metafrasi banner

data sharing = κοινοχρησία δεδομένων

Καλημέρα! Πώς είναι καλύτερο να αποδοθεί η σύναψη, όταν πρόκειται για επιχειρηματικά δεδομένα (δεν πρόκειται, επομένως, για συγκείμενο πληροφορικής και άρα για μερισμό δεδομένων μεταξύ ηλεκτρονικών συστημάτων), και συγκεκριμένα για σύμβαση data sharing μεταξύ της εταιρείας Χ και του διανομέα της;

Στο νέτι κυκλοφορούν οι εξής αποδόσεις:
Κοινοχρησία δεδομένων
Ανταλλαγή δεδομένων
Μερισμός δεδομένων (έχω την αίσθηση ότι αφορά ηλεκτρονικά συστήματα)
Διαμερισμός δεδομένων

Τι λέτε; Ευχαριστώ πολύ!
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Αυτό το δίγλωσσο έγγραφο της κυπριακής στατιστικής υπηρεσίας χρησιμοποιεί τη διανομή πληροφοριών μεταξύ επιχειρήσεων.
 
Ο Ευρωπαϊκός Οργανισμός Χημικών Προϊόντων χρησιμοποιεί το κοινοχρησία δεδομένων όταν ζητά από τις επιχειρήσεις (παραγωγούς, εισαγωγείς κ.λπ.) να ανταλλάσσουν μεταξύ τους πληροφορίες για χημικές ουσίες.
 

nickel

Administrator
Staff member
Δεν μου αρέσει η διανομή. Με κάνει να σκέφτομαι τον ταχυδρόμο με το καρότσι να κυκλοφορεί από γραφείο σε γραφείο και να διανέμει πληροφορίες. Η ανταλλαγή πληροφοριών ή δεδομένων με κάνει να σκέφτομαι «να σου δώσω τα δικά μου, θα μου δώσεις τα δικά σου;». Το μοίρασμα, ο μερισμός και ο διαμερισμός είναι σαν να παίρνει η μια εταιρεία τις μισές και η άλλη τις άλλες μισές (εντάξει, και για όσα μοιραζόμαστε με τους φίλους μας στα κοινωνικά μίδια, ο όρος, λέει, είναι «κοινοποίηση»). Γι' αυτό μου αρέσει η κοινοχρησία: ό,τι είναι δικό σου είναι και δικό μου.

Από τον Ν. 3882/2010:

Συνιστάται Εθνική Επιτροπή Γεωπληροφορίας (εφεξής ΕΘΕΓ) η οποία υπάγεται στον Πρωθυπουργό. Η ΕΘΕΓ είναι το ανώτατο όργανο για τη διαμόρφωση της εθνικής πολιτικής στον τομέα της συλλογής, διαχείρισης, διάθεσης, κοινοχρησίας και αξιοποίησης γεωχωρικής πληροφορίας σε όλο το εύρος των δημόσιων αρχών, καθώς και για τη διασφάλιση της διαλειτουργικότητας της γεωπληροφορίας.
 
Δεν μου αρέσει η διανομή. Με κάνει να σκέφτομαι τον ταχυδρόμο με το καρότσι να κυκλοφορεί από γραφείο σε γραφείο και να διανέμει πληροφορίες. Η ανταλλαγή πληροφοριών ή δεδομένων με κάνει να σκέφτομαι «να σου δώσω τα δικά μου, θα μου δώσεις τα δικά σου;». Το μοίρασμα, ο μερισμός και ο διαμερισμός είναι σαν να παίρνει η μια εταιρεία τις μισές και η άλλη τις άλλες μισές (εντάξει, και για όσα μοιραζόμαστε με τους φίλους μας στα κοινωνικά μίδια, ο όρος, λέει, είναι «κοινοποίηση»). Γι' αυτό μου αρέσει η κοινοχρησία: ό,τι είναι δικό σου είναι και δικό μου.
Ακριβώς! Το μοιράζομαι μπορεί να έχει αποκτήσει και την έννοια του «κοινοποιώ πληροφορίες», αλλά τα ουσιαστικά του έχουν μείνει πίσω, εξακολουθούν να σημαίνουν «κόβω σε μερίδες» :-)
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Γι' αυτό μου αρέσει η κοινοχρησία: ό,τι είναι δικό σου είναι και δικό μου.
Και εκεί είναι και το πρόβλημα. Αν πρόκειται για επιλεκτική κοινοποίηση στοιχείων; Αν είναι μονόδρομη χρήση των δεδομένων ιδιοκτησίας της θυγατρικής από τη μητρική; Αν είναι παραχώρηση από τη μητρική όσων στοιχείων είναι χρήσιμα για τη θυγατρική;

Ίσως είναι προτιμότερο να γίνεται η μετάφραση κατά περίπτωση και με βάση την πραγματική κατάσταση.
 

nickel

Administrator
Staff member
Πάλι για κοινοχρησία δεδομένων πρόκειται. Απλώς δεν είναι «κοινοχρησία (όλων) των δεδομένων». :-)
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Σε έχει επηρεάσει το περιρρέον κλίμα αναδιατύπωσης των εννοιών μου φαίνεται.
 

nickel

Administrator
Staff member
Γιατί, το παρακάτω (από παραπάνω) δεν έχει καμία σχέση με το περιρρέον κλίμα... :-)

Και εκεί είναι και το πρόβλημα. Αν πρόκειται για επιλεκτική κοινοποίηση στοιχείων; Αν είναι μονόδρομη χρήση των δεδομένων ιδιοκτησίας της θυγατρικής από τη μητρική; Αν είναι παραχώρηση από τη μητρική όσων στοιχείων είναι χρήσιμα για τη θυγατρική;

Ίσως είναι προτιμότερο να γίνεται η μετάφραση κατά περίπτωση και με βάση την πραγματική κατάσταση.
 
Για τον αγαπημένο μου συμμερισμό, βλ. ένα σάιτ που το λένε κτλ. κτλ. εδώ. Ας σημειωθεί όμως ότι ίσως χρειαστεί να περιμένουμε ώς το 2020 για να κάτσει η μπίλια.
 
Top