Το πληκτρολόγιό μου τρελάθηκε (και πώς το έφτιαξα)

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Χθες το βράδυ ξαφνικά το πληκτρολόγιό μου (σε desktop υπολογιστή) άρχισε να δουλεύει τρελά. Δηλαδή, δεν έγραφε κανένα γράμμα και έβγαζε μόνο τρελά ESC και διάφορα τέτοια. Άρχισα να το ψάχνω και διάβασα τις εξής συμβουλές:

1) Πήγαινε να ξαναρυθμίσεις τα Regional settings, γλώσσες και λοιπά, και κάνε restart.
2) Hardware failure, χάλασε το πληκτρολόγιο, πέτα το και πάρε άλλο.

Το πρώτο δεν βοήθησε. Για το δεύτερο, έλεγξα το πληκτρολόγιο συνδέοντάς το με ένα λάπτοπ, και διαπίστωσα ότι λειτουργούσε κανονικά. Καινούργιο ψάξιμο στο Ίντερνετ, λοιπόν. Και έπεσα πάνω σ' αυτή τη συνταγή: Κρατάμε πατημένα το Ctrl και το Function (αυτό με το σήμα των Windows) και μετά πατάμε δύο φορές το δεξί Shift. Αυτό ήταν!

Δεν ξέρω τι διορθώνει αυτός ο συγκεκριμένος συνδυασμός πλήκτρων (μπορεί να κάνει reset), αλλά το πληκτρολόγιο άρχισε να δουλεύει κανονικά. Το βάζω εδώ λοιπόν για να μας βρίσκεται, επειδή σίγουρα μετά από λίγο καιρό αν με ρωτήσει κάποιος θα το έχω ξεχάσει και θα ψάχνω.

Edit σχεδόν έναν χρόνο μετά: Όταν δεν πιάσει το κόλπο με το Windows και το δεξί Shift, το δοκιμάζουμε και με το αριστερό Shift. Επειδή σήμερα μού συνέβη ακριβώς το ίδιο, και το κόλπο μου δεν έπιανε, μέχρι που δοκίμασα με το κουμπί Windows και το αριστερό shift.
 
Last edited:

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Πρέπει να βάλουμε δυνατότητα λάικ στα ποστ... Ευχαριστούμε, Άλεξ!
 

israfel

New member
Καταπληκτικό, σημείωσα ευλαβικά τα πάντα, καθώς και το δικό μου πληκτρολόγιο παίρνει τέτοιες πρωτοβουλίες.

Να σας γνωστοποιήσω ένα ακόμη χρήσιμο κι αχρείαστο:

Ήταν μια μέρα σαν όλες τις άλλες, που ακουμπούσαν δεν ξέρω κι εγώ πόσα βιβλία στο γραφείο, πάνω μου, στο πληκτρολόγιο και πέριξ.
Ξαφνικά βρίσκω την επιφάνεια εργασίας γυρισμένη σε γωνία 90˚.
Τηλεφώνησα στους ειδικούς, κανείς δεν ήξερε, όλοι γελούσαν.
Καθώς έψαχνα στο google, άρχισα να συμφιλιώνομαι με την ιδέα ότι θα δουλεύω για πάντα έτσι. :curse:

έχετε ενημερώσει βεβαίως για τους κινδύνους
http://lexilogia.gr/forum/showthread.php?7952-%CE%A9%CF%87-%CE%B7-%CE%BC%CE%AD%CF%83%CE%B7-%CE%BC%CE%BF%CF%85!-%28%CE%9F%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CE%AF%CE%B5%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%BF-%CE%BA%CE%B1%CE%BB%CF%8C-%CF%84%CE%AE%CF%82-%CF%85%CE%B3%CE%B5%CE%AF%CE%B1%CF%82-%CF%83%CE%B1%CF%82%29

ιδού λοιπόν, τα πλήκτρα που μπορούν να πατηθούν κατά λάθος σε οποιουδήποτε το πληκτρολόγιο:

[Ctrl] + [Alt] + [CapsLock] + [←] ή [↑] ή [→] ή [↓]
(Τα βέλη λειτουργούν σαν πυξίδα και όχι όπως στην εντολή για περιστροφή εικόνας. Κάτι σαν το this side up)
 
Θαυμάσιες πληροφορίες! Ευχαριστώ και τις 2. Το μόνο που μπορώ να προσφέρω είναι πως, αν ο καφές έχει πάντα τιμητική δίπλα στο λάπτοπ και το λάπτοπ είναι Lenovo και μια ωραία πρωία λούσετε το πληκτρολόγιο, νο πρόμπλεμ να το αντικαταστήσετε. Κοστίζει περίπου 15 δολλάρια από το Άμαζον και είναι εξαιρετικά εύκολο να το τοποθετήσετε (υπάρχουν και γιουτουμπάκια) ακόμα κι αν δεν σκαμπάζετε από αυτά.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Τηλεφώνησα στους ειδικούς, κανείς δεν ήξερε, όλοι γελούσαν.
[...]ιδού λοιπόν, τα πλήκτρα που μπορούν να πατηθούν κατά λάθος σε οποιουδήποτε το πληκτρολόγιο:

[Ctrl] + [Alt] + [CapsLock] + [←] ή [↑] ή [→] ή [↓]
(Τα βέλη λειτουργούν σαν πυξίδα και όχι όπως στην εντολή για περιστροφή εικόνας. Κάτι σαν το this side up)
Αααα, αυτό το έχω πάθει πολλές φορές, και μάλιστα την πρώτη είχα γυρίσει την οθόνη 180[SUP]ο[/SUP] και την έβλεπα το πάνω κάτω. Μετά συνειδητοποίησα ότι αντί να πατήσω shift+alt+[↑] για να πάω στο προηγούμενο αμετάφραστο segment στο MetaTexis είχα πατήσει ctrl+alt+[↑]. Καλά έκανες και το έβαλες εδώ, για να υπάρχει :)
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Αυτό το [↑] (που τώρα πρόσεξα ότι εγώ το βλέπω σκέτο απλό τετράγωνο) και πρέπει να είναι σύμβολο βέλους, πώς το πληκτρολογήσατε και γιατί δεν το βλέπω εγώ και το βλέπετε εσείς;

(Σύστημα με Win 10 και Χρώμιο.)
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Το Win10 θα φταίει. Εγώ έχω Χρώμιο και Win7 και το βλέπω μια χαρά.
 
Top