metafrasi banner

Methyl difluorophosphite

Raiden

New member
Γεια σας παιδιά. Ξεκινήσαμε και σήμερα για το επόμενο επεισόδιο του Ηοmeland,
και πέφτω πάνω σ' αυτό. "Methyl difluorophosphite". Εδώ είμαστε λέω. Ωραία.
Και στον ακριβώς από κάτω υπότιτλο τα αρχικά, "DF". Έριξα μια ματιά στο Αcronym Finder, και βλέπω εκεί σε μία απ' τις επιλογές "Diesel Fuel". Αναφέρει ένα χημικό όρο στον πάνω υπότιτλο, και από κάτω
σε συντομία κάτι άλλο σίγουρα πιο γνωστό.

00:09:33,153 --> 00:09:35,254
You don't have a clue.

116
00:09:35,322 --> 00:09:38,291
Methyl
difluorophosphite.

117
00:09:38,358 --> 00:09:40,726
DF. Combined with
isopropyl alcohol,

118
00:09:40,794 --> 00:09:42,728
it makes sarin gas.
Τι λέτε;
 

Raiden

New member
Λέω ότι κάνεις σπόιλερ, αυτό λέω. Λίνκος και για το χημικό που ψάχνεις: https://en.wikipedia.org/wiki/Methylphosphonyl_difluoride

Εντάξει ρε Palavra σιγά το spoiler δηλαδή. Να το κρύψω.

διφθοριούχο μεθυλο φωσφονύλιο. Aυτό γράφει το Glosbe.
Εδώ αναφέρει και το Σομάν είδα. Με λίγα λόγια είναι ένας *παράγοντας νεύρων.
https://el.wikipedia.org/wiki/Σομάν
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Το έκρυψα εγώ.

Το «παράγοντας νεύρων» νομίζω ότι δεν είναι σωστό, αλλα περίμενε καλύτερα τους χημικούς μας να περάσουν.
 

Raiden

New member
Το έκρυψα εγώ.

Το «παράγοντας νεύρων» νομίζω ότι δεν είναι σωστό, αλλα περίμενε καλύτερα τους χημικούς μας να περάσουν.

Το σομάν (συναντάται ενίοτε και ως «σόμαν») είναι μία από τις τοξικότερες ουσίες που έχουν ποτέ κατασκευαστεί. Η ουσία αυτή, η οποία συχνά λαμβάνει τα κωδικά στοιχεία GD, είναι ένας *παράγοντας νεύρων.

Σομάν όμως δεν λέει στον υπότιτλο, αλλά το Methyl difluorophosphite το οποίο λογικά
χρησιμοποιείται ως πρόσθετο για το αέριο..
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Εννοώ νομίζω πως δεν ισχύει nerve agent -> *παράγοντας νεύρων. Αλλά θα μας πουν οι ειδικοί :)
 
Έχει δίκιο η Παλάβρα, το «παράγοντας νεύρων» είναι εντελώς μηχανική μετάφραση. Προτείνω «νευροτοξικό αέριο», για συντομία.
Όσο για τη χημική ένωση, έτσι όπως τη λένε μπορείς να τη μεταφράσεις μεθυλοδιφθοροφωσφίτης (πιο σύντομο από το «διφθοριούχο μεθυλοφωσφονύλιο).
 

Raiden

New member
Έχει δίκιο η Παλάβρα, το «παράγοντας νεύρων» είναι εντελώς μηχανική μετάφραση. Προτείνω «νευροτοξικό αέριο», για συντομία.
Όσο για τη χημική ένωση, έτσι όπως τη λένε μπορείς να τη μεταφράσεις μεθυλοδιφθοροφωσφίτης (πιο σύντομο από το «διφθοριούχο μεθυλοφωσφονύλιο).

Nαι, κανονικός γλωσσοδέτης είναι σε σχέση με το άλλο.
 

nickel

Administrator
Staff member
Προτιμώ το «διφθοριούχο μεθυλοφωσφονύλιο» για λόγους που δεν μπορώ να αποκαλύψω. :-)
 
Προτιμώ το «διφθοριούχο μεθυλοφωσφονύλιο» για λόγους που δεν μπορώ να αποκαλύψω. :-)
Κι εγώ το προτιμώ, και θα αποκαλύψω τους δικούς μου λόγους: επειδή αποδίδει πιο πιστά την προτιμώμενη ονομασία κατά IUPAC, η οποία είναι methylphosphonic difluoride, όπως μας λέει η Wikipedia στο λινκ που έβαλε παραπάνω η Palavra. Επίσης το προτιμώ επειδή με κουράζουν οι λέξεις-σπληνάντερα όπως "μεθυλοδιφθοροφωσφίτης", παρόλο που αυτή είναι συντομότερη από τις δύο άλλες μαζί.

Η έκφραση "παράγοντας νεύρων" είναι βέβαια λάθος και μου χτυπάει στα νεύρα (pun intended). Νευροτοξικός παράγοντας θα έλεγα ή νευροτοξική ουσία.
 

nickel

Administrator
Staff member
Έβαλα αστεράκια στις λανθασμένες αναφορές. Και, ξανά:

nerve agent = νευροτοξική ουσία
nerve gas = νευροτοξικό αέριο
 

daeman

Administrator
Staff member
...
9. Chemical Warfare Agent Precursors

These materials are not CW agents; they are binary agent components and are relatively nontoxic—at least when compared with the CW agents.

a. Methyl Phosphonic Acid (DF) (see Table II-49). DF is an organophosphorous compound that is an intermediate component of binary GB*
[Sarin*]. The Human Estimates Committee of what is now Edgewood Chemical and Biological Center (ECBC) stated that many alkyl organophosphorous compounds produce neurotoxicity in various animal species. The toxic syndrome includes weakness and paralysis, with death resulting from a central action. ...

Table II-49. DF
Alternate Designations: Difluoro; EA 1251
Chemical Name: Methylphosphonic difluoride
Synonyms: Phosphonic difluoride, methyl-; Difluoromethyl phosphonate; Difluoromethylphosphine oxide; Methyl difluorophosphite; Methylphosphonyldifluoride; Phosphonodifluoridic acid, methyl-
http://fas.org/irp/doddir/army/fm3-11-9.pdf


*
Sarin, also known by its NATO designation of GB (O-Isopropyl methylphosphonofluoridate), is an extremely toxic substance whose sole application is as a nerve agent.
[...]
Sarin can be used as a
binary chemical weapon; its two precursors are methylphosphonyl difluoride and a mixture of isopropyl alcohol and isopropyl amine. The isopropyl amine binds the hydrogen fluoride generated during the chemical reaction.
http://www.statemaster.com/encyclopedia/Sarin
 
Top