ήδη / κιόλας: ποια η διαφορά;

AnnaH

New member
Γειά σας
θα ήθελα να ρωτήσω πότε χρησιμοποιούμε το 'ήδη' και πότε το 'κιόλας'.
Μερικές φορές μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και τα δύο σε μία πρόταση/ερώτηση.
'Αλλες φορές (τουλάχιστον έτσι νομίζω εγώ -μπορεί να κάνω λάθος) το ένα δεν μπορεί να αντικαταστήσει το άλλο.
Υπάρχει κάποιος κανόνας;
Ευχαριστώ.
 

daeman

Administrator
Staff member
...
Καλώς μας βρήκες! :)

Χοντρικά —επειδή έχω ήδη καθυστερήσει στη δουλειά, που είναι βιαστική κιόλας— το ήδη έχει μόνο χρονικές σημασίες και χρήσεις (και μια τοπική αναφέρει το ΛΚΝ, που όμως προέρχεται από τη χρονική)— στις οποίες μπορεί να αντικατασταθεί από το κιόλας· όχι παντού, στις περισσότερες όμως, αν το επιτρέπει και το ύφος της πρότασης. Ενώ το κιόλας δεν έχει μόνο χρονικές, έχει και επιδοτικές, συμπερασματικές, βεβαιωτικές και αντιθετικές, στις οποίες κατά κανόνα δεν μπορεί να αντικατασταθεί από το ήδη.

Για να το ξεκαθαρίσεις, μπορείς να δεις τα παραδείγματα που έχει το ΛΚΝ για το ήδη και για το κιόλας και να σκεφτείς τις ίδιες ή παρόμοιες φράσεις εναλλάσσοντας τα δύο και βλέποντας αν σου φαίνονται σωστές.

Είμαι σίγουρος πως θα ακολουθήσουν και άλλα σχόλια, γι' αυτό κιόλας συχνάζουμε εδώ· όλο και κάποιος θα ετοιμάζεται ήδη να πιάσει τη σκυτάλη.
 
Να αναφέρω μόνο μια χρήση του ήδη όπου δεν μπορεί να αντικατασταθεί από το κιόλας: το έχω δει συχνά σε συμβόλαια, με την έννοια του «τώρα πια»: Το οικόπεδο που παλαιότερα ήταν ιδιοκτησίας του τάδε και ήδη του δείνα....

Και καλωσόρισες!

Είμαι σίγουρος πως θα ακολουθήσουν και άλλα σχόλια, γι' αυτό κιόλας συχνάζουμε εδώ· όλο και κάποιος θα ετοιμάζεται ήδη να πιάσει τη σκυτάλη.
:up:
 

AnnaH

New member
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας
Τώρα όλα είναι πιο ξεκάθαρα
Ο ιστότοπός σας είναι υπέροχος : )
 
Top