Lexigram επί πληρωμή

evinrude

New member
Καλησπέρα,

Χρησιμοποιώ τις τελευταίες ημέρες πολύ το Lexigram και σήμερα μου εμφάνισε ένα μήνυμα ότι έχει πλέον συνδρομή (μικρή, 5 ευρώ το χρόνο). Γενικά μου φαίνεται βοηθητικό εργαλείο, αλλά ήθελα και καμιά άλλη άποψη πόσο το εμπιστεύεστε εσείς και αν έχει κανείς τη συνδρομή.

Ευχαριστώ!
 

Neikos

Member
Μήπως ενεργοποίησες τον αποκλεισμό διαφημίσεων στον φυλλομετρητή σου; Το χρησιμοποίησα σήμερα και δεν μου έβγαλε κάποιο μήνυμα για συνδρομή. Εκτός κι αν ζητάει συνδρομή από χρήστες που κάνουν μεγάλο αριθμό αναζητήσεων ανά μήνα. Κάτι αντίστοιχο έκανε το wordreference, αν δεν κάνω λάθος. Αν ενεργοποιήσεις πάντως τον αποκλεισμό διαφημίσεων, επιτρέπει μία αναζήτηση ανά εικοσιτετράωρο απ' όσο θυμάμαι.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Δυστυχώς:

 

Attachments

  • Καταγραφή.JPG
    Καταγραφή.JPG
    74.1 KB · Views: 942

nickel

Administrator
Staff member
Καλημέρα. Εγώ είμαι συνδρομητής αλλά μου βγάζει κι εμένα το μήνυμα όταν κάνω το λάθος και μπαίνω από άλλο ιστοπλοϊκό και δεν έχω συνδεθεί με το όνομά μου. Οι ιδιοκτήτες του lexigram δεν είναι μόνο αξιόπιστοι, είναι και φίλοι μου και έχουν ρίξει απίστευτη δουλειά για ό,τι υπάρχει εκεί μέσα. Να τους βοηθήσετε!
 

evinrude

New member
Καλημέρα. Nα τους βοηθήσουμε λοιπόν! Μην ξεχνάμε ότι μας βοηθάνε κι αυτοί - έχω γλιτώσει πολύ χρόνο με το Lexigram. Γενικά δεν διαφωνώ με το να υπάρχουν κάποια εργαλεία ιντερνετικά με συνδρομή (λογική και συμμαζεμένη όπως εδώ), αρκεί να ξέρω ότι είναι αξιόπιστα. Γλιτώνεις το να ψάχνεις τσούκου τσούκου σε γραμματικές και λεξικά σε αρκετές περιπτώσεις.
Κρίμα πάντως που τα έσοδα από διαφημίσεις δεν έφταναν, ήταν κι αυτό μια κάποια λύσις για όσους δεν ασχολούνται επαγγελματικά και δεν θα χρειάζονταν την συνδρομή.
 

nickel

Administrator
Staff member
Κρίμα πάντως που τα έσοδα από διαφημίσεις δεν έφταναν

Είμαστε μικρή αγορά και τώρα είμαστε και φαλιρισμένη αγορά. Βλέπω ότι το lexigram.gr έχει ανέβει στην κατάταξη της Alexa για τους ελληνικούς ιστότοπους και είναι αυτή τη στιγμή στην 39η θέση! Ωστόσο, όταν βλέπεις ότι το $@#@%μακελειό είναι στη 10η θέση, μόνο μελαγχολικές σκέψεις για την κατάντια μας μπορείς να κάνεις.

https://www.alexa.com/topsites/countries/GR
 
Ειλικρινά, θα ήταν πολύ θλιβερό να τερματιστεί αυτή η χρησιμότατη υπηρεσία και το ποσό που ζητάνε δεν είναι τίποτα. Προσωπικά μόλις έδωσα τον οβολό μου γιατί δεν θέλω να το δω να κλείνει. Αρκετούς αποχαιρετισμούς είχαμε, ας μείνει και κάτι ποιοτικό.
 

SBE

¥
Nίκελ, κι οι θέσεις 5 (ακριβώς πίσω απο γκουγκλ, φεισμπουκ και γιουτιουμπ), 6, 14 κλπ σε κάνουν να χάσεις πάσα ιδέα για το κοινό.
 

Poshnjari

New member
Είμαστε μικρή αγορά και τώρα είμαστε και φαλιρισμένη αγορά. Βλέπω ότι το lexigram.gr έχει ανέβει στην κατάταξη της Alexa για τους ελληνικούς ιστότοπους και είναι αυτή τη στιγμή στην 39η θέση! Ωστόσο, όταν βλέπεις ότι το $@#@%μακελειό είναι στη 10η θέση, μόνο μελαγχολικές σκέψεις για την κατάντια μας μπορείς να κάνεις.

https://www.alexa.com/topsites/countries/GR

Αυτό είναι το πρόβλημα. Τώρα έγιναν γνωστοί και λένε ας το κλείσουμε και το κάνουμε επί πληρωμή. Δεν είναι ότι δεν φτάνουν τα είσοδο από τις διαφημίσεις.
 

nickel

Administrator
Staff member
Αυτό είναι το πρόβλημα. Τώρα έγιναν γνωστοί και λένε ας το κλείσουμε και το κάνουμε επί πληρωμή. Δεν είναι ότι δεν φτάνουν τα είσοδο από τις διαφημίσεις.

Τυχαίνει να γνωρίζω τους ανθρώπους που έχουν φτιάξει τις συγκεκριμένες εφαρμογές και το συγκεκριμένο σάιτ. Δεν είναι χτεσινοί και το σάιτ τους είναι στα κορυφαία εδώ και τρία χρόνια τουλάχιστον. Ωστόσο, τα έσοδα από τις διαφημίσεις ΞΕΡΩ ότι είναι γελοία. Άλλωστε, τα έσοδα από διαφημίσεις δεν έχουν σχέση με το πόσοι επισκέπτονται μια σελίδα αλλά με το πόσοι κάνουν κλικ στις διαφημίσεις. Θα μπορούσε να είναι το πιο δημοφιλές σάιτ με μηδενικά διαφημιστικά έσοδα.
 

Neikos

Member
Α, ναι; Μόνο όταν κάνουμε κλικ στη διαφήμιση πληρώνεται η ιστοσελίδα; Νόμιζα ότι παίρνουν ένα πολύ μικρό πόσο κάθε φορά που εμφανίζεται μια διαφήμιση και βασίζονται στην επισκεψιμότητα. Ε, τότε, τι να βγάλουν οι άνθρωποι; Απορώ πώς το κράτησαν τόσον καιρό χωρίς συνδρομή.
 

dkoskin

New member
για να διατηρηθεί οτιδήποτε χρειάζεται οικονομική υποστήριξη, είτε θα βάζουν χρήματα οι ιδιοκτήτες, είτε χορηγοί, είτε πελάτες. Δεν γίνεται αλλιώς. Το Lexigram κάνει πολύ καλή δουλειά και αξίζει να έχεις συνδρομή.
 
Top