Καρναβαλική ορολογία

SBE

¥
Έμαθα μια νέα λέξη που έχει σχέση με το Πατρινό καρναβάλι και είπα να τη μοιραστώ μαζί σας, ίσως γιατί μπορεί να ενδιαφέρει κανέναν λεξικογράφο. Εγώ μέχρι προχτές δεν την ήξερα, αλλά μου την εξήγησαν κάποοι παλιοί συμμαθητές μου φανατικοί καρναβαλιστές:

Γουνάκια: τα φτηνά καρναβαλικά γκρουπ, που αποτελούνται κυρίως από ομάδες εφήβων, τα οποία έχουν στολές φτηνές λούτρινες και είναι σα να φοράνε γούνινα παλτά με κολλάν. :scared:

Τη λέξη πρόσεξα σε αυτό τον τίτλο άρθρου που περιγράφει πώς τιμωρήθηκε ένα γκρουπ και η ποινή είναι να παρελάσει μετά τα γουνάκια, στο τέλος της παρέλασης.


Το εντυπωσιακότερο γκρουπ του καρναβαλιού θα παρελάσει τελευταίο μετά τα... γουνάκια
 

SBE

¥
Και για να δικαιολογήσω τον τίτλο, νά και λίγη ακόμα ορολογία του πατρινού καρναβαλιού (που νομίζω ότι είναι γνωστή γενικά).
Κυνήγι του Κρυμμένου Θησαυρού : παιχνίδι-διαγωνισμός με συμμετοχή ομάδων μεταμφιεσμένων με όχημα (η κάθε ομάδα πρέπει να έχει έναν ελάχιστο αριθμό μελών και ένα ΙΧ στολισμένο ανάλογα). Ο διαγωνισμός γίνεται κατά τη διάρκεια πολλών ημερών και περιλαμβάνει γρίφους, δεξιοτεχνίες κλπ. Οι ομάδες παρελαύνουν στις παρελάσεις του Καρναβαλιού.

Πλήρωμα : η ομάδα που συμμετέχει στον Κρυμμένο Θησαυρό.

Μπέιμπι ράλι : ο παιδικός διαγωνισμός, στον οποίο οι συμμετοχές είναι ατομικές και απαιτείται μεταμφιεσμενο παιδάκι με μεταμφιεσμένο ποδήλατο. Βραβεία για την καλύτερη κατασκευή κλπ. στους περήφανους γονείς. Γίνεται μια βδομάδα πριν την τελευταία Κυριακή. Δεν ξέρω αν το μπέιμπι ραλι συνεχίζεται στις μέρες μας, γιατί πολύ ακούγεται το ...

Καρναβάλι των μικρών : η ευκαιρία για καραναβαλομανείς γονείς να μυήσουν τα παιδιά τους στη λατρεία του θεού Καρνάβαλου.

Βασίλισσα του Καρναβαλιού : η τυχερή που θα κάθεται με μαγιό ή διάφανο λευκό φόρεμα στην κορυφή του ανθοστόλιστου άρματος και θα χαιρετάει τα πλήθη, ενώ θα την παίρνουνε τα σύννεφα, οι άνεμοι, τα κύματα. Σε συνδυασμό με την Βασίλισσα του Καρναβαλιού πρωτοάκουσα την έκφραση «κόβει πετσέτα», που υποθέτω σημαίνει «με θερίζει το κρύο».

Λιμάνι Πατρών : ο χώρος που γίνεται η καύση του Καρνάβαλου, επιλεγμένος για λόγους ασφαλείας.

Ντόμινο : αποκριάτικη αμφίεση, που δεν επιτρέπει την αναγνώριση αυτού που τη φοράει. Αποτελείται από τα εξής ενδύματα από σατέν: μαύρο φόρεμα-ράσο μέχρι το πάτωμα, με μακριά φουσκωτά μανίκια με σουρωτές μανσέτες, μαύρα παπούτσια, μαύρα γάντια (προαιρετικά) και μαύρο σατέν σκουφί με λάστιχο να κάνει σούρες (σαν αυτά που φοράνε στο ντους όσοι δεν θέλουν να βρέξουν τα μαλλιά τους). Συνοδεύεται από μαύρη μάσκα κανονική με ύφασμα που καλύπτει το στόμα. Πρόκειται για γυναικεία αμφίεση, αλλά και κάποιοι άντρες την έχουν φορέσει για να κάνουν πλάκες. Το πρόβλημα είναι ότι αν ντυθείς έτσι τη σήμερον ημέρα θα σε περάσουν για μουσουλμάνα.

Μπουρμπούλια : αποκριάτικοι χοροί που λαμβάνουν χώρα στο Δημοτικό Θέατρο Πατρών, κάποτε καθημερινά σε όλο το Τριώδιο τώρα πια ... Δεν έχω πάει ποτέ, αλλά λένε ότι γινόταν του Κουτρούλη ο γάμος. Τα ντόμινο μπαίνουν δωρεάν, γιατί φυσικά δεν θα σκοτώνονταν να πάνε οι άντρες της πόλης χωρίς τη σύζυγο, αν δεν υπήρχε η υπόσχεση ότι θα έχει μεταμφιεσμένες αιθέριες υπάρξεις για ανώνυμες γνωριμίες και για ό,τι γίνεται στο ΔΘ μένει στο ΔΘ.
 

rogne

¥
Για βρες μας και τίποτα για τη Γιαννούλα την Κουλουρού, ρε πατριώτισσα, γιατί μας λένε τελευταία ότι ήταν περίπτωση πρώιμου μπούλινγκ και συγχύζομαι (με τους αναχρονισμούς γενικώς, αλλά και ειδικώς)...
 

SBE

¥
Αυτή τη θλιβερή ιστορία την πρωτοάκουσα πέρσι για πρώτη φορά και συμφωνώ με όσους λένε ότι δεν θα πρέπει ο Δήμος να γιορτάζει κάτι τέτοιο. Τόσες δεκαετίες που δεν ήταν μέρος των εκδηλώσεων αυτή η παρωδία δεν έχασε το Καρναβάλι ούτε την πελατεία του, ούτε τη φήμη του. Ας βρουν κάτι άλλο να γιορτάζουν. Γιατί σε μια περίοδο που έχουμε περισσότερη ανάγκη από αλληλεγγύη κλπ. επιλέγουμε να θυμόμαστε και να αναπαριστούμε περιστατικά εμπαιγμού των αδύνατων;
Ο Δήμος από την άλλη λέει ότι είναι το αριστοφανικό στοιχείο του Καρναβαλιού.

Υ.Γ. Για όσους δεν ξέρουν, πληροφορίες εδώ. Πρόκειται για «λαϊκό δρώμενο» που οργάνωσε μια παρέα αργόσχολοι Πατρινοί πριν εκατό χρόνια, όταν αποφάσισαν να πείσουν μια κακομοίρα κουλουροπώλισσα που δεν έστεκε καλά στα μυαλά ότι έρχεται ο γαμπρός και την έβαζαν να ντύνεται νύφη και της έκαναν νυφική πορεία μεχρι το λιμάνι, με ψεύτικο γαμπρό κλπ., ο οποίος στο τέλος με διάφορες προφάσεις εξαφανιζόταν.
 

rogne

¥
Ενώ όταν καίμε τον Εβραίο ή τον Αράπη είναι ευχάριστο καρναβαλικό δρώμενο... Είναι πάμπολλα τα καρναβαλικά έθιμα που έχουν δυσοίωνες συνδηλώσεις ή αφορμές, αλλά στο καρναβαλικό πλαίσιο μετριάζονται ή και αντιστρέφονται όλα αυτά, παίρνουν χαρακτήρα παρωδίας, αυτοκάθαρσης, τέτοια πράγματα. Δεν είναι ούτε ενθύμηση ούτε αναπαράσταση το καρναβάλι.

Στο συγκεκριμένο, εγώ την Κουλουρού τη θυμάμαι από πολύ μικρός, και θυμάμαι επίσης ότι την παρίσταναν γενικά άντρες.
 

SBE

¥
Σε ποιο Πατρινό καρναβάλι καίμε Εβραίο; Γιατί αυτό είναι το θέμα μας.
Εγώ αυτό το «έθιμο» δεν το θυμάμαι, αλλά ακόμα κι αν κάποτε η ιστορία αυτή δεν ενοχλούσε, δε σημαίνει ότι δεν αλλάζουν κάποια στιγμή τα ήθη. Και όταν διαβάζω π.χ. σχολικές παραστάσεις που στο πρόγραμμά τους αναφέρουν:

Η "ηρωίδα" Γιαννούλα ανήκε στους λαϊκούς αφελείς χαρακτήρες της παλιάς Πάτρας, που με τη γραφικότητά τους προκαλούσαν το ενδιαφέρον των συμπολιτών τους και γίνονταν πολλές φορές αντικείμενο του λεγόμενου «ντόρου», μιας φάρσας χωρίς στόχο τον ηθικό εξευτελισμό του προσώπου γύρω από το οποίο στρεφόταν.

Υπάρχουν τέτοιες φάρσες; Ενώ στη πραγματικότητα είχαμε αυτό:

Η εκκλησία ήταν κλειστή, αλλά της είπαν της νύφης ότι πήγαιναν δύο συμπέθεροι να φέρουν τον νεωκόρο και τους ιερείς. Τότε ξαφνικά εμφανίστηκαν τάχα δύο στρατιώτες της στρατονομίας και πήραν τον γαμπρό, επειδή δεν είχε δηλωθεί στα μητρώα αρρένων. Η σκηνή που ακολούθησε ήταν σπαρακτική, καθώς η Γιαννούλα φώναζε «αφήστε να παντρευτούμε πρώτα και τον παίρνετε μετά», αλλά αυτοί δεν άκουγαν τίποτα. Τότε η Γιαννούλα ξέσπασε σε έναν πραγματικό θρήνο και η απάνθρωπη αυτή κατάληξη κατέληξε σε ομαδική στεναχώρια.
 
Top