Αναστάσιμη Άντζελα

nickel

Administrator
Staff member
Εδώ πάντως λέει: «Χτύπα! Χτύπα σαν άντρας!»

 

Earion

Moderator
Staff member
Άντζελα θεά! ΘΕΑ! Τέτοια αίσθηση του χιούμορ μόνο από πραγματικά στιβαρές προσωπικότητες. Και η ευρηματικότητα του διαφημιστικού γραφείου αξίζει διεθνές βραβείο. Μόνο για ένα πράγμα λυπάμαι (κοίτα να δεις! πρώτη φορά στη ζωή μου): που δεν ξέρω το ορίτζιναλ τραγούδι, για να καταλάβω που πατάει το χιούμορ!
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Το ορίτζιναλ τραγούδι έχει παίξει χιλιάδες φορές στα ραδιόφωνα, συμβάλλοντας ακόμα περισσότερο στην απέχθεια που νιώθω όταν ακούω τη φωνή της Άντζελας. Συγγνώμη, Εάριε, που δεν μπορώ να την ονομάσω θεά, τη βρίσκω αποκρουστική απ' όλες τις πλευρές: φωνή και προσωπικότητα. Μόνο η ευρηματικότητα του διαφημιστικού γραφείου με εντυπωσιάζει, έστω και μόνο επειδή έκανε τόσον κόσμο να μοιράζεται το βίντεο και να μιλάει γι' αυτό.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Επειδή μάλλον δεν το γνωρίζω, ποιο είναι το ορίτζιναλ αντζελοχίτ;
 
Αυτό που μου αρέσει στην Α.Δ. είναι ότι κάνει "whatever it takes" για να μένει στη δημοσιότητα. Απίστευτη στοχοπροσήλωση!
Για το αν έχει αίσθηση του χιούμορ, διατηρώ τις επιφυλάξεις μου.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Είναι τωόντι μνημείο κινούμενης χειρουργικής γλυπτικής...
 

Earion

Moderator
Staff member
«Χτύπα! Χτύπα σαν άντρας!» Αυτό θα μείνει στα χρονικά. Δίπλα στο «Στέλλα, φύγε, κρατάω μαχαίρι».
 

SBE

¥
Χρειάζεται όντως χιούμορ για να παρωδήσεις τον εαυτό σου.
Οι κακές γλώσσες θα πούνε ίσως ότι η Άντζελα είναι ούτως ή άλλως παρωδία, αλλά υπάρχει φυσικά πάντα το ζήτημα της αυτοαποδοχής της παρωδίας.
Δεν είμαι σίγουρη όμως αν οι πρώτες νότες που τραγουδάει είναι κι αυτές παρωδία ή απλά μετά από καμιά εκατοστή προσπάθειες ο ρυθμιστής ήχου σήκωσε τα χέρια ψηλά.

Εντούτοις θα διαφωνήσω με τον Δόχτορα για τα περί μνημείου γλυπτικής χειρουργικής. Μνημεία τέτοιου είδους είναι π.χ. η Ζαζά Γκαμπόρ, που απόκτησε την πρώτη της ρυτίδα στα 90. Η Άντζελα από την άλλη, ή μάλλον ο γιατρός της, κερδίζει απλή εύφημη μνεία.
 

Earion

Moderator
Staff member
Όπως έχετε υποψιαστεί, ο θόρυβος στα μέσα ενημέρωσης και στα δίκτυα έχει πάρει απρόσμενες διαστάσεις. Οι φεμινίστριες ζήτησαν να αποσυρθεί το βίντεο διότι προωθεί τη βία κατά των γυναικών («Χτύπα!»).

Διάβασα κάμποσα στο Φέισμπουκ, από τα οποία περισσότερο μου άρεσε αυτό, που σας το μεταφέρω:

Εντάξει!

το έχουμε τερματίσει στην ανάλυση, στο φέισμπουκ διάφοροι εδώ και 24 ώρες.

Οι κυρίες είναι έξαλλες με το βίντεο, γιατί προάγει φαλλοκρατικά και άλλα τινά στερεότυπα.
Οι συντεταγμένοι κύριοι καταλογίζουν στο βίντεο ένα χαστούκι στην αστική κουλτούρα.
Οι μη συντεταγμένοι κύριοι βρίσκουν το βίντεο ένα προϊόν υποκουλτούρας που προάγει τις πλαστικές εισαγόμενες αηδίες του καπιταλισμού, που υπηρετεί η επιχείρηση καταστημάτων παιχνιδιών.
Οι σκεπτόμενοι λαϊκοί βρίσκουν το βιντεάκι ένα λίβελλο στον τίμιο, contemporary, λαϊκό πολιτισμό.

Οι υπόλοιποι (εμού συμπεριλαμβανομένου) βρίσκουμε ότι αποτελεί ύψιστο δείγμα της trash culture με σπουδαίες cinema values και ένα σαφές προβάδισμα της γυναίκας-Φαγιούμ που προκαλεί το ανεπαρκές αρσενικό να προσπαθήσει να κάνει κάτι «σαν άντρας». Στην πραγματικότητα έχει την υπεροπλία και τον προκαλεί σε ένα a priori χαμένο παιχνίδι. Άντρας ισχυρότερος από την Άντζελα στο εν λόγω κλιπ δεν υπάρχει.

 

nickel

Administrator
Staff member
Η γυναίκα-φαγιούμ! Τέλειο. Και από αρχαιολογική και από καλλιτεχνική γωνία.
 

Earion

Moderator
Staff member
Σήκω Φεντερίκο Γκαρθία Λόρκα από τον τάφο να μας δεις!
 

Earion

Moderator
Staff member
Γι' αυτήν εδώ τη σκηνή. Βγαλμένη από έργο του Λόρκα.



Γειτόνισσες!

Μ’ ένα μαχαίρι!
Μ’ ένα μικρό μικρό μαχαίρι,

Μια μέρα αφορεσμένη και πικρή,
Μ’ ένα μικρό μικρό μαχαίρι
Π’ ούτε το χέρι δεν το πιάνει,
Μα κείνο μπαίνει παγωμένο
Στην ξαφνιασμένη μας καρδιά,
Και σταματάει εκεί που τρέμει
Θολή κι αξήγητη για πάντα
Η σκοτεινή μας ρίζα της κραυγής.

Ματωμένος Γάμος.​
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Μα δεν είναι μια τυπική σκηνή αναστάσιμης πασχαλινής πορείας; Πιο πολύ σε Καρένινα δεν θα έπρεπε να παραπέμπει;
 
Εμένα πιο πολύ σ' αυτό με παραπέμπει:



Παρεμπιπτόντως, μού την δίνει η Άντζελα όσο και τα Τζάμπο (με τα Αίρμπας τα πάω καλύτερα). Και δεν είμαι καθόλου βέβαιος ότι υπέπεσε στην αντίληψη της Άντζελας ότι το βίντεο είναι σαρκαστικό για να θεωρήσουμε την ερμηνεία της αυτοσαρκαστική.
 

Earion

Moderator
Staff member
Πολύκαρπος Ζαλώνης: Ο άνθρωπος πίσω από τις διαφημίσεις των Jumbo

... και των προεκλογικών σποτ των ΑΝΕΛ !

Άλλωστε ο κόσμος της διαφήμισης δεν έχει και κάποια ιδιαίτερη υποχρέωση να ασχολείται με την πραγματικότητα ούτε να την απεικονίζει, αλλά στοχεύει περισσότερο στο να ιντριγκάρει την φαντασία των καταναλωτών και να τους χειραγωγεί προς την κατεύθυνση που θέλει.


Αυτονόητα ...
 

SBE

¥
Δόχτορα, αναστάσιμη- πασχαλινή πορεία δεν υπάρχει. Τη Μ. Παρασκευή γίνεται αυτό που λες.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Δόχτορα, αναστάσιμη- πασχαλινή πορεία δεν υπάρχει. Τη Μ. Παρασκευή γίνεται αυτό που λες.

Σκέψου την εικόνα των πιστών μετά την Ανάσταση να επιστρέφουν στο σπίτι τους με αναμμένες λαμπάδες μέσα από τον μοναδικό δρόμο μεταξύ εκκλησίας και χωριού.
 
Top