Page 3 of 8 FirstFirst 1 2 3 4 5 6 7 ... LastLast
Results 21 to 30 of 79

Thread: Πώς μαθαίνουμε νέες λέξεις;

Senior Member Neikos's Avatar
    Φίλτατε Κρετίνε, καλωσήρθες κι από μένα.
    Δεν υπάρχει λόγος για κράξιμο φυσικά, κι ούτε χρειάζεται να αγχώνεσαι και πολύ επειδή συναντάς συχνά άγνωστες λέξεις. Κι εγώ όταν άρχισα να διαβάζω πιο εντατικά λογοτεχνία, αλλά και άρθρα σε εφημερίδες, συναντούσα ένα σωρό άγνωστες λέξεις, τις οποίες κοιτούσα στο λεξικό, και μέχρι να το κλείσω τις είχα ήδη ξεχάσει. Αν τις συναντήσεις μέσα σε κείμενο μερικές φορές, και ιδιαίτερα αν τις χρησιμοποιήσεις o ίδιος μια δυο φορές, όταν τις έχεις φρέσκες, θα σου μείνουν και δεν θα χρειαστεί να τις ψάξεις ξανά στο λεξικό. Όσο περισσότερο διαβάζεις, συζητάς και γράφεις, τόσο περισσότερες λέξεις θα μαθαίνεις. Πάντως μια χαρά εκφράζεσαι και τώρα, οπότε και να μην ξέρεις τι πα να πει "χαρίεις" και "ιντερμέδιο" δεν νομίζω ότι έγινε και τίποτα. Πολλές από τις λέξεις που αναφέρεις είναι αρκετά κοινές πάντως και υποθέτω πως εννοείς ότι απλώς δεν τις χρησιμοποιείς, όχι ότι δεν καταλαβαίνεις το νόημά τους όταν τις συναντάς.
    Αλλά ας λύσουμε και δυο απορίες μιας και τις ανέφερες. Τις υπόλοιπες λέξεις μπορείς τις βρεις εύκολα σε λεξικό υποθέτω, αν και κάνα δυο μου φαίνεται ότι δεν τις σημείωσες σωστά.

Το πρόθημα απο- στην απονάρκωση απλώς ενισχύει αυτό που εκφράζει η πρωτότυπη λέξη.
    Τις χρήσεις του συγκεκριμένου προθήματος μπορείς να τις δεις εδώ :

https://el.m.wiktionary.org/wiki/απο-

Όσον αφορά τους λιμπερτίνους μια πρώτη (προκατειλημμένη) ιδέα μπορείς πάρεις εδώ, αν και καλύτερα να αναζητήσεις τον όρο στα αγγλικά (libertinism):

https://el.m.wikipedia.org/wiki/Ελευθεριάζων

HandyMod drsiebenmal's Avatar
    Quote Originally Posted by lalitor View Post
    ...και κάπου βρήκα και το λιμπερτίνος που δεν ξέρω ακόμα τι σημαίνει αλλά θα το βρω.
    Εδώ, αγαπητέ lalitor, δεν θα σε «κράξει» ποτέ κανείς επειδή δεν θα ξέρεις ή δεν θα έχεις καταλάβει κάτι. Ίσα-ίσα, θα βρεις ανθρώπους που θα σε βοηθήσουν να καταλάβεις και, κυρίως, να αναπτύξεις την ικανότητα πρώτα να βρίσκεις μόνος σου απαντήσεις και, στη συνέχεια, να τις αξιολογείς ποιοτικά, να ξεχωρίζεις το καλό πράγμα από το σκάρτο.

Ένας τρόπος να βρίσκεις πράγματα είναι να τα ψάχνεις στο διαδίκτυο και, κοίτα σύμπτωση, για τον «λιμπερτίνο»: Μια απλή έρευνα (που μπορείς να την κάνεις και από το ειδικό πλαισιάκι στο πάνω δεξιά μέρος της οθόνης), θα σου αποκαλύψει ότι υπάρχει ήδη ένα σχετικό αρθράκι στη Λεξιλογία, εδώ, όπου μπορείς να συνεχίσεις τη συζήτηση αν χρειάζεσαι ακόμα κάποια διευκρίνιση.

Τις περισσότερες (εκτός ίσως από 2-3) τις άλλες λέξεις που έχεις συγκεντρώσει μπορείς να τις βρεις καταρχήν στο ηλεκτρονικό λεξικό της Νέας Ελληνικής Γλώσσας. Εκεί, π.χ., θα βρεις την επόμενη ερμηνεία της (σπάνιας) λέξης ιντερμέδιο, όπου θα παρατηρήσεις ότι διαθέτει και μια 2η έννοια, μεταφορική (μτφρ): το χρονικό διάστημα που παρεμβάλλεται. Πιθανολογώ ότι αυτή την έννοια θα χρειαζόσουν στο κείμενό σου, και όχι την 1η, το αυτοτελές θεατρικό επεισόδιο που παρεμβάλλεται μεταξύ δύο πράξεων θεατρικού έργου. Ίσως όμως και να κάνω λάθος, αυτό θα το καταλάβεις διαβάζοντας· θα δεις από το γύρω κείμενο ποια έννοια ταιριάζει καλύτερα.

Αν δεν βρεις κάποια απάντηση στο λεξικό ή στη Λεξιλογία ή με μια γενική αναζήτηση στο Διαδίκτυο - ή αν δεν σε ικανοποιήσουν οι απαντήσεις που θα βρεις, μη διστάζεις να ξεκινάς μια καινούργια συζήτηση εδώ, στα θέματα της σύγχρονης ελληνικής γλώσσας.
    Wer die Wahrheit nicht weiß, der ist bloß ein Dummkopf. Aber wer sie weiß, und sie eine Lüge nennt, der ist ein Verbrecher!
    We base decisions on facts, not superstition, not what our ideology tells us but rather what we can observe

δεῖ δὲ χρημάτων, καὶ ἄνευ τούτων οὐδὲν ἔστι γενέσθαι τῶν δεόντων
    Η Ελλάδα είναι Ευρώπη, η Ευρώπη είναι Ελλάδα!

Quote Originally Posted by lalitor View Post
    κλίνη, και μάλλον όχι το κρεβάτι ("που την κεφαλήν κλίνη")
    Α, και γι' αυτό θα βρεις ένα θεματάκι στη Λεξιλογία, εδώ: ... πού την κεφαλήν...
    Wer die Wahrheit nicht weiß, der ist bloß ein Dummkopf. Aber wer sie weiß, und sie eine Lüge nennt, der ist ein Verbrecher!
    We base decisions on facts, not superstition, not what our ideology tells us but rather what we can observe

Junior Member
    Σας ευχαριστώ για τις συμβουλές και πληροφορίες. Αγόρασα σήμερα το βιβλίο ιστορίας 3ης δημοτικού. Χα! Θα τα πάρω σιγά-σιγά και πιστεύω πως έχοντας φτάσει στο σημείο αυτό, δηλαδή να θέλω να διαβάζω και όχι να μου λένε να διαβάζω, νομίζω κάτι θα βγει. Αργότερα, και αν έχω χρόνο, ίσως πιάσω στο χέρια μου Καστοριάδη ή Μαργαρίτη.

Senior Member SBE's Avatar
    Αγαπητέ λαλήτορα, αρχίζω να πιστεύω ότι μας τρολάρεις.
    Τι να την κάνεις την ιστορία της τρίτης δημοτικού; Τόσο περιορισμένο θεωρείς ότι είναι το λεξιλόγιό σου; Είσαι αρκετά μεγάλο παιδί για να διαβάσεις τουλάχιστον την ιστορία του λυκείου.
    Από τη λίστα με τις λέξεις που αναφέρεις, ανεκδολόγητος δεν ξέρω τι σημαίνει, αλλά δεν ξέρω γιατί σου είναι όλες αυτές άγνωστες. Μήπως δεν είναι τα ελληνικά μητρική σου γλώσσα; Από την άλλη, πώς διαβάζεις τις λέξεις; Δηλαδή πώς τις βλέπεις; Σαν ενιαία ολόκληρα μέρη του λόγου που είτε ξέρεις τι σημαίνουν είτε όχι; Έχεις προσπαθήσεις να τις σπάσεις σε κομματάκια και να δεις τι καταλαβαίνεις;
    νεοσύστατος = νέος + σύσταση (με την έννοια της ίδρυσης, σίγουρα στο σχολείο άκουσες να μιλάνε για τη σύσταση του ελληνικού κράτους ή για το νεοσύστατο ελληνικό κράτος)
    επαρμένος = εδώ συμπεραίνω ότι στα φιλολογικά όχι μόνο είχες χαμηλό βαθμό, αλλά και όταν μίλαγε ο καθηγητής δεν πρόσεχες, γιατί αν μη τι άλλο, έχουμε όλοι φάει στη μάπα για χρόνια την έπαρση και την ύβρι της αρχαίας τραγωδίας. Αν κάνουν ακόμα στο σχολείο την Αντιγόνη, όλο αυτά λένε ακόμα, είμαι σίγουρη.
    Το αβαείο του Ουεστμίνστερ το έχεις ακούσει ποτέ σου; Είναι εκκλησία και εκκλησιαστικό συγκρότημα στο Λονδίνο, πολύ τουριστική, την αναφέρουν όλοι οι τουριστικοί οδηγοί, και εκεί έχουν παντρευτεί και κηδευτεί πολλά μέλη της βασιλικής οικογένειας, οπότε αν διαβάζεις κουτσομπολίστικα θα το ξέρεις. Το αβαείο του Νορθάνγκερ, σίριαλ του ΜπιΜπιΣί (βασισμένο στο ομώνυμο μυθιστόρημα) που παίχτηκε το 2011 στην Ελλάδα. Το αβαείο του Μπελαπάις στην Κύπρο κλπ. κλπ. κλπ. Ακόμα κι αν δεν ξέρεις τι ακριβώς είναι το αβαείο, αν ξέρεις ή αν θυμασαι αυτά θα καταλάβεις ότι πρόκειται για κάποιο εκκλησιαστικό κτίριο (συγκεκριμένα, πρόκειται για μοναστηριακό συγκρότημα). Όσο για τους αβάδες (τους ηγούμενους, δηλαδή), ο πιο γνωστός ειναι μάλλον ο Πρεβώ (Αββάς Πρεβώ, ο συγγραφέας της Μανόν Λεσκώ, που έχει γίνει ταινία, σίριαλ, όπερα, μπαλέτο, ε, κάπου θα την πετύχεις).

Σε περίπτωση που αναρωτιέσαι πού τα ξέρω αυτά, πηγαίνοντας πίσω, όσο πιο πίσω γίνεται, μπορώ να σου πω ότι είχα παρακολουθήσει το γαλλικό σίριαλ Μανόν Λεσκώ, παραγωγή 1978, όταν παίχτηκε λίγα χρόνια αργότερα στην ΕΡΤ. Και μάλιστα το βρήκα και ονλάιν.
    Το δε Αβαείο του Ουεστμίνστερ το ξέρω μάλλον από έναν τουριστικό οδηγό του Λονδίνου, που είχε πέσει στα χέρια μου την ίδια περίπου εποχή με το γαλλικό σίριαλ. Τότε ήμουνα στο δημοτικό και δεν αγχωνόμουνα με τις άγνωστες λέξεις. Τις συναντούσα, τις παρατηρούσα, αν καταλάβαινα τι σημαίνουν καλώς, αν όχι, άλλη φορά. Κι επειδή διάβαζα τα πάντα, από τα συστατικά στις ετικέτες μέχρι ό,τι φυλλάδιο έπεφτε στα χέρια μου, τις ξανασυναντούσα τις λέξεις. Επομένως ποσότητα. Αυτό χρειάζεσαι.

Χρηστική πληροφορία:

Διαδραστικά σχολικά βιβλία

Junior Member
    @SBE ίσως είσαι περισσότερο καχύποπτη απ' όσο πρέπει. Αν ήθελα να τρολάρω θα το έκανα πιο έξυπνα.
    Δεν είπα ότι θα διαβάσω ιστορία δημοτικού για να εμπλουτίσω το λεξιλόγιό μου αλλά για να μάθω ιστορία. Μου αρέσει να παίρνω τα πράγματα από την αρχή. Επαναλαμβάνω, στο σχολείο δεν πρόσεχα καθόλου. Βαριόμουν και νύσταζα. Στο δημοτικό διάβαζα μόνο κόμικς και αργότερα στο γυμνάσιο διάβαζα μόνος μου φιλοσοφία και ερωτική λογοτεχνία. Ποτέ δεν νοιάστηκα για τα όσα λέγονταν στο σχολείο γιατί δεν είχα κάποιο κίνητρο για να το κάνω, με απασχολούσαν άλλα ζητήματα.
    Τα ελληνικά είναι η μητρική μου γλώσσα, και όχι, δεν ήξερα μέχρι προχθές τι σημαίνει επαρμένος γιατί ούτε Αντιγόνη διάβαζα. Επίσης, αν μου το επιτρέπουν οι γνώσεις μου, προσπαθώ να "σπάω" τις λέξεις. Την λεξη νεοσύστατος την γνώριζα. Την έγραψα παρ’ όλα αυτά στην λίστα γιατί πολύ απλά δεν θα την χρησιμοποιούσα ποτέ μου. Πάντως, ακόμα και με αυτό το μυαλό που έχω σήμερα, αμφιβάλλω αν θα μπορούσα να αποστηθίσω όλα αυτά τα αβαεία, ίσως επειδή ως άθεος δεν ενδιαφέρομαι γι’ αυτά, αλλά και ακόμα και αν δεν ήμουν άθεος, δεν νομίζω ότι θα ένιωθα καλύτερα αν γνώριζα καμιά εικοσαριά από αυτά.

@drsiebenmal, σε ευχαριστώ για τον σύνδεσμο αλλά τον είχα ήδη βρει Είμαι του βιβλίου και νομίζω πως μέχρι σήμερα δεν διάβασα ποτέ μου ebook. Μου αρέσει να σημειώνω και να υπογραμμίζω. Πάλι καλά που τα συγκεκριμένα βιβλία είναι φθηνά.

Mod Almighty Palavra's Avatar
    Η ιστορία του σχολείου είναι κακή, κτγμ. Εκτός του ότι είναι υπερβολικά μεροληπτική, αφήνει τεράστια -ΤΕΡΑΣΤΙΑ- κομμάτια της ελληνικής αλλά και της Ευρωπαϊκής και παγκόσμιας ιστορίας εκτός. Υπάρχουν πάρα πολλά βιβλία ιστορίας για ενηλίκους που είναι πολύ καλύτερα. Μάνι μάνι, μου έρχεται στο μυαλό ο Μαζάουερ, ας πούμε.
    The strain of anti-intellectualism has been a constant thread winding its way through our political and cultural life, nurtured by the false notion that democracy means that "my ignorance is just as good as your knowledge".
    -Isaak Asimov

Senior Member Lina's Avatar
    Λαλήτορ, επηρμένος είναι η λέξη. Μην μπερδεύεσαι.

Senior Member Lina's Avatar
    Αγαπητέ Λαλήτορ, απεργία σήμερα και οικουρώ (εδώ κανονικά θα έβαζα μπαρμπαδάκι που κλείνει το μάτι, αλλά γράφω από το κινητό και δεν τα βρίσκω). Αφού διάβασα το βιβλιαράκι μου, το graphic novel Περσέπολις της Ιρανής M. Satrapi, ολοκλήρωσα my domestic bliss με μαγειρική. Όταν είμαι στην κουζίνα ανοίγω πάντα ραδιόφωνο. Ο Σκάι λοιπόν λόγω της απεργίας παίζει non-stop επαναλήψεις της κυριακάτικης εκπομπής του Γνωριίζοντας την ιστορία μας. Εδώ σε σκέφτηκα. Είναι μια θαυμάσια εκπομπή, υψηλού επιπέδου, με καλεσμένους πάντα καθηγητές πανεπιστημίου. Είναι χωρίς υπερβολή σαν να παρακολουθείς πανεπιστημιακή παράδοση συμπυκνωμένη. Η εκπομπή παρέχει έναν πλούτο γνώσεων, με ευχάριστο τρόπο. Τη βρίσκεις και στο web. Σου την συνιστώ ανεπιφύλακτα. Πολύ συχνά δε προτείνει και βιβλία για περαιτέρω εμβάθυνση.

Page 3 of 8 FirstFirst 1 2 3 4 5 6 7 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks