Βαλταδοποιοί και τεχνίτες βαλτάδων

Mindkaiser

Member
Δυστυχώς, φαίνεται ότι μοιράζομαι κάτι (μία απορία) με τον Τζήμερο.

Βαλτάδες και βαλταδοποιοί. Έχει κανείς ιδέα περί τίνος πρόκειται; Προφανώς οι όροι συνδέονται με την ζαχαροπλαστική.
 

daeman

Administrator
Staff member
...
Το πλησιέστερο που βρίσκω είναι αυτό από τον 15τομο Δημητράκο:

βαλτζής, ο: δημ. ο μελισσοκόμος, παραγωγός μέλιτος, μελάς.

Μπορεί να μην είναι ο μελισσοκόμος, γιατί τότε μάλλον αυτό θα έγραφε η ΣΣΕ, αλλά ο παραγωγός μελιού ή παραπλήσιου προϊόντος ή αυτός που το επεξεργάζεται ή το χρησιμοποιεί στη δουλειά του. Από την άλλη, με μόνο αυτή την ομοιότητα, μπορεί κάλλιστα να μην έχει καμία σχέση.

Αλλά δεν θα ξημερωθώ, γιατί αρκετά τζημερώθηκα, τόσο που μου φτάνει για δεκαετίες, μπρρρ... Προτιμώ τα μέλια. :-)
 
Ο βαλτζής δεν πρέπει να έχει σχέση, είναι από το balci (bal = μέλι).
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Δυστυχώς, φαίνεται ότι μοιράζομαι κάτι (μία απορία) με τον Τζήμερο.

Καταλαβαίνω γιατί γράφεις "δυστυχώς", αλλά το άρθρο που με έστειλες να διαβάσω είναι απόλυτα λογικό και έχει επιχειρήματα με τα οποία δεν μπορώ να μη συμφωνήσω. Αλλά αυτό είναι θέμα που μπορεί να συζητηθεί στα πολιτικά του φόρουμ.
 

Mindkaiser

Member
Σίγουρα το άρθρο σηκώνει αρκετή συζήτηση, αλλά επίτρεψέ μου να εμμένω στο "δυστυχώς". Σίγουρα κανείς μας δεν περίμενε το εν λόγω άρθρο για να σχηματίσει άποψη για τον περί ου. :-)

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Παραμένει το μυστήριο των βαλτάδων.
 
Παρακολουθώ τη συζήτηση από χτες και περιμένω με ενδιαφέρον τη λύση του μυστηρίου. Εννοείται ότι κοίταξα ό,τι λεξικό κι εγκυκλοπαίδεια έχω, χωρίς αποτέλεσμα. Μοιάζει όμως προφανές ότι στην Ένωση Βιοτεχνιών Ζαχαρωδών Ελλάδος, στην Ομοσπονδία Επαγγελματοβιοτεχνών Ζαχαροπλαστών Ελλάδος, στην Πανελλήνια Ομοσπονδία Εργατοτεχνιτών Επισιτισμού και Υπαλλήλων Τουριστικών Επαγγελμάτων και στο Σωματείο Ζαχαροπλαστών Αθήνας, θα πρέπει να ξέρουν. Τους τίτλους τους βρήκα από τη συλλογική σύμβαση η οποία εμφανίζεται στα ελάχιστα αποτελέσματα που δίνει το google για την αναζήτηση "βαλταδοποιοί". Εγώ νιώθω τόση περιέργεια ώστε αν δεν το κάνει άλλος, μπορεί και να ρωτήσω κάποιο από τα εν λόγω σωματεία.

Πρώτα όμως λέω να ρωτήσω στον φούρνο της γειτονιάς μου. :)
 

nickel

Administrator
Staff member
Όπου την προκαταρκτική εξέταση τη διέταξε η εισαγγελέας Βασιλική Χαλβά.
 
Top