Πλάνητας λίθος

Η Ιστορία των Αυτομόλων, μιας άγνωστης κοινότητας ελλήνων στρατιωτών που στην αρχαιότητα φρουρούσαν τα σύνορα της Νότιας Αιγύπτου. Πώς συνδέονται με τον Καβάφη, τους Αιγυπτιώτες πρόσφυγες και ένα σπάνιο υποείδος της τζαζ μουσικής; Η συναρπαστική τους ιστορία αποκαλύπτεται για πρώτη φορά στη LIFO, μέσα από την έρευνα του Δημοσθένη Παπαμάρκου, ιστορικού και διακεκριμένου συγγραφέα του «Γκιακ».
http://www.lifo.gr/articles/anagnoseis_articles/124650
Γεύση από Μπόρχες α λα ελληνικά. Είμαι πραγματικά περίεργος να δω αν θα κυκλοφορήσει και ως αληθινή ιστορία.
 

Earion

Moderator
Staff member
«Οι Αυτόμολοι»! Δηλαδή σαν να λέμε The Renegades. Αναδύονται από τα έγκατα της βενθοφωνικής μουσικής με μια Κάντιλακ.

 

daeman

Administrator
Staff member
Κι αυτό το "πλάνητας λίθος" κάνει σε rolling stone ή είναι ιδέα μου;

Πολύ μ' αρέσει! :up: Πέτρα πολυπλάνητη, σαν τον Οδυσσέα.
Πέτρα που κυλάει, μούχλα δεν πιάνει. A rolling stone gathers no moss (Publilius Syrus > John Heywood).

Σύμφωνα με τη Γεωμορφολογική Εταιρεία, ο πλάνητας λίθος είναι επίσης και rocking stone [perched boulder], αυτό όμως είναι η χαλαρή πέτρα που στάθηκε κάπου (επίσης και «κουνιστός λίθος»). Rock 'n' roll, baby! :-) Από την άλλη, ως γνωστόν εν Λέξει, rolling stone είναι και ο τρόχμαλος.


Κυκλοφορεί (κατά μόνας όμως) και ο πλάνης λίθος με τη σημασία που έχουμε εδώ, σε σχολικό βιβλίο γεωλογίας-ορυκτολογίας του ΟΕΔΒ από το 1966:

«Εἰς τὸ Βρανδεμβροῦργον [sic] ὑπάρχει τοιοῦτος πλάνης λίθος, ὅστις μετεφέρθη ὑπὸ παγετῶνος ἐκ Σκανδιναυίας, εἰς δὲ τὸ Λένινγκραντ ἄγαλμα τοῦ Μ. Πέτρου ἐφίππου ἐστηρίχθη ἐπὶ τοιούτου λίθου, ὁ ὁποῖος μετεφέρθη διὰ παγετῶνος ἐκ Φινλανδίας.»
 

daeman

Administrator
Staff member
...
Ε, μετά απ' όλα αυτά, τι άλλο;

Like a rolling stone - Rolling Stones


O Ντίλαν με τους Band, εκεί.
 

pidyo

New member
Ναι -- ωστόσο μοιάζει να είναι δόκιμος όρος.

Πράγματι, pierre errante είναι δόκιμος όρος για τα ενεπίγραφα ιδίως μνημεία που βρίσκονται πολύ μακριά από τον τόπο όπου είχαν αρχικά ανεγερθεί -και συχνά μας ταλαιπωρούν.

Ωραία η ιστορία του Παπαμάρκου· πάντοτε ζηλεύω τα ψευδοδοκίμια κι ονειρεύομαι να βρω τον χρόνο να σκαρώσω δικά μου (είχα ψιλοέτοιμο στα νιάτα μου ένα, που αποδείκνυε βάσει αποσπασματικών επιγραφικών ευρημάτων -ορισμένα υπαρκτές επιγραφές- πώς ο Αλέξανδρος είχε ανακαλύψει την Αμερική). Εκμεταλλεύεται ωραία το διήγημα την μυστηριακή ατμόσφαιρα της περιοχής· είναι ωραίο το Ασουάν και η γύρω περιοχή, με μια χαλαρότητα που δεν είχε καταστρέψει ακόμη η ένταση του τουρισμού όταν είχα πάει προ πολλών πολλών ετών. Απλώς κλείνει λίγο βιαστικά το αφήγημα, νομίζω, και σε λάθος χώρο. Η σύνδεση με τα αιθιοπικά μπλουζ θα λειτουργούσε καλύτερα αν οι Αυτομόλοι χάνονταν στις όμορφες και σιωπηλές ερήμους απέναντι από το Ασουάν.
 
Top