Έκθεση ιδεών νηπιαγωγείου για την Θάσο.

skam

New member
Στην σελίδα http://www.protagon.gr/apopseis/blogs/44341226482-44341226482 βλέπω να ειρωνεύεται μια ανάρτηση από το γραφείο του πρωθυπουργού για την Θάσο με το πιο κάτω κείμενο.

«Είχαμε την ευκαιρία σήμερα να δούμε από ψηλά τα μέτωπα της πυρκαγιάς και να δούμε πραγματικά ένα σπάνιο φαινόμενο. Εκατοντάδες εστίες οι οποίες προκλήθηκαν από ένα εξαιρετικά ασυνήθιστο καιρικό φαινόμενο, από μια ξηρή καταιγίδα το βράδυ της Παρασκευής, με δεκάδες κεραυνούς, χωρίς, όμως, ίχνος βροχής και ταυτόχρονα από μια συστοιχία συγκυριών. Στο νησί δεν έβρεξε, ενώ σε όλη την υπόλοιπη Ελλάδα έχει βρέξει πάρα πολύ νερό και ταυτόχρονα είχαμε πάρα πολύ ισχυρούς ανέμους, ειδικά στην περιοχή της Θάσου»

Γενικά δεν με ενοχλεί το να βάλει κανείς την Πορτογαλία στην Μεσόγειο (όπως έκανε το capital), κάποια λάθη θα γίνονται πάντα και κάποιες διατυπώσεις θα είναι άκομψες ή εκτός της αποδεκτής μορφής της γλώσσας. Έτσι και κάποιες ανακοινώσεις θα έχουν αμφίβολη χρησιμότητα (όπως η πιο πάνω). Όμως δεν καταλαβαίνω πού είναι το μεμπτό ή υποτιμητικό στην ανακοίνωση. Δεν αμφιβάλλω ότι τα περισσότερα μέλη από το φόρουμ θα μπορούσαν να την διατυπώσουν καλύτερα, όπως και ότι η ανακοίνωση έχει κάποια σημεία που δεν δένουν καλά. Αλλά στα σοβαρά, αποτελεί λόγο κριτικής;
Μου θυμίζει τον χαμό που είχε γίνει με το "εφημερίδα της κυβερνήσεως"

Νομίζω ότι όποιος είναι ενάντια στην παρούσα κυβέρνηση, μπορεί εύκολα να βρει θέματα που να δικαιολογούν κριτική. Νομίζω ότι η "έκθεση ιδεών" για την Θάσο δεν είναι ένα από αυτά.
 
Άσχετο με το θέμα, μήπως όμως γίνεται να διορθωθούν τα ορθογραφικούλια της ανάρτησης; Κυρίως αυτό του τίτλου;
νηπιαγωγίου => νηπιαγωγείου
η ποιο πάνω => η πιο πάνω
 

skam

New member
Άσχετο με το θέμα, μήπως όμως γίνεται να διορθωθούν τα ορθογραφικούλια της ανάρτησης; Κυρίως αυτό του τίτλου;
νηπιαγωγίου => νηπιαγωγείου
η ποιο πάνω => η πιο πάνω
Δυστυχώς δεν μπορώ πλέον να το κάνω. Μήπως κάποιος διαχειριστής μπορεί να τα διορθώσει;

(Μάλλον δεν μπορώ να κρύψω, πως είμαι τραγικά ανορθόγραφος)
 

nickel

Administrator
Staff member
Θα συμφωνήσω, skam, ότι είναι χασομέρι να ασχολείται κανείς με παρόμοια κείμενα, ό,τι και να δείχνουν στον κάθε αντιπολιτευόμενο, όταν υπάρχουν τα εκπληκτικά μπρουτάλ κείμενα του αναπληρωτή υπουργού Υγείας, τα οποία αξίζουν να αναλυθούν σε πολλά επίπεδα (το παρακάτω σημερινό είναι από τα καλύτερα). Από τις πρώτες παρατηρήσεις θα πρέπει να είναι το γεγονός ότι παραλείπει συστηματικά να βάλει τόνο στις θεραπαινίδες, με αποτέλεσμα να παρατονίζεται από κάποιους δημοσιογράφους σε θεραπαίνιδες. :-)





PolakisP.jpg
 

SBE

¥
O Αντώνης Πανούτσος

Έτσι όπως είναι γραμμένο όμως δίνει την εντύπωση ότι χρησιμοποιείς το ρήμα ειρωνέυομαι σα να είναι ειρωνεύω, ειρωνεύεις, ειρωνεύει, ειρωνέυεται. "Βλέπω να ειρωνεύεται μια ανάρτηση".
 

skam

New member
Πλάκα έχει το κείμενο του Πολάκη. Και σε αυτό, συμφωνώ ότι θα είχε νόημα κάποια κριτική στην διατύπωση.

Προσωπικά όμως ακόμα και αυτό, δεν με χαλάει.
Εκείνο που με ενδιαφέρει είναι αν μια κυβέρνηση, η όποια κυβέρνηση, βελτίωσε κάπως τις παροχές και μείωσε τις σπατάλες στο χώρο της υγείας, πάντα σε σχέση με τις δυνατότητές διαχείρισης που είχε. Αν το έκανε ας είναι μπρουτάλ ο υπουργός, αν τα πράγματα πήγαν χειρότερα και μέλι να στάζει το στόμα του, είναι για τα σκουπίδια. Αν λοιπόν τα χειροτέρεψε, εκεί πρέπει να εστιαστεί η κριτική.

Ο πολιτικός λόγος δεν είναι ουδέτερος, αντίθετα παράγει δράσεις. Να θυμίσω τον Παυλόπουλο να δικαιώνει τους αγανακτισμένους πολίτες (Σκορδίλη και άλλα χρυσά παιδιά), στο γυαλί.

nickel Ευχαριστώ και για την διόρθωση.
Έτσι όπως είναι γραμμένο όμως δίνει την εντύπωση ότι χρησιμοποιείς το ρήμα ειρωνέυομαι σαν ενεργητικό."Βλέπω να ειρωνεύεται μια ανάρτηση", όπως λέμε βλέπω να σχολιάζεται μια ανάρτηση.
Σωστό, το πρόσεξα αφού το ανέφερες. Οπότε δεν μπορούσα πλέον να το αλλάξω.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Εκείνο που με ενδιαφέρει είναι αν μια κυβέρνηση, η όποια κυβέρνηση, βελτίωσε κάπως τις παροχές και μείωσε τις σπατάλες στο χώρο της υγείας[...]
Όπως όλοι ξέρουμε, η κατάσταση στο χώρο της υγείας έχει επιδεινωθεί ραγδαία τον τελευταίο χρόνο, και εκεί εστιάζεται η κριτική. Ο εν λόγω υπουργός, ωστόσο, απαντά με βρισιές και απειλές για τους δημοσιογράφους, διότι εστιάζει στο ότι του κάνουν κριτική, όχι στο ότι έχουν δίκιο αυτοί που του την κάνουν.
 
Όπως όλοι ξέρουμε, η κατάσταση στο χώρο της υγείας έχει επιδεινωθεί ραγδαία τον τελευταίο χρόνο
Τα τελευταία χρόνια, είναι μια πιο ψύχραιμη και πλήρης διατύπωση, θα έλεγα. (Σταματήστε, γμτ, να με κάνετε να συμπολιτεύομαι! :angry: )
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Μετράω με χρόνια μνημονίων :) Επομένως, τον τελευταίο χρόνο η κατάσταση έχει επιδεινωθεί ραγδαία σε σχέση με τα προηγούμενα χρόνια από το 2009. Πρόπερσι, ας πούμε, δεν σου έλεγαν να φέρεις σεντόνια, φρυγανιές και χαρτί υγείας στο δημόσιο νοσοκομείο.
 
Τι να σου πω, στο Ρέθυμνο είχε χρειαστεί να φέρω όχι φρυγανιές αλλά γάζες και άλλο φαρμακευτικό υλικό -- πότε ακριβώς δεν θυμάμαι, αλλά οπωσδήποτε παλιότερα από πρόπερσι. (Ας το έχουμε υπόψη για το τι σημαίνει λιγότερο κράτος και λιγότεροι δημόσιοι υπάλληλοι.)
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Τα τελευταία χρόνια, είναι μια πιο ψύχραιμη και πλήρης διατύπωση, θα έλεγα.

Τα τελευταία χρόνια αρχίζοντας από πότε; Υπήρξε, ας πούμε, μια χρονιά που ήταν η βέλτιστη; Ποια χρονιά ήταν αυτή; (Επειδή ξέρω ότι δεν είσαι από τους δήθεν πονηρούς που δείχνουν ολόκληρη τη Μεταπολίτευση και παραπέμπουν στην αμέσως πρότερη κατάσταση.)



(Σταματήστε, γμτ, να με κάνετε να συμπολιτεύομαι! :angry: )

Μα εσύ επιμένεις να ισοπεδώνεις και να μη βλέπεις αποχρώσεις επειδή «όλοι ίδιοι είναι». Ε, δεν είναι. Αποδεδειγμένα πια. Υπάρχουν διαβαθμίσεις και στο καλό, και στο κακό.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Τι να σου πω, στο Ρέθυμνο είχε χρειαστεί να φέρω όχι φρυγανιές αλλά γάζες και άλλο φαρμακευτικό υλικό -- πότε ακριβώς δεν θυμάμαι, αλλά οπωσδήποτε παλιότερα από πρόπερσι. (Ας το έχουμε υπόψη για το τι σημαίνει λιγότερο κράτος και λιγότεροι δημόσιοι υπάλληλοι.)

Μα διορίστηκαν οι γάζες και τα φάρμακα δημόσιοι υπάλληλοι; Γιατί υποθέτουμε ότι «λιγότερο κράτος» σημαίνει νομοτελειακά «χειρότερο κράτος»; Αυτό δεν είναι άτακτη υποχώρηση και εγκατάλειψη του αγώνα ενάντια στις σπάταλες και ρουσφετολογικές πρακτικές που κατηγορούμε όλοι;
 
Παιδιά, μη μου το κάνετε αυτό, πνίγομαι! (Ή: κακώς πετάχτηκα)
Με δυο λόγια (και με τη σειρά) και μη με παρεξηγήσετε αν δεν επανέλθω για την ώρα: στο χώρο της υγείας σίγουρα ραγδαία επιδείνωση (όσον αφορά ελλείψεις κλπ) τα πέντε τελευταία χρόνια, όχι πως ήταν ιδανική η κατάσταση πριν αλλά να, αυτό με τα υλικά και φάρμακα που πρέπει να φέρεις από το σπίτι ή το φαρμακείο απέναντι δεν το είχα δει προηγουμένως. Διαβαθμίσεις φυσικά υπάρχουν, δεν έχω καθόλου την αίσθηση ότι πήγαμε προς το χειρότερο παρόλο που βλέπω διάφορους ερασιτεχνισμούς όπως είναι φυσικό, νομίζω πήγαμε προς το καλύτερο κάπως αλλά σε τόσο δευτερεύοντες κατά την άποψή μου τομείς που δεν έχει και τόση σημασία. Και τρίτον, θαρρώ πως όπου έγινε σημαία το "λιγότερο κράτος" πήγαμε και σε "χειρότερο κράτος (ή, αλλιώς, χειρότερες υπηρεσίες) -- τρανταχτό παράδειγμα τα λονδρέζικα τρένα. Αυτά και να με συμπαθάτε, η συνέχεια --αν έχουμε όρεξη-- άλλη φορά :)
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
...τρανταχτό παράδειγμα τα λονδρέζικα τρένα.
Τα χρησιμοποιείς; Επειδή εγώ τα χρησιμοποιώ και το επίπεδο των υπηρεσιών τους δεν τα είδαμε ποτέ ούτε στον ύπνο μας.
 
Αν βελτιώθηκαν τόσο τα τελευταία χρόνια... γιατί οι καθυστερήσεις, οι ακυρώσεις δρομολογίων, το τρέξιμο από τον ένα σταθμό στον άλλο για να προλάβεις το τελευταίο τρένο επειδή τελευταία στιγμή ακυρωνόταν ένα δρομολόγιο ήταν πράγματα πρωτόφαντα για μένα τον Αθηναίο τις δύο (λίγες, βέβαια) φορές που έκατσα λίγο στο Λονδίνο, το '05 και το '09 αν θυμάμαι καλά. Μιλάω για τις εταιρείες των προαστίων, Northwestern κλπ, όχι για το Tube. Διασταύρωσα τις εντυπώσεις μου και με διάφορους Λονδρέζους συγγενείς και φίλους, τόσο εντύπωση μου έκανε.
 
Ντε και καλά λοιπόν α) να αναλάβω ρόλο συμπολίτευσης και β) να τρέχω και να μη φτάνω τελευταία στιγμή με τις δουλειές του καταραμένου Σεπτέμβρη ;)

Θα αφήσω τα οικονομικά/εργασιακά κατά μέρος, μια και όλες αυτές οι αρνητικές εξελίξεις (καθώς και άλλες) είναι συνεπείς όσον αφορά την γενικότερη πολιτική που εφαρμόζεται εδώ και χρόνια, ήτοι: λιτότητα, χρέος και ισοσκελισμός, στην πραγματικότητα χωρίς κανένα περιθώριο διαφοροποίησης όπως διαπιστώνουμε συνεχώς. Θα πω λοιπόν πολύ συνοπτικά (γιατί πραγματικά δεν προλαβαίνω) ότι εκτιμώ το έργο του Παρασκευόπουλου στο υπουργείο Δικαιοσύνης ιδίως όσον αφορά το σωφρονιστικό σύστημα, ο Φίλης που δεν τον χώνευα είναι στην πράξη καλύτερος απ' ό,τι περίμενα (έχω επίσης πολύ καλή γνώμη για τον Φωτάκη), η διαχείριση του προσφυγικού μπορεί να ήταν πιο ερασιτεχνική απ' όσο έπρεπε αλλά αποδεικνύεται σαφέστατα καλύτερη από τις αισχρές Αμυγδαλέζες (δεν αποκλείω ότι θα επιστρέψουμε εκεί δυστυχώς) -- όσο για τα θέματα δικαιωμάτων, το ζήτημα δεν είναι ποιος τα ψηφίζει αλλά ποιος τα προτείνει και τα εφαρμόζει. Πριν από ενάμιση χρόνο, θυμάμαι, κάποιοι ήσασταν βέβαιοι ότι οι ΑΝΕΛ θα πρόβαλλαν συνεχώς βέτο ;) .

Σοβαρά τώρα, δεν συμπολιτεύομαι άλλο. Επειδή πολλά μέλη έχουν επιλέξει όπως εν γένει κι εγώ να μην κάνουν πολιτικές συζητήσεις, υπάρχουν σχετικά νήματα από τα οποία συνάγει κανείς ότι έχουμε μια δραματική αλλαγή προς μια ανίκανη δικτατορία, πάνω-κάτω, σχεδόν σαν του Παπαντόκ στην Αϊτή ας πούμε. Είναι λογικό να έχει κανείς τις συμπάθειές του, αλλά αν είναι να λέει μόνο τα κακά (ή να επιμένει σε ιστορίες για αρκούδες όπως την "επίθεση στην αριστεία" ή το "ξεδόντιασμα της Διαύγειας", για όποιον θυμάται), ε, κάποιοι σαν εμένα εξωθούνται να προβάλλουν τα υπόλοιπα. Όταν αυτοί οι κάποιοι τοποθετούνται γενικώς στην αντιπολίτευση, δημιουργείται ένα είδος υπαρξιακού προβλήματος που δεν είναι και πολύ ευχάριστο.
 
Μην παίζουμε με τις λέξεις: δεν είναι κλειστό κέντρο συγκέντρωσης κράτησης. Ή ξεχάσαμε τι σήμαινε πριν από δυο χρόνια;
 
Top