metafrasi banner

corporate citizenship

Καλημέρα. Σε context εταιρικής κοινωνικής ευθύνης, το κείμενο αναφέρει ότι η good corporate citizenship είναι σημαντική για την άσκηση των επιχειρηματικών δραστηριοτήτων σύμφωνα με τις αρχές δεοντολογίας κτλ κτλ. Έχω βρει διάφορες αποδόσεις, όπως "πολιτοφροσύνη εταιρειών", "εταιρική ιθαγένεια", η "συμπεριφορά των εταιρειών ως καλός πολίτης" κτλ. Η πρώτη νομίζω ότι αποδίδει καλώς το νόημα αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι αρκετά διαδεδομένο ώστε να το αποδεχθεί ο μαρκετίστας της εταιρείας. Το 2ο δεν μου αρέσει γιατί μπλέκει την ιθαγένεια με τον σεβασμό στις αρχές της πολιτείας. Τι λέτε; Ευχαριστώ!
 

nickel

Administrator
Staff member
Βρίσκω περισσότερες γκουγκλιές για πολιτειότητα παρά για πολιτοφροσύνη (που προτιμώ). Άρα και μερικά «εταιρική πολιτειότητα». Προσωπικά προτιμώ την «εταιρική πολιτοφροσύνη». Υπάρχει και το απλό «εταιρική κοινωνική συνείδηση», δίπλα στην «ευθύνη».
 
Καλημέρα, Νίκελ! Αναφέρονται και οι 2 όροι en passant, όμως όχι με ρητή διαφοροποίηση, πχ ως δύο διαφορετικοί ορισμοί ή ως διακριτές πολιτικές, οπότε μάλλον θα το φάει η μαρμάγκα και θα αποδώσω ως εταιρική κοινωνική ευθύνη. Ευχαριστώ!

Έδιτ: τώρα είδα και το από πάνω ποστ. Μερσί :)
 

nickel

Administrator
Staff member
Για να συμπληρώσω τη μικρή αυτή έρευνα, το Χρηστικό περιλαμβάνει την πολιτειότητα αλλά όχι την πολιτοφροσύνη. Το πρώτο αφορά την ιδιότητα του πολίτη, το δεύτερο την έννοια του καλού πολίτη.
 

SBE

¥
Nα πω ότι εδώ το citizenship εννοεί την ιδιότητα του "καλού πολίτη", αυτό που οι αμερικανοί λένε επίσης civic mindedness.
 

nickel

Administrator
Staff member
Nα πω ότι εδώ το citizenship εννοεί την ιδιότητα του "καλού πολίτη", αυτό που οι αμερικανοί λένε επίσης civic mindedness.

Ακριβώς. Και γι' αυτό θα προτιμούσα την πολιτοφροσύνη.
 
Πέτυχα κι άλλη «ιθαγένεια»:


Τελικά πιστεύουμε ότι διαφέρει η corporate citizenship από την εταιρική κοινωνική ευθύνη; Αυτός είναι ο όρος που χρησιμοποιείται συνήθως για τέτοια πράγματα.
 

cougr

¥
Τελικά πιστεύουμε ότι διαφέρει η corporate citizenship από την εταιρική κοινωνική ευθύνη;
Καλύτερα να κρατήσουμε το τελευταίο για το corporate social responsibility (CSR). Αν και θεωρείται ως συνώνυμο του corporate citizenship και ενίοτε χρησιμοποιούνται εναλλακτικά, δεν είναι εντελώς ταυτόσημοι όροι.
 
Top