metafrasi banner

patron of arts

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Αφού ψάξαμε αν γράφεται πάτρονας ή πάτρωνας και ποιο είναι το θηλυκό, μπορούμε να αποφασίσουμε αν η λέξη "πάτρονας" έχει αποκλειστικά αρνητική χροιά σήμερα, όπως την περιγράφει το ΛΚΝ;

πάτρονας ο [pátronas] Ο5 : 1. αυτός που πατρονάρει, που κατευθύνει και προστατεύει ή προωθεί κπ. ή κτ. (συχνά με αδιαφανή τρόπο και με ιδιοτελείς σκοπούς): Οι πάτρονες του συνδικαλιστικού / του φοιτητικού / του εργατικού κινήματος. 2. (ιστ.) στην αρχαία Ρώμη, ο πολίτης που προστάτευε πρώην δούλο του και τον εκπροσωπούσε στις υποχρεώσεις του απέναντι στην πολιτεία. [λόγ. < ελνστ. πάτρων, αιτ. -ωνα `προστάτης΄ < λατ. patronus (ορθογρ. απλοπ.)]


Δηλαδή, όταν μιλάμε για προστάτες ή ευεργέτες των καλλιτεχνών, οι οποίοι δίνουν στους καλλιτέχνες παραγγελίες για κάποιο έργο, είναι λάθος να πούμε "πάτρονες των τεχνών"; Η αναφορά σε "πάτρονες των τεχνών" εδώ και εδώ και σε άπειρα άλλα σημεία είναι από λανθασμένη μεταφορά της αγγλικής λέξης στα ελληνικά;
 

SBE

¥
Εγώ θα το απόφευγα, ακριβώς λόγω του ότι μπορεί να έχει και αρνητική χροιά. Και γιατί μια χαρά βολεύει ο προστάτης.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Εγώ θα προτιμούσα τα χορηγός, μεγάλος χορηγός κλπ. --μολονότι ακόμη και αυτά χρησιμοποιούνται επίσης αργκοτικά με αρνητική έννοια. Αλλά θα μου πεις, ακόμη και το ευεργέτης μπορείς να το πεις με ειρωνική χροια... (αφήνω για τη SBE την εκτέλεση με Γούναρη ;) )

 

Lina

¥
Νομίζω ότι δεν χρησιμοποιείται πάντα αρνητικά, αν και υπάρχει αυτή η σκιά στη λέξη.

Εκεί που μπορεί να χρησιμοποιηθεί χωρίς κανέναν ενδοιασμό είναι σε ιστορικά συμφραζόμενα και μάλιστα για την περίοδο της Αναγέννησης.
 

nickel

Administrator
Staff member
Άμα θέλουμε, ακόμα και ο προστάτης έχει αρνητική χροιά. Στη σύμφραση θα προτιμούσα «προστάτης των τεχνών». Αν έβρισκα τον «πάτρωνα των τεχνών» σε κάποιο κείμενο, θα έμπαινα στον πειρασμό να το αλλάξω. Αλλά δεν θα το θεωρούσα λάθος.
 

nickel

Administrator
Staff member
Δηλαδή, ο Μαικήνας μας τελείωσε; ;)

Όχι, βέβαια. Το Χρηστικό (τουλάχιστον) έχει τον μαικήνα στα συνώνυμα του πάτρωνα (με τη σημασία του προστάτη και χορηγού). Αλλά δεν τον βάζεις εύκολα παντού.
 
Top