metafrasi banner

dissonant heritage

Foteini

New member
Καλησπέρα,

Στο πλαίσιο της διατριβής μου, προσπαθώ να μεταφράσω τον όρο "dissonant heritage". Αρχικά το μετέφρασα ως "δυσαρμονία της πολιτιστικής κληρονομιάς". Οι επιβλέπουσές μου βρήκαν τον όρο που χρησιμοποίησα αδόκιμο, αλλα δεν μου προτείναν κάποιον άλλο... Όσο έψαξα δεν μπόρεσα να βρω κάποια άλλη δόκιμη μετάφραση στα ελληνικά. Όποια σχετική βοήθεια ή πρόταση είναι ευπρόσδεκτη!
Σας ευχαριστώ!
Φωτεινή
 
Βάσει νοήματος, θα εξέταζα την απόδοση "πολυπρισματική κληρονομιά". Μολονότι κάπως στρογγυλεμένη, μου φαίνεται αρκετά σαφής. Αν προχωρήσουμε πιο μακριά στην κλίμακα της αντιπαλότητας, θα μπορούσαμε να μιλήσουμε και για "πολυτεμαχισμένη κληρονομιά".

Καλωσήρθες.

Υ.Γ. Αν χρησιμοποιηθεί η δυσαρμονία, θα ήταν πιο εύχρηστη και πιο κοντά στον πρωτότυπο όρο η "δυσαρμονική κληρονομιά".
 

nickel

Administrator
Staff member
The term ‘dissonance’ is often used in music theory, describing that two tones do no blend into one another harmonically, but create a certain tension. The interpretation of heritage is considered dissonant when different groups attribute different stories to a certain object or landscape. [...]
https://dissonantheritage.wordpress.com/


Είναι τόσο ωραία και τόσο... αντίστοιχη η δυσαρμονική κληρονομιά, που δεν θα τολμούσα να αναζητήσω διαφορετική απόδοση.

Καλωσήρθες, Φωτεινή.
 

Foteini

New member
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!
Καλώς σας βρήκα!
 
.....
Γιατί όχι αμφιλεγόμενη κληρονομιά;

Ρίξε μια ματιά και στην αμφισβητούμενη κληρονομιά, η οποία βεβαίως μπορεί να χρησιμοποιηθεί μόνο αν το επιτρέπει το συγκείμενο.

Ο λόγος που αναφέρω τα παραπάνω είναι ότι δεν ηχεί η ίδια η κληρονομιά (για να είναι δυσαρμονική). Η δυσαρμονία προκαλείται από τις πολλές διαφορετικές ερμηνείες και απόψεις αυτών που τη διεκδικούν. Κατά συνέπεια, πάντα αν το καλεί το κειμενικό πλαίσιο, ίσως και διεκδικούμενη κληρονομιά. Ωστόσο, νομίζω ότι η πρόταση στην οποία αξίζει να δοθεί κάποια ιδιαίτερη προσοχή είναι η αμφιλεγόμενη κληρονομιά.
 
Νομίζω ότι μια χαρά είναι η αμφιλεγόμενη όπως και η διαμφισβητούμενη κληρονομιά.
 
Top