Έχουμε κι ελληνικά λογοπαίγνια

daeman

Administrator
Staff member
 

nickel

Administrator
Staff member
Απολαυστικό λογοπαίγνιο σε πρωινή ραδιοφωνική εκπομπή σε σχέση με την αξιοποίηση των τηλεομοιοτυπιών στην επισημοποίηση των αποτελεσμάτων των εκλογών για τον πρόεδρο της Νέας Δημοκρατίας:

— Ρε συ, ωραίο πράγμα τα φαξ. Βλέπεις και τον γραφικό χαρακτήρα του άλλου.
— Ε ναι, γι' αυτό άλλωστε διάλεξαν αυτή τη μέθοδο στη Νέα Δημοκρατία. Για να αναδειχθεί ο γραφικός χαρακτήρας της.
 

daeman

Administrator
Staff member
...
Πλάκα πλάκα, και γι' αυτό έχουμε νήμα: Στον αέρα.

Τι έχει στο «πού», περισπωμένη; Ή πουλάκια κάνουν τα μάτια μου;
Αν είναι περισπωμένη πάντως, με περισπά. Και μου την περισπάει.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Κάποιος θα του υπέδειξε ότι τονίζεται και θα τον μπέρδεψε...
 
Είδατε την περισπωμένη και δεν σχολιάζετε το ότι ο Πετρουλάκης εξοπλίζει την ΠΑ με Eurofighter;
:laugh::laugh:
eurofighter.jpg
 

daeman

Administrator
Staff member
Είδατε την περισπωμένη και δεν σχολιάζετε το ότι ο Πετρουλάκης εξοπλίζει την ΠΑ με Eurofighter;
:laugh::laugh:

Ε, όπως καταλαβαίνεις, αντανακλαστικό ήταν.

Για εφδεκάξι μού φαίνονται, γιατί η μπούκα τους (η εισαγωγή αέρα) είναι πιο στρογγυλεμένη στο σκίτσο, ενώ του γιουροφάιτερ είναι τετραγωνισμένη. Αλλά τόση ακρίβεια στη γελοιογραφία δεν απαιτώ, οπότε μπορεί και να 'χεις δίκιο.

26441331565_42cbd5b987.jpg

http://www.f-16.net/units_airforce179.html

Ναι, δίκιο έχεις, γιατί τώρα πρόσεξα τ' αφτιά στο σκίτσο, τα πτερύγια ρύγχους του γιουροφάιτερ.
 
Σωστή η παρατήρηση, αλλά όλα τα άλλα είναι του Typhoon: η πτέρυγα δέλτα, τα canards, η μεγάλη απόσταση της ρίζας των πτερύγων από το πιλοτήριο, κι άλλα. Προφανώς εφδεκάξ ήθελε να σχεδιάσει και διάλεξε λάθος φωτογραφία από το Google :-)
 

nickel

Administrator
Staff member
Δεν κρατήθηκε και το είπε το λογοπαίγνιο: «...το προσφυγικό πρόβλημα δεν είναι ελληνικό, είναι ένα πρόβλημα καθολικό, γι' αυτό ήρθε και ο προκαθήμενος της Καθολικής Εκκλησίας σε μια κίνηση ιδιαίτερου συμβολισμού...».



It is catholically acknowledged that a prime minister should steer clear of school jokes.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Μιλούσε σε φιλικό περιβάλλον κι επιδείχτηκε λίγο. Αμάν πια!
 
Καλέ, τι χιούμορ. Έπεσα απ' την καρέκλα. Αν και πιο αστεία ήταν αυτά που έλεγε προεκλογικά.
 

SBE

¥
Ως πρωθυπουργός των καθολικώς διαμαρτυρόμενων, τί άλλο θα μπορούσε να πει;
:scared::rolleyes::p
 
Θηρανοίξια Αγίου Ευσταθίου προστάτη των κυνηγών (Ολύμπιο Βήμα)

Μου άρεσε ο τίτλος όταν τον ξαναδιάβασα (στην αρχή μου φάνηκε για λάθος), αν και θα προτιμούσα ένα κόμμα εκεί μέσα.
 

daeman

Administrator
Staff member
...
Μια που ήρθε ο λόγος για θυρανοίξια: θυρανοίξια vs εγκαίνια.

Μια που τη θύρα ανοίξατε, ανοίξτε και τη θήρα
Για εγκαίνια με πήγανε, μα το ντουφέκι επήρα


Κι αλλού κυνηγούνε τις πόρτες μα δεν τις πετυχαίνουνε: "*θηρανοίξια".
 

nickel

Administrator
Staff member
Γαμοβαπτίσεις

Χίος: Τέλος οι ταυτόχρονες γαμοβαπτίσεις με εντολή μητροπολίτη

Με απόφαση του μητροπολίτη Χίου Μάρκου απαγορεύτηκε η ταυτόχρονη διεξαγωγή γάμου ζευγαριών και βάπτισης του παιδιού τους, στην ίδια εκκλησία.


http://www.naftemporiki.gr/story/13...utoxrones-gamobaptiseis-me-entoli-mitropoliti

Εκτός από τον νεολογισμό (που θα ήθελε και την απόδοσή του), εδώ θέλω να φέρω το διασκεδαστικό σχόλιο του Στέφανου Κασιμάτη:

«Γαμοβαπτίσεις»

Μπορεί σε άλλους να μην κάνει εντύπωση, εμένα όμως με σόκαρε βαθύτατα η είδηση ότι «τέλος στις γαμοβαπτίσεις βάζει ο μητροπολίτης Χίου»! Είναι δυνατόν να λέγονται τέτοια πράγματα από μητροπολίτες; Δεν παριστάνω τον σεμνότυφο, έχω χρησιμοποιήσει και εγώ τη συγκεκριμένη λέξη. Σε ξυπνάει, λ.χ., η γυναίκα σου κυριακάτικα στις 10 το πρωί, επειδή στις 12 πρέπει να τρέξετε σε μια βάπτιση, που φυσικά την είχες ξεχάσει. Ε, υπό παρόμοιες περιστάσεις, θα το πεις! Δεν θα το πεις; Αλλά από μητροπολίτη δεν το περίμενα...
http://www.kathimerini.gr/942638/opinion/epikairothta/politikh/h-makentonigia-den-einai-ellhnikh
 
Top