου.

Senior Member Neikos's Avatar
    Θησέα, μια και ξεκίνησες νήμα για το κρασί, πρέπει να μας πεις και ποιο κρασί σου αρέσει. Τσούζεις κανένα ποτηράκι ρετσίνα όταν έρχεσαι στην Ελλάδα;

Senior Member SBE's Avatar
    Θησέα, επειδή οι υπόλοιποι δεν το λένε ξεκάθαρα, ο Δαυλός είναι περιοδικό συνωμοσιολογικό, εθνικιστικό, αρχαιόπληκτο, με εμμονή κατά της χριστιανικής θρησκείας που τη θεωρέι εβραϊκή συνωμοσία και αιτία καταστροφής του ελληνικού πολιτισμού.
    Το διαβάζει κανείς για να γελάσει, όχι για να μορφωθεί.
    Νομίζω ότι μια τέτοια επεξήγηση, Δόχτορα, είναι καλύτερη από τις απαγορεύσεις, για να μην νομίζει ο Θησέας ότι είμαστε απλά ιδιότροποι και απαγορεύουμε τη μια την Τσαλιγοπούλου, την άλλη το ένα, την άλλη το άλλο.
    Περί Τσαλιγοπούλου: απλά επειδή η γυναίκα έχει εκτελέσει κυριολεκτικά μερικά πολύ καλά τραγούδια, που οι αρχικές τους εκτελέσεις είναι ιδιαίτερα διαδεδομένες, δεν αρέσει σε πολλούς από εμάς.

ΥΓ Περίμενα ότι θα ρωτούσες τι είναι η Σουρωτή, όχι τι σημαίνει τσούζω (σε σχέση με το ποτό).

HandyMod drsiebenmal's Avatar
    Πίστευα, SBE, ότι είχαν δοθεί επαρκείς εξηγήσεις και περιγραφές για το τι είναι το συγκεκριμένο έντυπο. Ωστόσο, η Αόρατη έχει δίκιο. Λησμονούμε (εγώ τουλάχιστον φαίνεται να το κάνω συχνά) ότι, κάποια πράγματα που θεωρούμε δεδομένα ότι ανήκουν στο κοινό πολιτιστικό μας υπόβαθρο, για κάποιους φίλους που δεν μεγάλωσαν μαζί μας δεν είναι αυτονόητα. Ελπίζω ότι και ο Θησέας θα ξαναείδε στο μεταξύ τις αγριεμένες φάτσες του daeman (και θα κατανόησε γιατί αγρίεψαν), το συγκριτικό του Neikos (αν και δεν είμαι βέβαιος ότι ο Θησέας κατάλαβε τα περί Στοχάρας και Ελ(εύθερης)Ώρ(ας)* - το υποθέτω, όμως, αφού δεν ρώτησε και γι' αυτά), το αναλυτικό της Παλ Αύρας και το προτρεπτικό του Εάριον.

Επομένως, εγώ προσωπικά δεν έχω κανένα πρόβλημα με το ξέσπασμα του Θησέα και είμαι βέβαιος ότι οι αναπόφευκτες μικροπαρεξηγήσεις θα εξακολουθήσουν να λύνονται με τον καλύτερο τρόπο: συζητώντας και ρωτώντας και απαντώντας (όπως έκανε εδώ η Αόρατη).

(Παρεμπ, εμένα η Τσαλιγοπούλου μου αρέσει, αλλά έμαθα να αποδέχομαι το ισχυρότερο μουσικό κριτήριο της πλειοψηφίας και να μην το πολυσυζητάω.)

*----
    στόχος: Έντυπο με σαφή υπερεθνικιστικό προσανατολισμό. Σύμφωνα με τη βικιπαίδεια, ταυτίστηκε με τη Χρυσή Αυγή μετά την είσοδό της στο Κοινοβούλιο.

Ελ. Ώρα: Λίγο πιο mainstream έντυπο, καθώς εμφανίζεται π.χ. στα ημερήσια δελτία κυκλοφορίας. Έμφαση σε (παρα)θρησκευτικά άρθρα, κοσμοψεκασμένες θεωρίες, προφητείες κλπ.
    Wer die Wahrheit nicht weiß, der ist bloß ein Dummkopf. Aber wer sie weiß, und sie eine Lüge nennt, der ist ein Verbrecher!
    We base decisions on facts, not superstition, not what our ideology tells us but rather what we can observe

δεῖ δὲ χρημάτων, καὶ ἄνευ τούτων οὐδὲν ἔστι γενέσθαι τῶν δεόντων
    Η Ελλάδα είναι Ευρώπη, η Ευρώπη είναι Ελλάδα!

Senior Member Tapioco's Avatar
    Σύμφωνα με τον Δαυλό, τα πάντα όλα* ξεκίνησαν από την Αρχαία Ελλάδα.

Εκστασιασμένος και ανακουφισμένος -σε κάποια από τις προηγούμενες δεκαετίες της ζωής μου- πληροφορήθηκα από το εξώφυλλο του Δαυλού ότι όχι μόνο ο ζεϊμπέκικος ήταν ελληνικός χορός, αλλά και το όνομά του ήταν αρχαιοελληνικότατο.
    Η ετυμολογία του πηγάζει από τα ονόματα των θεών Ζευς και Βάκχος: Ζευβακχικός!

* Μόνο με αλεφαντισμό εκφράζεται η συνολική ολότητα των πάντων που μας κληροδότησαν οι αρχαίοι ημών πρόγονοι.
    Tarapia tapioco. Prematurata alla supercazzola o scherziamo? Come se fosse antani anche per lei soltanto in due, oppure in quattro anche scribai con cofandina; come antifurto, per esempio.

Mod Almighty Palavra's Avatar
    Μα πού να ξέρει κανείς περί τίνος πρόκειται; Συνήθως αυτά τα έντυπα βάζουν και ψευδοεπιστημονικές παραπομπές, και πρέπει κανείς να τα έχει παρατηρήσει σε βάθος χρόνου για να ξέρει ότι είναι για πέταμα.

Θησέα, δεν σου τα λέμε αυτά για να σου κάνουμε παρατήρηση που έβαλες εδώ το άρθρο - καλά έκανες και το έβαλες. Σου το λέμε για να σου εξηγήσουμε ότι επειδή η πηγή (δηλαδή ο Δαυλός) είναι αναξιόπιστη, το άρθρο είναι προφανώς ανάξιο συζήτησης έτσι όπως είναι. Το άρθρο, όχι το θέμα της συζήτησης που είναι το αν έπιναν οι αρχαίοι το κρασί τους νερωμένο
    The strain of anti-intellectualism has been a constant thread winding its way through our political and cultural life, nurtured by the false notion that democracy means that "my ignorance is just as good as your knowledge".
    -Isaak Asimov

Senior Member Duke_of_Waltham's Avatar
    Ούτε εγώ ήξερα για τον Δαυλό (αν και είχα πετύχει στην τηλεόραση διαφημίσεις της Ελεύθερης Ώρας και είχα μια ιδέα σχετικά), οπότε είναι διπλά χρήσιμη η επεξήγηση.

Παρεμπιπτόντως, χρειάστηκε να ψάξω λίγο για να το βρω, αλλά ο «αλεφαντισμός» φαίνεται να αναφέρεται σε αυτόν τον κύριο.

Quote Originally Posted by SBE View Post
    ΥΓ Περίμενα ότι θα ρωτούσες τι είναι η Σουρωτή, όχι τι σημαίνει τσούζω (σε σχέση με το ποτό).
    Χα, με την κουβέντα για τα παραθρησκευτικά θυμήθηκα ότι η Σουρωτή μάς έχει δώσει εκτός από νερό και «προφητείες», τις οποίες επικαλούνται ιστολόγια και διάφοροι άλλοι. Η αγαπημένη μου, λαχταριστή διατύπωση είναι το εξής επίκαιρο: «Τα Σκόπια έχουν θεμέλιο από λουκούμια, και θα διαλυθούν.» Νιαμ!
    Εἰς τὴν Ἑλλάδα οἱ Νόμοι γίνονται χάριν εἰρωνικῆς ἀντιδιαστολῆς πρὸς τὴν πραγματικότητα.

Ναι, χρειαζόταν επεξήγηση ως προς τον Δαυλό. Πού να ξέρει ο άνθρωπος. Θα το είχα κάνει εγώ χτες που είδα το νήμα, αλλά όταν γράφω από τάμπλετ ομολογώ ότι κουράζομαι και περιορίζω την έκταση των κειμένων μου.
    Οι μεταφραστές είναι σαν νίντζα: αν τους αντιληφθείς, δεν είναι καλοί. -Ετγκάρ Κέρετ

My website: Translations Traducciones Μεταφράσεις

Page 2 of 3 FirstFirst 1 2 3 LastLast

Bookmarks

Bookmarks