Πολιτικά τιτιβίσματα και λεξιπλασίες

nickel

Administrator
Staff member
Διπλά επίκαιρο το τουίτ που είδα στο protagon.gr:

Kαι τώρα που κέρδισες το χρυσό μετάλλιο, να προσέχεις τι ψηφίζεις και να έχεις το νου σου στην «Αυγή».


(Προτείνω να βάζουμε εδώ τα τουίτ με πολιτική χροιά.)
 

SBE

¥
Θεωρητικά είναι ήδη στο πυρ το εξώτερο η Στεφανίδη, αφού ζει στις ΗΠΑ, έχει παντρευτεί Αμερικανό και σπουδάζει σε αμερικάνικο πανεπιστήμιο. Και μάλιστα κάνει και διδακτορικό.
Ο Πετρούνιας, αφού όπως μας είπαν έχει κοινωνικές ευαισθησίες, είναι στο απυρόβλητο.
Για την Κορακάκη δεν είμαι και τόσο σίγουρη.
 

nickel

Administrator
Staff member
Απόσπασμα από ανακοίνωση του ΠΑΣΟΚ σε σχέση με την καραντίνα για την ελονοσία.

«Τελικά το εννοούσαν όταν έλεγαν ότι τα πράγματα θα ξαναγίνουν όπως ήταν, απλά δε μας είχαν πει ημερομηνία».

http://www.protothema.gr/greece/art...eka-dimoi-tis-horas-se-karadina-gia-elonosia/

Έχει μέγεθος τουίτ, αλλά θα ήταν καλύτερο αν είχε «χρονολογία» αντί για «ημερομηνία» — γνωστό στραβοπάτημα.
 

nickel

Administrator
Staff member
Κάποιες διατυπώσεις θέλουν μεγάλη προσοχή στη χρήση.

Όλγα Γεροβασίλη: «Τα μέτρα βρίσκονται πλέον πίσω μας...»
http://www.iefimerida.gr/news/285108/gerovasili-ta-metra-vriskontai-pleon-piso-mas

Φταίω εγώ μετά αν επαναλάβω αυτό που έγραψε μια φίλη; «Μα το ξέρουμε. Το νιώθουμε. Δεν χρειάζεται καν να κουνηθούμε.»



metrapisomas.jpg
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Ο Πετρούνιας, αφού όπως μας είπαν έχει κοινωνικές ευαισθησίες, είναι στο απυρόβλητο.
Ο Πετρούνιας, όπως είπε και ο ίδιος σε συνέντευξή του, ωθήθηκε να συνεχίσει τον πρωταθλητισμό πρώτα με στόχο να μπει σε σχολή (όταν ήμουν ακόμα αθλήτρια, μετάλλιο σε πανευρωπαϊκούς ή παγκόσμιους αγώνες σήμαινε είσοδο σε όποια σχολή ήθελες χωρίς εξετάσεις) και μετά με στόχο να μπει στο δημόσιο (δεν ξέρω με ποιο σύστημα). Μετά, λέει, είδε ότι τα πάει καλά και είπε «δεν δοκιμάζω και για Ολυμπιονίκης»;
 

SBE

¥
...με στόχο να μπει σε σχολή... και μετά με στόχο να μπει στο δημόσιο

Είχα ξεχάσει τα φιλόδοξα όνειρα της νεάς γενιάς, όντως...
 

nickel

Administrator
Staff member
Από το δημοκρατικό σύστημα στο δημοπρατικό.

Αυτό κάπου πρέπει να μπει σαν τίτλος
 

nickel

Administrator
Staff member
Άκουσα ότι τώρα δημοπρατούνται οι άδειες εξόδου από τη Γάμα Γάμα...
 

nickel

Administrator
Staff member
Στην Ευρώπη των πολλών ταχυτήτων εμείς είμαστε η όπισθεν.
 

nickel

Administrator
Staff member
«Αυτοί που μας βοήθησαν στις δύσκολες στιγμές δεν ήταν οι Ευρωπαίοι. Το Σχέδιο Μάρσαλ δεν είχε μνημόνια ούτε τοκογλυφικά επιτόκια.»
Πάνος Καμμένος, υπουργός Άμυνας και πρόεδρος των ΑΝΕΛ, στον ANT1 μετά το ταξίδι του στις ΗΠΑ
http://www.kathimerini.gr/902501/ar...s-voh8hsei-to-sxedio-marsal-den-eixe-mnhmonia

Κανονικά θα έπρεπε να έχω ξεκινήσει νήμα «Παπαρολογίες», αλλά θα αυξηθούν πολύ οι υποχρεώσεις — ακόμα και μόνο τον υπουργό Άμυνας να παρακολουθείς.
 

SBE

¥
Οι Ευρωπαίοι που μας βοήθησαν να γίνουμε ανεξάρτητο κράτος ήταν εξωγήινοι;
(ΣΒΕ μετά την εορτή της 25ης Μαρτίου)
 

Earion

Moderator
Staff member
Ο υπουργός μας της Εθνικής Άμυνας για πολλά μπορεί να κατηγορηθεί, για ακριβή γνώση της πρόσφατης νεοελληνικής ιστορίας όμως όχι. Ας τον αφήσουμε να «χτίζει Γοργοπόταμους».
Ποιος θα του πει να ανατρέξει στα γρήγορα στη Λεξιλογία;

Ρογήρος επί παντός επιστητού

Αμερικανός «ειδικός» σε ξένη χώρα
 

nickel

Administrator
Staff member
Από το Facebook:

Μετά τα αποτελέσματα των γαλλικών εκλογών, η κυβέρνησή μας συρίζει μελανσολικά...

:)
 

nickel

Administrator
Staff member
Στο σπίτι του Καμμένου δεν μιλάνε για φωτιά.

Ρούλα Γεωργακοπούλου, στα Νέα του Σαββάτου (19/8/17), τα πρώτα της περιόδου Μαρινάκη (καλορίζικα και χρόνια πολλά).

Ευκαιρία να θυμίσουμε ότι η μετοχή του καίω είναι καμένος και ο αρχηγός των ΑνΕλ, Καμμένος.
 

nickel

Administrator
Staff member
Θέλω λιγότερο Τόσκα και περισσότερο Νόρμα.

(Φίλος που του αρέσει η όπερα.)
 
Top