Δημοψήφισμα: Grexit ή Syriza exit;

nickel

Administrator
Staff member
Αποφάσισε λοιπόν η κυβέρνηση να πάμε σε δημοψήφισμα, ενώ λήγουν όλα τα προγράμματα και οι προθεσμίες. Αν, ας πούμε, θέλει ο Ντράγκι, μπορεί να γίνει το δημοψήφισμα με τις τράπεζες κλειστές. Αν δεν δοθεί επέκταση στο πρόγραμμα, κινδυνεύουμε να χρεοκοπήσουμε και να γίνει το σύνολο του χρέους μας απαιτητό. Πρώτα όμως πρέπει να μετρήσουμε τι ακριβώς εννοούσαμε με το «πάση θυσία στο ευρώ».

Στο δημοψήφισμα θα ψηφίσουμε αν θέλουμε ή όχι την πρόταση των θεσμών. Θα έρθουν εδώ οι θεσμοί να την παρουσιάσουν στην τελική της μορφή; Θα την κάνουν πιο δελεαστική για να κερδίσουν την ψήφο μας; Θα έρθει ο Σουλτς να ζητήσει να ψηφίσουμε Ναι; Θα έρθουν η Λεπέν και ο Φάρατζ να εκστρατεύσουν υπέρ του Όχι;

Τα στελέχη της κυβέρνησης παρουσίασαν κοινό μέτωπο και είπαν ότι θα ψηφίσουν Όχι. Ο Αλέξης Τσίπρας δήλωσε ότι θα σεβαστεί το αποτέλεσμα του δημοψηφίσματος, όποιο και αν είναι αυτό. Ο Παναγιώτης Λαφαζάνης ανακοίνωσε ήδη το αποτέλεσμα: «Όλος ο ελληνικός λαός θα ψηφίσει Όχι».

Και μετά, και μετά; Θα πάμε πίσω στους θεσμούς να απαιτήσουμε να σεβαστούν το αποτέλεσμα; Θα ζούμε άραγε ακόμα σ’ αυτόν τον αστερισμό της αυταπάτης; Ή θα πάμε σαν συντεταγμένα λέμινγκ να κάνουμε το χατίρι του Λαφαζάνη και του Λαπαβίτσα και να ξαναβρούμε τα χαμένα μεγαλεία της δραχμής που μας θύμισε και ο Ξυδάκης;

Και αν, ας πούμε, ψηφίσουν «Ναι» οι περισσότεροι Έλληνες, θα εφαρμόσει αυτή η κυβέρνηση το πρόγραμμα; Ή θα κλείσει τη σύντομη παρένθεση της ΠΦΑ και θα πάμε σε κάποια οικουμενική;

Υποθέτω ότι το πακετάρισμα θα είναι τέτοιο ώστε να μη φαίνεται ότι ψηφίζουμε για δημοσιονομικό θέμα (μην έχουμε πρόβλημα με το άρθρο 44 του Συντάγματος). Άλλωστε, στην πραγματικότητα θα ψηφίζουμε για το νόμισμα που θέλουμε και για τη θέση μας στη Δυτική Ευρώπη. Αν φτάσουμε συντεταγμένα μέχρι το δημοψήφισμα.

Τελειώνει η Μεταπολίτευση. Να δούμε πότε θα τελειώσουν και οι μύθοι της.
 

SBE

¥
Λοιπόν, το μεσημέρι ζήτησα δημοψήφισμα στο άλλο νήμα, το βράδυ έλαβα δημοψήφισμα. Τόση ταχύτητα να ικανοποιηθούν τα δίκαια και δημοκρατικά αιτήματά μου δεν την περίμενα. :twit:
Το κακό είναι ότι την άλλη Κυριακή εργάζομαι σε μια δουλειά πέντε ημερών πολύ μακριά από αεροδρόμια κλπ που δεν αλλάζει με καμία κυβέρνηση (pun intended) κι αν τη φορτώσω στον κόκκορα δεν θα με ξαναπροσλάβουν, αλλιώς δεν θα το έχανα με τίποτα (κι ας έχουν 500 ευρώ τα εισιτήρια). Ας όψεται το ελληνικό πολιτικό κατεστημένο που τόσες δεκαετίες δεν δίνει ψήφο στους Έλληνες του εξωτερικού. :huh:
Ελπίζω μόνο τη Δευτέρα να ανοίξουν οι τράπεζες κανονικά για να μεταβιβάσω εκτός Ελλάδας και τα λίγα ευρώ της οικογένειας που έχουν απομείνει εκεί, γιατί δεν έχω καμιά εμπιστοσύνη στο τί θα γίνει την επόμενη του δημοψηφίσματος και δεν θέλω να ρισκάρω να βρεθεί το SBE-οσογο κουρεμένο και να με συγχίζουν μέχρι να πεθάνω ότι εγώ που είμαι έξω έπρεπε να ξέρω τί θα γίνει κλπ κλπ.


Στα σοβαρά τώρα. Το δημοψήφισμα θεωρητικά έχει ένα καλό: ότι θα πρέπει να ενημερωθούμε για το τί συμβαίνει ώστε να αποφασίσουμε τί θα ψηφίσουμε. Βέβαια στην Ελλάδα της δημιουργικής ασάφειας ίσως να ζητάω πολλά, ελπίζω όμως μέχρι τη Δευτέρα να έχει ξεκαθαρίσει το τοπίο σε αυτό το ζήτημα και να μας πει η κυβέρνηση ότι αν ψηφίσετε Ναι θα γίνει αυτό κι αυτό κι αυτό, να ψηφίσετε Όχι θα γίνει αυτό κι εκείνο και το άλλο. Κανονικά, με αριθμούς, με ξεκάθαρες δεσμεύσεις κλπ κλπ κλπ.
Δυστυχώς, πολύ φοβάμαι ότι αυτά είναι όνειρα θερινής νυκτός
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Περιμένω να δω τη συνέχεια στις χτεσινές μας αναλύσεις στο φως της απόφασης για δημοψήφισμα, όπου η κυβέρνηση θα χρησιμοποιήσει όλο το μηχανισμό της υπέρ του ΟΧΙ χωρίς να έχει ακόμη εξηγήσει τι θα σημαίνει αυτό το όχι.

Σιγά σιγά ελπίζω να κατανοούμε και όλες τις ακατανόητες κινήσεις του πενταμήνου.
 

SBE

¥
Κι επειδή η θερινή νυξ εδώ είναι ΖΕΣΤΗ και δε με πιάνει ύπνος, μερικές ακόμα σκέψεις:
Την Τρίτη έχουμε να πληρώσουμε το ΔΝΤ. Αυτό θα συμβεί άσχετα από δημοψηφίσματα και ιστορίες. Τα λεφτά τα έχουμε ή όχι; Θα μας δώσουν παράταση; Έχω χάσει κανέναν επεισόδιο; Κι αν δεν μας δώσουν παράταση, αυτό δεν ισοδυναμεί με χρεωκοπία; Δεν θα γίνουν όλα τα κακά της χρεωκοπίας και στις 5/7 θα είμαστε μια χρεωκοπημένη χώρα;

Το ερώτημα του δημοψηφίσματος, όπως το καταλαβαίνω, θα είναι αν θέλουμε ή όχι την προτεινόμενη συμφωνία (που ακόμα δεν ξέρω τί περιλαμβάνει). Έστω λοιπόν ότι ο ελληνικός λαός ψηφίζει Όχι στη συμφωνία.
Λογικά αυτό σημαίνει τέρμα οι διαπραγματεύσεις, τέρμα το ρευστό, και θα πρέπει να βρούμε άκρη μόνοι μας σε ένα περιβάλλον αρκετά δυσμενές και σε διεθνή οικονομία που ακόμα δεν έχει φτάσει τους ρυθμούς ανάπτυξης που απαιτούνται για να μας ξελασπώσει κι εμάς.
Υπάρχουν εναλλακτικές λύσεις;
Υπάρχει πιθανότητα να ψηφίσουμε Όχι και να μας πουν οι άλλοι 27 (γιατί πλέον δε μιλάμε μόνο για την Ευρωζώνη, το πρόβλημα θα τους αφορά όλους) μη φεύγεις μη, με πόνο σου φωνάζω, και να ανοίξουν τις κάνουλες και να αρχίσει να ρέει το χρήμα βρε παιδιά, καθίστε να το συζητήσουμε να βρούμε μια συμβιβαστική λύση; Πολύ φοβάμαι ότι ένα δημοψήφισμα θα δυσκόλευε τη συμβιβαστική λύση, γιατί δεν αφήνει περιθώρια ερμηνείας. Είναι άσπρο-μάυρο, κι οι συμβιβασμοί είναι πάντα στο γκρίζο.
Από την άλλη, αν ψηφίσουμε Ναι, λογικά θα περίμενα την κυβέρνηση να παραιτηθεί, γιατί θα καταψηφιστεί η πολιτική της. Βέβαια στην Ελλάδα κανείς δεν παραιτείται, οπότε θα έχουμε το πρόβλημα ότι άνθρωποι που δεν θέλουν να εφαρμόσουν το πρόγραμμα να πρέπει να το εφαρμόσουν και να πρέπει να συνεργαστούν με αυτούς που δεν θέλουν να συνεργαστούν.

Ευελπιστώ ότι ο Ελληνικός λαός που κάποτε ερχόταν πρώτος στις έρευνες για την ευρωλατρεία του (ευρωλιγουριά, στην ουσία), θα παραμείνει ευρωλάτρης, γιατί δεν μπορώ να φανταστώ Ελλάδα εκτός ΕΕ, να χρειάζομαι άδεια παραμονής στο ΗΒ, να πάρουν κι άλλον αέρα οι Τούρκοι, να μην έχουμε πού να πουλήσουμε τις ντομάτες μας, να είμαστε αναγκασμένοι να φροντίσουμε το πρόβλημα αυτών που έρχονται με τις βάρκες μόνοι μας και να μην τους αναλαμβάνει κανένας άλλος, να μην έχουμε Erasmus, ΕΣΠΑ κλπ.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Σιγά σιγά ελπίζω να κατανοούμε και όλες τις ακατανόητες κινήσεις του πενταμήνου.
Ακριβώς. Όλο το πεντάμηνο είχε στόχο αυτή εδώ την κατάληξη. Μόνο που αν το έλεγαν προεκλογικά, δεν θα τους ψήφιζε το 36% των ψηφοφόρων.
Θα ήθελα να έρθουν οι πιο διαβασμένοι και να μου υποδείξουν εκείνο το εδάφιο που λέει ότι η υφαρπαγή της ψήφου του λαού, ώστε να πάει θέλοντας και μη στον σοσιαλιστικό μετασχηματισμό, είναι πράξη που καθαγιάζεται από τον ιερό σκοπό.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Αγαπητή ΣΒΕ, νομίζω πως όσα γράφεις είναι άκυρα/άκαιρα. Αυτό που συμβαίνει είναι συνταγματικό πραξικόπημα. Δημοψήφισμα σε οχτώ ημέρες επί αγνώστου θέματος; Λόγω δημοσιονομικού προβλήματος και θεματικής που απαγορεύεται από το σύνταγμα;
 
Από το πρωί έχουν βγει παγανιά οι Συριζαίοι να πείσουν ότι το όχι δεν θα σημαίνει έξοδο από το ευρώ, αλλά ότι θα αναγκαστούν οι ξένοι να κάνουν πίσω. Έτσι, επιστρέψαμε στο ίδιο προεκλογικό παραμύθι, ότι οι Ευρωπαίοι θα αποδεχθούν την ετυμηγορία του ελληνικού λαού επειδή δεν τους συμφέρει να αυτοκαταστραφούν. Και θα είναι μέρα μεσημέρι κλπ κλπ. Τώρα, ως προς το γιατί χρειάζεται να κάνουμε δημοψήφισμα και δεν αρκεί το πρόσφατο εκλογικό αποτέλεσμα δεν πρόκειται φυσικά να πάρουμε ποτέ πειστική απάντηση.


Σιγά σιγά ελπίζω να κατανοούμε και όλες τις ακατανόητες κινήσεις του πενταμήνου.

Πραγματικά.
 
Την Τρίτη έχουμε να πληρώσουμε το ΔΝΤ. Αυτό θα συμβεί άσχετα από δημοψηφίσματα και ιστορίες. Τα λεφτά τα έχουμε ή όχι; Θα μας δώσουν παράταση; Έχω χάσει κανέναν επεισόδιο; Κι αν δεν μας δώσουν παράταση, αυτό δεν ισοδυναμεί με χρεωκοπία;

Αυτό το έχει ήδη απαντήσει το ΔΝΤ και η απάντηση είναι όχι. Θα θεωρηθεί το χρέος ληξιπρόθεσμο, με ό,τι συνεπάγεται αυτό, αλλά δεν θα χρεωθεί σαν πράξη χρεοκοπίας.
 
Παρεμπιπτόντως, να ανοίξουμε ένα poll να δούμε τι ψηφίζει η Λεξιλογία.
 

nickel

Administrator
Staff member
Παρεμπιπτόντως, να ανοίξουμε ένα poll να δούμε τι ψηφίζει η Λεξιλογία.

Η Λεξιλογία ψηφίζει τον ψύχραιμο διάλογο με επιχειρήματα. Είναι προφανές ότι και στην καθημερινότητά μας θα πρέπει να αποφεύγουμε οτιδήποτε μπορεί να μετατρέψει τις διαφωνίες σε αγεφύρωτα ρήγματα.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Την Τρίτη έχουμε να πληρώσουμε το ΔΝΤ. Αυτό θα συμβεί άσχετα από δημοψηφίσματα και ιστορίες. Τα λεφτά τα έχουμε ή όχι; Θα μας δώσουν παράταση; Έχω χάσει κανέναν επεισόδιο; Κι αν δεν μας δώσουν παράταση, αυτό δεν ισοδυναμεί με χρεωκοπία;

Ο Καμμένος μόλις δήλωσε στην τηλεόραση ότι δεν θα πληρώσουμε το ΔΝΤ.
 
Από καθαρά στατιστικό ενδιαφέρον το λέω, αν και είμαι σχεδόν βέβαιος ότι σε ένα τέτοιο poll θα ψήφιζαν όλοι οι Λεξιλόγοι το "ναι".
 
Σε ποιο ερώτημα Ελληγενή; Στο πραγματικό ερώτημα (ευρώ ή δραχμή) ή στο ψευδεπίγραφο που θα θέσει η κυβέρνηση;
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Αυτό σημαίνει, Ελληγεννή, ότι είσαι σχεδόν βέβαιος ότι δεν υπάρχουν Λεξιλόγοι που ανήκουν στους Ανεξέλληνες, τη Χρυσή Αυγή και τον Σύριζα;
 
Για τον ΣΥΡΙΖΑ δεν ξέρω, αλλά για τους άλλους δυο είμαι σχεδόν βέβαιος, ναι.

Panadeli, στο ερώτημα που θα τεθεί. Είπα για στατιστικούς λόγους, αν και δεν αποτελούμε στατιστικό δείγμα. Όμως καταλαβαίνω ότι δεν θα ήθελε η διαχείριση να μπει σε μια τόσο διχαστική διαδικασία.
 
Εγώ θα κάνω ρεπορτάζ δρόμου. Με πήρε ο άντρας μου τηλέφωνο που δουλεύει στο μεγάλο Σκλαβενίτη στη Χαλκηδόνα. Μου λέει ότι έχουν περισσότερη δουλειά από τα Χριστούγεννα. Μακαρόνια-ρύζια, πάνες, δεν προλαβαίνουν να φορτώνουν τα ράφια. (Εγώ πάλι στον κόσμο μου...κάθομαι και μεταφράζω ενδοομιλική τιμολόγηση :p)
 
Εμείς πάλι είμαστε υπό το μηδέν προς το παρόν. Βέβαια έχουμε απέναντι δύο σούπερ μάρκετ, που δεν ξέρω τι κάνουν.
 

nickel

Administrator
Staff member
Θα πρέπει να περιμένουμε να δούμε αν θα γίνει δημοψήφισμα και αν θα υπάρχει πρόταση της ΕΕ πάνω στην οποία θα ψηφίσουμε. Αν θα συμφωνήσουν οι άλλοι να μας περιμένουν να ψηφίσουμε και να αποφασίσουμε τι θα κάνουμε με το αποτέλεσμα του δημοψηφίσματος, αφού βέβαια το αναλύσουμε και το ερμηνεύσουμε σωστά. Και μπορέσουν οι διάφορες τάσεις του Σύριζα να αποφασίσουν σε κοινή πορεία και συνεργασία με τους ΑνεξΕλ όπως μέχρι χτες.

Δηλαδή, κάποια πράγματα είναι και θα είναι ασαφή. Και κάποια πράγματα είναι απολύτως σαφή και θα πρέπει να έχουμε ήδη διαμορφωμένες απόψεις πάνω σ' αυτά και κάποιοι έχουμε ήδη τοποθετηθεί —και εδώ μέσα, με κάθε σαφήνεια—, άρα δεν έχουμε καμιά ανάγκη να ξανατοποθετηθούμε στο άγνωστο δίλημμα του δημοψηφίσματος.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Προεκλογικά ρωτούσα «και τι θα γίνει αν του πουν όχι» και μου απαντούσαν «ο Τσίπρας είπε: "ούτε μια στο εκατομμύριο"».

Μέχρι χτες ρωτούσα «ποιο είναι το περιεχόμενο της ρήξης κατά την κυβέρνηση» και μου απαντούσαν «μα τις προάλλες είπε ο Τσίπρας: "όχι σε εκλογές και δημοψήφισμα"».

Από σήμερα θα ρωτάω «ποιο είναι το περιεχόμενο και οι συνέπειες της επικράτησης του όχι στο δημοψήφισμα».
 
Πάντως δεν μπορώ να μην το ρωτήσω. Εσείς τι θα κάνατε στην θέση του Τσίπρα; Θα αφήνατε την πρόταση να ψηφιστεί από την βουλή, όπου ΚΚΕ, ΑΝΕΛ, ΧΑ και ΣΥΡΙΖΑ θα ψήφιζαν κατά ή θα πηγαίνατε σε δημοψήφισμα; Κυρίως, τι προτιμάτε; Να αποφασίσει ο κόσμος ή το σιγουράκι "όχι" από το κοινοβούλιο;
 
Top