disjoncteurs & gaine technique

Καλησπέρα!

Chaque preneur ou occupant aura la responsabilité intégrale de toutes les installations, sans aucune limitation ni réserve, y compris notamment appareils convecteurs, disjoncteurs, destinés à assurer le chauffage de l'appartement, et ce, à partir de la gaine technique.


Από μισθωτήριο. Κάθε μισθωτής ή ένοικος ευθύνεται πλήρως για το σύνολο των εγκαταστάσεων, χωρίς κανέναν περιορισμό και καμία επιφύλαξη, συμπεριλαμβανομένων, μεταξύ άλλων, συσκευών θερμοπομπών, disjoncteurs, για τη θέρμανση του διαμερίσματος, και η ευθύνη αυτή ισχύει à partir de la gaine technique.

To disjoncteurs μου δίνει εικόνες ασφαλειών, διακοπτών και γειώσεων.
Το gain technique μου δείχνει μπουριά, αγωγούς κτλ. Καμιά ιδέα; Ευχαριστώ!
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Για το disjoncteur, η γαλλική βίκη με οδηγεί σε αυτόματες ασφάλειες ηλεκτρικού πίνακα.

Επίσης, στο Gaine, μου δίνει: en électricité, une gaine électrique désigne un isolant enveloppant un matériau conducteur ou un fourreau souple dans lequel sont protégés des câbles, άρα, υποθέτω, κάτι σχετικό με μονώσεις.

«Πέραν των τυχόν μονώσεων» ή κάτι τέτοιο;

Ντεζολέ, αλλά τα γαλλικά μου παραμένουν επιπέδου Α1.
 

rogne

¥
"Πέραν των", όχι, "ξεκινώντας από" είναι το à partir de. Προφανώς εννοεί ότι η ευθύνη περιλαμβάνει τα πάντα, από αεραγωγούς, σωλήνες ή θήκες έως θερμοπομπούς και διακόπτες ή ασφάλειες. Προφανώς επίσης, αγνοώ την ακριβή ή την καθιερωμένη ορολογία...
 

rogne

¥
Παρά το disclaimer αμέσως πιο πάνω, ίσως κάτι σαν "αγωγοί κοινής ωφελείας" για το gaine technique;
 
Σε ορολογία δεν μπορώ να συνεισφέρω ούτε έχω χρόνο να κοιτάξω, αλλά το βασικό νόημα πρέπει να είναι: ο μισθωτής ευθύνεται για όλα τα σχετικά με τη θέρμανση από τη στιγμή που η κεντρική εγκατάσταση διακλαδίζεται προς αυτόν. Εκείνο που θα λέγαμε "από το ρολόι του και μετά" (που βέβαια μπορεί να μην είναι ρολόι).
 

rogne

¥
Να προσθέσω για τους disjoncteurs ("αυτόματοι διακόπτες", ή κάτι τέτοιο), που ίσως ακούγονται παράταιροι για θέρμανση, ότι σε γαλλικά διαμερίσματα που έχω υπόψη και που είχαν (ηλεκτρική) θέρμανση υπήρχε κανονικός διακόπτης στον πίνακα για τη θέρμανση, σαν του θερμοσίφωνα, της κουζίνας κλπ.
 
Ανάλογα με το είδος της θέρμανσης η απόδοση του gaine technique μπορεί να διαφέρει. Σε κάθε περίπτωση καταλαβαίνω ότι η απόληξη της gaine technique, πέραν της οποίας ευθύνεται ο μισθωτής, μπορεί να αποδοθεί με ασφάλεια "σημείο σύνδεσης του μισθίου με την κεντρική παροχή". Είναι δυνατόν να πρόκειται για τον (κεντρικό) πίνακα του μισθίου σε περίπτωση ηλεκτρικής θέρμανσης (βλ. π.χ. εδώ), για τον μετρητή (ρολόι) του μισθίου σε περίπτωση φυσικού αερίου, ή για το σημείο σύνδεσης του μισθίου με τις κατακόρυφες σωληνώσεις σε περίπτωση πετρελαίου.

Στο TLF:
Gaine [...]
5.
TECHNOLOGIE
a) CONSTRUCTION. Enveloppe protectrice d'un conduit; p. méton. ce conduit. Gaine de fumée; gaine d'aération; gaine flexible, métallique, souple.

Στο Petit Robert:
Gaine [...]
BATIMENT. Gaine de ventilation. Gaine technique, pour le passage des colonnes d'alimentation et d'évacuation (cf. Colonne montante)

Colonne montante: maçonnerie verticale dans laquelle passent les canalisations d'eau, de gaz, d'électricité, d'un immeuble.
 

daeman

Administrator
Staff member
Σε ορολογία δεν μπορώ να συνεισφέρω ούτε έχω χρόνο να κοιτάξω, αλλά το βασικό νόημα πρέπει να είναι: ο μισθωτής ευθύνεται για όλα τα σχετικά με τη θέρμανση από τη στιγμή που η κεντρική εγκατάσταση διακλαδίζεται προς αυτόν. Εκείνο που θα λέγαμε "από το ρολόι του και μετά" (που βέβαια μπορεί να μην είναι ρολόι).

Κάτι μου θύμισε αυτό: αναμονή παροχής. Και κάπου το έχει πάρει το μάτι μου σε μισθωτήρια, ότι ο μισθωτής ευθύνεται για τη συντήρηση και τα υπόλοιπα μπλα μπλα μπλα των υποδομών του μισθίου από το σημείο σύνδεσης στα κεντρικά δίκτυα και εντεύθεν.
 
Στο Petit Robert:
Gaine [...]
BATIMENT. Gaine de ventilation. Gaine technique, pour le passage des colonnes d'alimentation et d'évacuation (cf. Colonne montante)

Colonne montante: maçonnerie verticale dans laquelle passent les canalisations d'eau, de gaz, d'électricité, d'un immeuble.

Κλικ! Νομίζω ότι οι μηχανικοί ακόμα αποκαλούν «στήλες» τους κατακόρυφους αγωγούς ύδρευσης, θέρμανσης κ.λπ. Ίσως ταιριάζει και το «φρεάτιο σωληνώσεων» για το gaine technique.
 
Top