Το αναδυόμενο τηλεοπτικό τοπίο

nickel

Administrator
Staff member
Εν όψει του διαγωνισμού
Κυβέρνηση: 16 αλήθειες για τις τηλεοπτικές άδειες

http://news.in.gr/greece/article/?aid=1500097036

Ευτυχώς που ήρθε μια αριστερή κυβέρνηση να τακτοποιήσει τον καπιταλισμό στο τηλεοπτικό τοπίο. Αφού εγκαταλείφθηκε το ανορθόδοξο «τέσσερα κανάλια χωράνε», θα ζήσουμε και με την πρωτοτυπία «τέσσερα κανάλια αντέχει η αγορά» — με την ελπίδα να γίνει σχετική ρύθμιση και στο χώρο της μετάφρασης, γιατί, από τότε που πήξαμε στην υπερπροσφορά μεταφραστών, άνοδο στις αμοιβές δεν έχουμε δει.

Ελπίζω επίσης να μείνει και κανένα αντιπολιτευτικό κανάλι στην τετράδα, μην είναι μόνο οι εργολάβοι των σημερινών και αρχίσει η γκρίνια περί νέας διαπλοκής.

Οι δημοσιογράφοι που θα μείνουν χωρίς δουλειά να πάνε να δουλέψουν σε κανέναν κλάδο της οικονομίας με καλύτερη προοπτική και λιγότερη ρύθμιση. Ε, μη ζητάτε να ξέρω και ποιος είναι αυτός.
 
Διαβάζω στην αλήθεια υπ' αριθμόν 2: Ο διαγωνισμός διασφαλίζει τη διαφάνεια, τους ίσους όρους για τους συμμετέχοντες, την οικονομική βιωσιμότητα των σχημάτων που θα αδειοδοτηθούν, τις θέσεις εργασίας, την υψηλή ποιότητα του εκπεμπόμενου προγράμματος, τη μεγιστοποίηση του τιμήματος για το ελληνικό Δημόσιο, το ξεκάθαρο ιδιοκτησιακό καθεστώς και το πόθεν έσχες των κεφαλαίων που θα επενδυθούν.

... και αναρωτιέμαι πώς διασφαλίζονται αυτά τουλάχιστον που υπογράμμισα (ιδίως η ποιότητα του προγράμματος και το πόθεν έσχες των επενδύσεων), διότι στα κριτήρια της συμμετοχής στο διαγωνισμό (κατά τα λεγόμενα των ΜΜΕ) δεν υπάρχει τίποτε σχετικό.

Εντέλει πώς μπορεί να είναι ήσυχος ένας καλόπιστος πολίτης ότι αυτός που διεξάγει το διαγωνισμό, η κυβέρνηση, θα είναι αμερόληπτη, όταν είναι πασιφανές εδώ και μήνες ότι έχει συγκεκριμένα κανάλια (Μέγκα, Σκάι) στο στόχαστρο; Θα είναι αμέτοχη μια κυβέρνηση που καταφέρεται ονομαστικά κατά δημοσιογράφων που δεν της αρέσουν (π.χ. Πρετεντέρης, Τρέμη, Πορτοσάλτε, Παπαναγιώτου);

Υ.Γ. Εγώ, με τις προφητικές μου δυνάμεις, προβλέπω ότι άδεια θα πάρουν τα κανάλια των Μαρινάκη, Καλογρίτσα, Κοντομηνά και Βαρδινογιάννη. Ο Αλαφούζος ΔΕΝ θα πάρει άδεια. Θέλει κανείς να βάλει στοίχημα μαζί μου;
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Υ.Γ. Εγώ, με τις προφητικές μου δυνάμεις, προβλέπω ότι άδεια θα πάρουν τα κανάλια των Μαρινάκη, Καλογρίτσα, Κοντομηνά και Βαρδινογιάννη. Ο Αλαφούζος ΔΕΝ θα πάρει άδεια. Θέλει κανείς να βάλει στοίχημα μαζί μου;

Αυτό είναι το εύκολο κομμάτι. Το μετά, όμως; Όταν τα κανάλια που δεν θα πάρουν άδεια θα συνεχίσουν να εκπέμπουν πειρατικά και θα πρέπει η δικαιοσύνη και η αστυνομία να επιβάλουν τον νόμο; Όταν οι χίλιοι άνεργοι θα προστεθούν στους άνεργους του ιδιωτικού τομέα; Όταν (πόσο βολικά για κάποιους) τα χρέη του Μέγκα τα φορτωθεί το τραπεζικό σύστημα -- δηλαδή εμείς αντί για τους πλουτοκράτες ιδιοκτήτες; Όταν πιάσουν δουλειά τα δικαστήρια;

Αλλά το ξέρουμε πια το εργάκι, μέχρι τη ΔΕΘ είναι η ουσία να κρατήσουν οι θριαμβικοί παιάνες και οι νικηφόροι θούριοι, μετά ας αποδειχτεί ότι ήταν κι αυτά όλα μια αυταπάτη.

Στο κάτω κάτω τους γνωρίζαμε, γνωρίζαμε (και γνώριζαν κι αυτοί, χαζοί δεν είναι) ποια είναι η κατάσταση, τους ψηφίσαμε (όσοι - όχι όλοι) μπας και κάνουνε ένα από τα δέκα που υπόσχονταν. Διαπραγματεύτηκαν λένε σκληρά, τα έριξαν όλα στη μάχη, κοντά 80 δισεκατομμύρια πολεμοφόδια ξόδεψαν, τι άλλο να κάνουν τα παλικάρια μας; Γενναία έπεσαν, με ψηλά το κεφάλι. Γι' αυτό και άλλωστε τους αγαπούμε (όσοι - όχι όλοι) και θα τους ξαναψηφίσουμε (όσοι/ όχι όλοι).
 

nickel

Administrator
Staff member
Κατατροπώθηκε η διαπλοκή: δεν πήραν άδεια Star και Alpha. (Άσε που ξηλώθηκαν κανονικά όσοι πήραν. Πού να ξαναδιαπλακούν τώρα...)
 
Συγγνώμη, υπήρχε Μέγκα εδώ και δυο-τρεις μήνες; (Και πλήρωνε τους υπαλλήλους του; )
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Συγγνώμη, υπήρχε Μέγκα εδώ και δυο-τρεις μήνες; (Και πλήρωνε τους υπαλλήλους του; )

Μέγκα είναι αυτό το κανάλι με βασικό μέτοχο κάποιον εργολάβο και ΣΔΙΤάρχη Μπόμπολα που φημολογείται ότι τορπίλισε κάθε αύξηση μετοχικού κεφαλαίου και εμπόδισε κάθε αλλαγή στη μετοχική σύνθεση; Που έχει κάποια σχέση με έναν Μπόμπολα που του χάρισε η κυβέρνηση κάποια πολυψήφια πρόστιμα με μια από τις πρώτες ΠΝΠ της; Που έχει κάποια σχέση με έναν Μπόμπολα που δεν μπορεί να πατήσει στην Κύπρο για να μη συλληφθεί στο αεροδρόμιο;

Αφού όλοι ξέρουμε τι συμβαίνει με το Μέγκα, ότι εισπράττει αλλά δεν μπορεί να πληρώσει από τους δεσμευμένους λογαριασμούς του, τι το ρίχνεις στην αρένα;

Και καλά το Μέγκα. Τα άλλα κανάλια; Ο Λαζόπουλος από πού θα εκπέμπει πλέον τα φιλοκυβερνητικά αστειάκια του; Η καραμανλική συνιστώσα από ποιο δελτίο ειδήσεων θα εξυμνεί πια τα τρέχοντα;
 
Μέγκα είναι αυτό το κανάλι με βασικό μέτοχο κάποιον εργολάβο και ΣΔΙΤάρχη Μπόμπολα που φημολογείται ότι τορπίλισε κάθε αύξηση μετοχικού κεφαλαίου και εμπόδισε κάθε αλλαγή στη μετοχική σύνθεση; Που έχει κάποια σχέση με έναν Μπόμπολα που του χάρισε η κυβέρνηση κάποια πολυψήφια πρόστιμα με μια από τις πρώτες ΠΝΠ της; Που έχει κάποια σχέση με έναν Μπόμπολα που δεν μπορεί να πατήσει στην Κύπρο για να μη συλληφθεί στο αεροδρόμιο;

Αφού όλοι ξέρουμε τι συμβαίνει με το Μέγκα, ότι εισπράττει αλλά δεν μπορεί να πληρώσει από τους δεσμευμένους λογαριασμούς του, τι το ρίχνεις στην αρένα;

Και καλά το Μέγκα. Τα άλλα κανάλια; Ο Λαζόπουλος από πού θα εκπέμπει πλέον τα φιλοκυβερνητικά αστειάκια του; Η καραμανλική συνιστώσα από ποιο δελτίο ειδήσεων θα εξυμνεί πια τα τρέχοντα;

Μέγκα δεν είναι μόνο ο Μπόμπολας· είναι και ο Ψυχάρης που έπαιρνε εκατομμύρια μόνο με ένα όνομα βαρύ σαν ιστορία, πιχί, είναι κι ο Βαρδινογιάννης... και από φημολογίες, άλλο τίποτα. Θέλω να πω, εγώ βλέπω μια περίπτωση Μαρινόπουλου και όχι κάποιο περίπλοκο και ύπουλο σχέδιο φίμωσης. Στο οποίο συμπέρασμα συντείνουν, για παράδειγμα, και αυτά που γράφεις για το Λαζόπουλο, ή η προαναγγελθείσα επιβίωση του Σκάι.

Αυτό περίπου ήθελα να πω δηλαδή (νομίζω το ξανάγραψα εδώ πρόσφατα): όλα αλλάζουν για να μείνουν ίδια. Ίσως και συ, αγαπητέ μου Δόκτορα, αρχίζεις να βλέπεις ότι ο Σύριζα έχει ήδη καταστεί ένα κλασικό κόμμα όπως όλα και να μην εκπλήσσεσαι πια όταν σου λέω ότι είναι η νέα σοσιαλδημοκρατία (οσονούπω τον βλέπω και στη Σοσιαλιστική Διεθνή). Κάποιοι (ίσως και γω για σύντομα διαστήματα) φαντασιώνονταν επαναστατικές ρήξεις, άλλοι φαντασιώνονται Κορέες, Βενεζουέλες και φιμώσεις. Τι να κάνουμε.
 

nickel

Administrator
Staff member
Συγγνώμη, υπήρχε Μέγκα εδώ και δυο-τρεις μήνες; (Και πλήρωνε τους υπαλλήλους του; )

Καλημέρα. Το Mega δεν το έβαλα καθόλου στη συζήτηση μια και αποτελεί ένα διαφορετικό κεφάλαιο με τις δικές του ιδιαιτερότητες. Πολύ θα ήθελα κάποια μέρα να διαβάσω μια όσο γίνεται πιο αντικειμενική ανάλυση των προβλημάτων του επιχειρηματικού μοντέλου του (με όσα στοιχεία αυτού του μοντέλου συναρθρώνονταν με αυτό που λέμε «διαπλοκή» ή εξωεπιχειρηματικούς παράγοντες, αν και στην Ελλάδα είναι πολύ δύσκολο να μελετήσεις την επιχειρηματικότητα ανεξάρτητα από τη σχέση με την πολιτική).

Θα ήθελα να σχολιάσω και την ωραία τοποθέτησή σου στο #7, αλλά δεν θα προλάβω σήμερα, φοβάμαι. Αντί για διακοπές κάνω τρεχάλες...
 

rogne

¥
Κάποιοι (ίσως και γω για σύντομα διαστήματα) φαντασιώνονταν επαναστατικές ρήξεις, άλλοι φαντασιώνονται Κορέες, Βενεζουέλες και φιμώσεις. Τι να κάνουμε.

Πραγματικά, τι ρήξεις και φιμώσεις... Όποιος πλήρωσε (χοντρά) πήρε. Κι ας είναι ο ένας μεγαλοεργολάβος, ο άλλος αντι-ΣΥΡΙΖΑ, ο τρίτος Ολυμπιακός (πλάκα κάνω), ο τέταρτος δεν ξέρω τι. Και με τα έξτρα που μπήκαν στα δημόσια ταμεία, μπορεί και να μειωθεί ο ΕΝΦΙΑ (του χρόνου). Ή, αν τα έξτρα δεν φτάνουν, να βγει και καμιά άδεια ακόμα στο σφυρί. Class, πάντοτε η ίδια.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Rogne, με βάζεις στον πειρασμό να σου βάλω λίνκους από γνωστό τοις πάσι πειραιώτικο προεκλογικό δείπνο. :)

Και για να σοβαρέψω, δηλαδή δεν θεωρείτε τη μείωση από 9-10 που είναι σήμερα τα κανάλια σε 4 φίμωση και αν όχι, τι τη θεωρείτε; Και αφού τεχνολογικά όλοι γνωρίζουμε πια πως πράγματι είναι εφικτό να εκπέμπουν δεκάδες κανάλια (πράγμα που επιβεβαιώνει και η ίδια η κυβέρνηση που θα δώσει σε δεύτερη φάση θεματικές άδειες), για ποιο λόγο να μη βάλουν ταρίφα 30 εκατομμύρια και όσες άδειες θέλουμε; Ή να μην κάνουν δημοπρασία για όσες άδειες θέλουμε;

Και αφού άρχισα τις ερωτήσεις, εντάξει, όταν έκλεισε η ΕΡΤ όλοι μας σοκαριστήκαμε με τους ανέργους που δημιουργήθηκαν. Τώρα γιατί δεν σοκαριζόμαστε και δεν φωνάζουμε για το μαύρο; Θέλω να πω, έχει μεγαλύτερη αξία ο άνεργος της ΕΡΤ από τον άνεργο του Κοντομηνά;
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Μέγκα [...] είναι και ο Ψυχάρης που έπαιρνε εκατομμύρια μόνο με ένα όνομα βαρύ σαν ιστορία, πιχί, είναι κι ο Βαρδινογιάννης...

Νομίζω ότι ο Βαρδινογιάννης είχε αποσυρθεί (άλλο κι αυτό, που τον αναφέρουν ως συμμετέχοντα στη δημοπρασία με δύο σχήματα).

Όμως θέλω να σταθώ στα εκατομμύρια που έπαιρνε δάνειο ο Ψυχάρης με το όνομά του (και το όνομα του ΔΟΛ, βέβαια, από πίσω, του ανήκει πια το μαγαζί) επειδή, ειλικρινά, δεν καταλαβαίνω κάτι. Πώς νομίζουμε ότι παίρνουν τα δάνεια οι μεγάλες επιχειρήσεις; Ο Σκλαβενίτης το δάνειο που παίρνει για να τρέξει «ό,τι σώσει» από τον Μαρινόπουλο, δεν το παίρνει με εγγύηση μόνο το όνομά του και την τεχνογνωσία του; Έβαλε εγγύηση μισό κατάστημά του ή την οικογενειακή περιουσία του;

Δηλαδή, εντάξει, εγώ να μην πέφτω στα σύννεφα με το ανέκδοτο του σοσιαλδημοκρατικού Σύριζα (το μισό Πασόκ χρειάστηκε 25 χρόνια να φτάσει να κάνει αυτό το βήμα και τώρα θα το κάνει το υπόλοιπο μισό, το «ασυμβίβαστα σοσιαλιστικό» πασόκ μέσα σε δεκαπέντε μήνες... οκ, αν έτσι μας βολεύει αναλυτικά, σύμφωνοι). Γιατί πρέπει να πέφτουμε από τα σύννεφα με την «ανακάλυψη» ότι οι κατεστημένοι (με την έννοια του καθιερωμένου) επιχειρηματίες έχουν μεγαλύτερη πρόσβαση σε δάνεια (και μάλιστα μεγάλα) από εμένα που δεν έχω κινητά και ακίνητα και προσφέρω μόνο τη φαιά μεταφραστική μου ουσία; Έτσι λειτουργεί το σύστημα, μέχρι να αλλάξει μαγικά όλος ο κόσμος και να λειτουργεί αλλιώς (που δεν το βλέπω, φυσικά).

Μικροί αγώνες για την καθημερινότητα είναι η εμβέλειά μας -- και υπάρχουν πολλά της καθημερινότητας που μπορούν να αλλάξουν στην Ελλάδα χωρίς να πρέπει πρώτα να γκρεμίσουμε τον καπιταλισμό και να χτίσουμε τον ένα και μοναδικό και αόρατο ως τώρα επί Γης πούρο σοσιαλισμό ή τον ένα και μοναδικό και αόρατο ως τώρα επί Γης πούρο φιλελευθερισμό. Να μη δεχόμαστε κοροϊδίες και καραγκιοζιλίκια με τη λογική ότι έτσι κάνουν όλοι -- επειδή δεν κάνουν έτσι όλοι. Το είπε και ο σύντροφος Υπουργός Άνευ, άλλωστε, ότι είναι μια διαδικασία που πρώτη φορά εμφανίστηκε στον κόσμο... Όπως σχεδόν οτιδήποτε γίνεται στην Ελλάδα εδώ κι ενάμισι χρόνο.
 
Και για να σοβαρέψω, δηλαδή δεν θεωρείτε τη μείωση από 9-10 που είναι σήμερα τα κανάλια σε 4 φίμωση και αν όχι, τι τη θεωρείτε; Και αφού τεχνολογικά όλοι γνωρίζουμε πια πως πράγματι είναι εφικτό να εκπέμπουν δεκάδες κανάλια (πράγμα που επιβεβαιώνει και η ίδια η κυβέρνηση που θα δώσει σε δεύτερη φάση θεματικές άδειες), για ποιο λόγο να μη βάλουν ταρίφα 30 εκατομμύρια και όσες άδειες θέλουμε; Ή να μην κάνουν δημοπρασία για όσες άδειες θέλουμε;

Και αφού άρχισα τις ερωτήσεις, εντάξει, όταν έκλεισε η ΕΡΤ όλοι μας σοκαριστήκαμε με τους ανέργους που δημιουργήθηκαν. Τώρα γιατί δεν σοκαριζόμαστε και δεν φωνάζουμε για το μαύρο; Θέλω να πω, έχει μεγαλύτερη αξία ο άνεργος της ΕΡΤ από τον άνεργο του Κοντομηνά;

Έχω την αίσθηση (αλλά μπορεί και να κάνω λάθος, γιατί βαριόμουν πάντα να ασχοληθώ περισσότερο και εξακολουθώ να βαριέμαι) ότι η λογική στον αριθμό των αδειών ήταν το μοίρασμα της διαφημιστικής πίτας, δηλαδή το να είναι ένα κανάλι βιώσιμο ιδίοις εσόδοις και όχι από εκβιασμούς, διαπλοκές, ξέπλυμα κλπ. Σ' αυτή τη λογική, βέβαια, ίσως ήταν σοβαρότερη προσπάθεια εκείνη με το βασικό μέτοχο επί Καραμανλή. Ελπίζω να μη με βγάλετε καραμανλικό, μια εντύπωση λέω. Φίμωση, πάντως, θα είχαμε αν επιβίωναν μόνο τα όποια φιλοκυβερνητικά κανάλια. Αν εγώ πάρω ανάποδες, τη δω αντιστασιακός της Κατοχής και βγω με τη ντουντούκα νυχτιάτικα, θα με πιάσουν για διατάραξη κοινής ησυχίας, ενώ αν πάρω άδεια για πορεία και χρησιμοποιήσω την ίδια ντουντούκα σε κανονικές ώρες, όχι. Ε, δεν είναι φίμωση αυτό, πώς να το κάνουμε.

Όσο για το θέμα με το κλείσιμο της ΕΡΤ ήταν νομίζω κυρίως το χτύπημα στη δημόσια τηλεόραση, τη μοναδική αξιοπρεπή τηλεόραση στην Ελλάδα διαχρονικά (δεν πρόκειται να με πείσετε περί του αντιθέτου, και ευτυχώς ή δυστυχώς έχω δει αρκετή τηλεόραση στη ζωή μου).

Πώς νομίζουμε ότι παίρνουν τα δάνεια οι μεγάλες επιχειρήσεις; Ο Σκλαβενίτης το δάνειο που παίρνει για να τρέξει «ό,τι σώσει» από τον Μαρινόπουλο, δεν το παίρνει με εγγύηση μόνο το όνομά του και την τεχνογνωσία του; Έβαλε εγγύηση μισό κατάστημά του ή την οικογενειακή περιουσία του;

Δηλαδή, εντάξει, εγώ να μην πέφτω στα σύννεφα με το ανέκδοτο του σοσιαλδημοκρατικού Σύριζα (το μισό Πασόκ χρειάστηκε 25 χρόνια να φτάσει να κάνει αυτό το βήμα και τώρα θα το κάνει το υπόλοιπο μισό, το «ασυμβίβαστα σοσιαλιστικό» πασόκ μέσα σε δεκαπέντε μήνες... οκ, αν έτσι μας βολεύει αναλυτικά, σύμφωνοι).
Ε ναι, έτσι παίρνουν δάνεια και άλλοτε τους βγαίνει άλλοτε όχι. Και ο Μαρινόπουλος, φαντάζομαι, έτσι τα έπαιρνε και τα έτρωγε στη Μύκονο. Όσο για το Πασόκ, μπα, τέσσερα-πέντε χρόνια (και πολλά λέω) στην εξουσία του έφτασαν για να κάνει το βήμα στην πράξη.
Μακάρι να έβλεπα ένα τέτοιο σοβαρό στραβοπάτημα ή αλλοπάτημα που να μπορούσα να υπερασπιστώ ή να κατηγορήσω σαν ιδιάζον στον Σύριζα... Μέχρι τώρα (ας αφήσουμε την περίφημη διαπραγμάτευση απέξω) δεν καταλαβαίνω τι παίρνετε τόσο τραγικά, όσοι τουλάχιστον δεν είχατε άλλου είδους προσδοκίες και δεν εννοώ τηλεοπτικές άδειες :p.
 

rogne

¥
@Palavra: Και τώρα δεκάδες (υποθέτω) ότι θα 'ναι τα κανάλια, υποψιάζομαι ότι το πραγματικό παιχνίδι με τα περιφερειακο-θεματικά δεν άρχισε ακόμα, και μην εκπλαγούμε αν αποδειχτεί πιο χοντρό συνολικά κι απ' το παζάρι με τις "μεγάλες" άδειες (νομίζω επίσης ότι τότε θα κριθεί και τι θα γίνει με τους εργαζόμενους). Σίγουρα το θέμα "εθνική εμβέλεια" έχει πολιτικές διαστάσεις, και γι' αυτό ο περιορισμός των αδειών, αλλά δεν έχει να κάνει με φίμωση ή μη: η εθνική εμβέλεια είναι παντού στον κόσμο "σοβαρή" υπόθεση και επιφυλάσσεται αποκλειστικά για "σοβαρούς" παίχτες, λίγα κανάλια, λίγα και πολύ μεγάλα συμφέροντα. Θεωρώ προφανές ότι ακόμα και ταρίφα 30 ή 20 ή ακόμα και 10 εκατομμύρια να έμπαινε, μετρημένες στα δάχτυλα θα ήταν οι άδειες που θα δίνονταν τελικά, γιατί πόσοι ακόμα θα μπορούσαν να τις διεκδικήσουν; Άντε να μην ήταν 4, να ήταν 6 ή 7 οι άδειες, τι αλλάζει όμως στην ουσία;
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
[...] η λογική στον αριθμό των αδειών ήταν το μοίρασμα της διαφημιστικής πίτας, δηλαδή το να είναι ένα κανάλι βιώσιμο ιδίοις εσόδοις και όχι από εκβιασμούς, διαπλοκές, ξέπλυμα κλπ.
Πρώτ' απ' όλα, εκβιασμούς, διαπλοκές και ξέπλυμα μπορεί κάλλιστα να κάνει και κάποιος που το κανάλι του είναι όχι μόνο βιώσιμο, αλλά βγάζει και υπερκέρδη. Δεν είναι δηλαδή οι ιδιοκτήτες κερδοφόρων επιχειρήσεων αυτομάτως καθαροί και άμεμπτοι, όπως δεν είναι και οι ιδιοκτήτες ζημιογόνων επιχειρήσεων λαμόγια.

Δεύτερον, δεν αποφασίζεται το μέγεθος της διαφήμισης δια νόμου. Αν σε ένα δυο χρόνια πάρει μπροστά η οικονομία και υπερδεκαπλασιαστεί η διαφημιστική πίτα, θα βγουν κι άλλες άδειες στο σφυρί; Ή αντίθετα, αν πάρει την κατιούσα θα πάρει η κυβέρνηση τις άδειες πίσω;

Τρίτον, είναι εντελώς παράλογο το υποτιθέμενο μοίρασμα της διαφημιστικής πίτας όπως το εξηγεί η κυβέρνηση. Ποιος μας λέει ότι οι διαφημιστές θα τη μοιράσουν στα 4; Μπορεί ο ένας να πάρει το 70% της πίτας και ο άλλος το 20% και οι άλλοι δύο το υπόλοιπο 10%.

Άντε να μην ήταν 4, να ήταν 6 ή 7 οι άδειες, τι αλλάζει όμως στην ουσία;
Αλλάζει ότι κατ' αρχάς δεν θα μείνουν άνεργοι οι εργαζόμενοι στο Σταρ και στον Άλφα (και στο Έψιλον, το Άξιον 24 και δεν ξέρω κι εγώ πού αλλού) - ή μήπως δεν είναι αρκετό αυτό;

Δεύτερον, διασφαλίζεται ότι θα υπάρχει πολυφωνία. Και ναι, είναι πολύ σημαντικό αυτό, ανεξαρτήτως αν υπάρχουν εκπομπές και στα δύο κανάλια (και ιδίως στον Άλφα) που εμένα μου φέρνουν πολλαπλές αναγούλες.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Μέχρι τώρα (ας αφήσουμε την περίφημη διαπραγμάτευση απέξω) δεν καταλαβαίνω τι παίρνετε τόσο τραγικά, όσοι τουλάχιστον δεν είχατε άλλου είδους προσδοκίες και δεν εννοώ τηλεοπτικές άδειες :p.

Ε, ναι, αν αφήσουμε απέξω το πρώτο οχτάμηνο που έχει κοστίσει στη χώρα τουλάχιστον ένα 35άρι δις (βλέπεις, κι εγώ δεν πηγαίνω απευθείας στα 100 δις των κοινοτικών) και ανέστρεψε την όποια ανοδική πορεία είχε δημιουργηθεί και το δεύτερο οχτάμηνο, όπου επίσης δεν ασχολείται με τίποτα πέρα από διορισμούς και δήθεν διαπραγματεύσεις, δεν τα έχει πάει χειρότερα από το Πασόκ της Μιμής, π.χ. Εγώ, που περίμενα ότι σήμερα θα πληρώναμε με τυπωμένα βαρουφόχαρτα μάλιστα, θα έπρεπε ίσως να είμαι κι ευχαριστημένος...
 

rogne

¥
Νομίζω ότι εξισώσεις του τύπου "ένα κανάλι δεν παίρνει εθνική άδεια = κλείνει και μένουν στο δρόμο οι εργαζόμενοι" παραείναι άσπρο-μαύρο τη σήμερον... Βλέπω άλλωστε ότι κάτι Άλφα και Σαββίδης TV είχαν ρίξει στο τραπέζι καμιά 60αριά εκατομμύρια, ενώ ακόμα και οι "φτωχοί συγγενείς" (Σταρ-Κύπριοι) το ξεπέρασαν ανέτως το δεκαράκι. Το θεωρώ σχεδόν αδύνατον να μη σκεφτεί κάποιος ιθύνων "δεν παίρνουμε τίποτις κι απ' αυτούς, να τους δώσουμε σε αντάλλαγμα κατιτίς;". Ίδωμεν...
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Πράγματι, το πιθανότερο είναι ότι θα δοθούν θεματικές άδειες (μη χάσουμε το Λαζόπουλο, παιδιά, και τι θα κάνουμε) οπότε μάλλον έχεις δίκιο. Τότε όμως προς τι το πανηγύρι;
 
Παλ, είπα ποια είναι η λογική (ότι δεν είναι τεχνικό το θέμα με τον αριθμό των αδειών), δεν είπα ότι ο αριθμός των αδειών είναι πανάκεια ούτε ότι οι καινούριοι δεν είναι λαμόγια -- είπα επίσης ότι η στρατηγική με τον βασικό μέτοχο (να μην παίρνει δημόσια έργα) ήταν πιο πρόσφορη.

Δεύτερον, διασφαλίζεται ότι θα υπάρχει πολυφωνία. Και ναι, είναι πολύ σημαντικό αυτό, ανεξαρτήτως αν υπάρχουν εκπομπές και στα δύο κανάλια (και ιδίως στον Άλφα) που εμένα μου φέρνουν πολλαπλές αναγούλες.

Εντάξει, εδώ ας είμαστε ειλικρινείς: υπήρχε δηλαδή πολυφωνία με τα δεκατέσσερα κανάλια; Ειδικά την περίοδο '12-'15 (για να μην πω νωρίτερα) η μόνη (διστακτικά) αντιπολιτευτική φωνή ήταν το πρωινό δίδυμο στην ΕΡΤ -- ναι, αυτό που απολύθηκε. Α ναι, και η Ελληνοφρένεια στον Σκάι -- άκυρο, και αυτοί έφυγαν και παίζουν τώρα κάπου αργάμισυ.

(Εν κατακλείδι, δεν βρίσκετε κι εσείς ότι είναι τόσο, μα τόσο ασήμαντο και βαρετό να συζητάμε για πολυφωνία με όρους τηλεοπτικών καναλιών; )
 
Έβλεπες τηλεόραση; Γιατί εγώ έβλεπα και λέω ότι δεν υπήρχε.
Αν θες, με άλλους όρους: αυτή που έβλεπες, και τώρα θα υπάρχει.
 
Top