ad
Page 2 of 4 FirstFirst 1 2 3 4 LastLast
Results 11 to 20 of 31

Thread: Βραβείο Νόμπελ Λογοτεχνίας 2016

Administrator nickel's Avatar
    Πήρα αυτό και μου άρεσε. Όχι, όχι, δεν έχω κανένα πρόβλημα με την απονομή στον Ντίλαν. Άλλωστε, τον έχω «διαβάσει» περισσότερο από τους άλλους νομπελίστες. Περισσότερο κι από τον άλλο Ντίλαν.

Click image for larger version. 

Name:	ClintonsDylan.jpg 
Views:	62 
Size:	35.4 KB 
ID:	5570
    Μένω ΕυρώπηΣύγκρουση ιδεών, όχι βία και μισαλλοδοξία: δεν οδηγούν πουθενά. (Λ. Κύρκος)Θα περάσει κι αυτό
    ΕΝΑ ΝΗΜΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΤΗΝ ΑΝΙΑ ΚΑΝΕΙ ΠΕΡΑ. Staying hungry, staying foolish. Το διαδίκτυο βλάπτει όταν δεν σκέφτεσαι.

Senior Member Hellegennes's Avatar
    Quote Originally Posted by rogne View Post
    Ε, κάπως λιγότερο σημαντικός ο Γούντι (και το σινεμά εντελώς εκτός ορίων λογοτεχνίας, νομίζω, εκτός αν είναι κακό σινεμά)...
    Τουναντίον, εγώ θεωρώ ότι το σινεμά είναι απείρως πιο κοντά στην λογοτεχνία από το τραγούδι. Μιλάω για σενάριο, φυσικά. Π.χ. ο Έρνεστ Λίμαν έγραψε αριστουργήματα.

Senior Member daeman's Avatar
    ...
    "It’s a great day for Literature and for Bob when a Master of its original form is celebrated. Before epic tales and poems were ever written down, they migrated on the winds of the human voice and no voice is greater than Dylan’s."

~ Tom Waits & Kathleen Brennan

Quote Originally Posted by nickel View Post
    ... Όχι, όχι, δεν έχω κανένα πρόβλημα με την απονομή στον Ντίλαν. Άλλωστε, τον έχω «διαβάσει» περισσότερο από τους άλλους νομπελίστες. Περισσότερο κι από τον άλλο Ντίλαν.
    Hear, hear. And heard and sung him, too.
    Θεωρητικά, θεωρία και πράξη είναι το ίδιο πράγμα. Στην πράξη, όμως, διαφέρουν.
    When this you see, remember me and bear me in your mind, let all the world say what they may, speak of me as you find.

Συγκινητικό αλλά προσωπικά δεν με πείθει και είμαι αντίθετος στην απονομή, διότι άλλο το έπος που έχει γραφτεί συνοδεία λύρας, κάντελε ή ό,τι άλλο θέλετε (πάντως όχι φουλ ενορχήστρωση), άλλο η ποίηση που έχει μελοποιηθεί κι άλλο οι στίχοι που έχουν γραφτεί για να συνοδεύσουν την μουσική κι όχι τ' ανάποδο ή για να παντρευτούν με την μουσική, στην καλύτερη περίπτωση. Αλλά οκέι, είναι η προσωπική μου άποψη.

...
    Σε όλο τον κόσμο, τα πρώτα λογοτεχνικά έργα, τα έργα του λόγου, πρώτα ειπώθηκαν και τραγουδήθηκαν και μετά καταγράφτηκαν. Αλλιώς θα ήταν γραφοτεχνία. Εν αρχή ην ο λόγος, ο προφορικός.

https://www.wikiwand.com/en/Iliad#/T...oral_tradition
    When this you see, remember me and bear me in your mind, let all the world say what they may, speak of me as you find.

HandyMod drsiebenmal's Avatar
    Στο μεταξύ, ο Μη Χαρούκη Μούτρα Κάμει (κλεμμένο και διασκευασμένο). (Hint)
    Wer die Wahrheit nicht weiß, der ist bloß ein Dummkopf. Aber wer sie weiß, und sie eine Lüge nennt, der ist ein Verbrecher!
    We base decisions on facts, not superstition, not what our ideology tells us but rather what we can observe

δεῖ δὲ χρημάτων, καὶ ἄνευ τούτων οὐδὲν ἔστι γενέσθαι τῶν δεόντων
    Η Ελλάδα είναι Ευρώπη, η Ευρώπη είναι Ελλάδα!

Mod Almighty Palavra's Avatar
    Τον οποίο ήδη πολλοί έχουν αρχίσει να αποκαλούν Ντι Κάπριο της λογοτεχνίας
    The strain of anti-intellectualism has been a constant thread winding its way through our political and cultural life, nurtured by the false notion that democracy means that "my ignorance is just as good as your knowledge".
    -Isaak Asimov

Μα ναι, αλλά είναι πρωτίστως κείμενο, εξιστόρηση. Η μουσική και το... ας πούμε "τραγούδι" είναι το "συνοδευτικό πιάτο". Περισσότερο απαγγελία με χρώμα θα το έλεγα παρά τραγούδι με την σύγχρονη ένοια.

...
    Πρωτίστως είναι ιδέα που σχηματίζεται στο νου. Από τότε που έχουμε και γραφή, η πρώτη μας κίνηση είναι να τα καταγράψουμε, για να μην τα ξεχάσουμε και για να διευκολυνθούμε στη συνέχεια, στη συμπλήρωση, τη σύνθεση και την ολοκλήρωση, ακόμη περισσότερο τώρα που μπορούμε να τα γράψουμε σε ψηφιακό μέσο που επιτρέπει πιο εύκολα τις αλλαγές. Σκέψου όμως τι γινόταν πριν τη γραφή, σκέψου τι γίνεται ακόμα και τώρα όταν σου έρθει μια ιδέα, μια και ασχολείσαι απ' ό,τι ξέρω, και δεν έχεις τρόπο να την καταγράψεις (σπάνιο μεν, γίνεται δε· ο Αρχιμήδης στο λουτρό, ο Ελληγεννής στο μπάνιο ). Δεν την επαναλαμβάνεις νοερά ή φωναχτά για να μην την ξεχάσεις και να την εμπλουτίσεις τη στιγμή που την άρπαξες, ενόσω έχεις όρεξη, επιτόπου; Κι αν δεν έχεις καθόλου την πολυτέλεια της γραφής, της γραπτής αποτύπωσης, δεν θα προσπαθήσεις να την αποτυπώσεις στο μυαλό των άλλων για να μη γίνει έπος πτερόεν; Δεν γίνεται «προφορική παράδοση» ακόμα και τώρα, που κυριαρχεί πια παντού η γραφή;

Να προσθέσω επί τη ευκαιρία ότι η απονομή βραβείου για το συνολικό έργο και την επίδραση ενός ατόμου βρίσκεται σε απόλυτη αναντιστοιχία με τον σκοπό του βραβείου, που είναι η προώθηση του έργου του ατόμου που βραβεύεται και όχι η ανταμοιβή του, ενώ δεν συνάδει και με την διαθήκη του Νόμπελ, που λέει συγκεκριμένα ότι βραβεύεται το άτομο που -κατά την κρίση του ιδρύματος- συνεισέφερε κατά τον προηγούμενο χρόνο το σημαντικότερο έργο στον τομέα του. Τα Νόμπελ έχουν αρχίσει να αντιγράφουν τα Όσκαρ.

Page 2 of 4 FirstFirst 1 2 3 4 LastLast

Bookmarks

Bookmarks