11-6-2015: Η ΕΡΤ μετά το μαύρο

nickel

Administrator
Staff member
Και τώρα στο κόκκινο;

Δεν πιστεύω ότι θα γίνει η ΕΡΤ κομματικό όργανο. Δεν θα θυμίζει Αυγή, Στο Κόκκινο ή Unfollow. Ίσως ούτε BBC.

Εγώ θέλω ισορροπία ανάμεσα σε καλά προγράμματα που θα φέρνουν λεφτά και ποιοτικά προγράμματα που θα απευθύνονται σε απαιτητικές μειονότητες με την ελπίδα να τις μεγαλώσουν λιγάκι.

Ας καταγράφουμε εδώ κάθε καλή δουλειά και καθετί που μας ενοχλεί.
 

meidei

New member
Ο ακόμα αυτοδιαχειριζόμενος ΕΡΤ3-Ρ/Σ Μακεδονίας, τον οποίο ακούω κάθε πρωί, σήμερα άσκησε κριτική στους συναδέλφους τους στην Αθήνα για την επιλογή να παίξουν διαφημίσεις κατά την προβολή του ντοκιμαντέρ 'Το Χαμένο Σήμα της Δημοκρατίας'.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Τίποτε νεότερο για την πρόσληψη των συγγενών των νεκρών και των αλληλεγγύων υπάρχει;
 
Για να μη λέτε ότι φέρω δύο πήρας (και ουχί μπίρας), όσο είδα από την πρώτη μέρα της ΕΡΤ έφερνε όντως λίγο προς Αυγή.

Απ' την άλλη μεριά, χάρηκα που είδα ντοκιμαντέρ για τον Μπακογιαννόπουλο το βράδυ και που απόψε θα δω Γούντι Άλεν και μάλιστα την ταινία που μου έλειπε. Αν τα συνδυάσουν και έχουν ξανά ταινίες με πρόλογο του Μπακογιαννόπουλο και τη γνωστή αθάνατη εισαγωγή με τον Γατόπαρδο (μια που όλα αλλάζουν για να μείνουν ίδια, θα πείτε), θα είμαι πανευτυχής και θα αισθάνομαι και δικαιωμένος που τα 'σκασα και πήρα ξανά τηλεόραση ύστερα από τρία περίπου χρόνια.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
(Προς το παρόν απαθανατίζω τη σημαδιακή ανωτέρω ανάρτησή σου... :devil:)

1666.JPG
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Δεν παρακολουθώ ΕΡΤ, δεν προλαβαίνω, ραδιόφωνο παίζει συνήθως στο γραφείο μου, στην τηλεόραση βλέπω κυρίως γερμανοτσολιάδες και ξένα κανάλια. Με ενημερώνουν ότι γίνεται εξαιρετική και πολύπλευρη ενημέρωση με ουσιαστική ανάκριση των υπουργών της κυβέρνησης, στους οποίους μάλιστα δίνεται άνετα ο χρόνος να εξηγήσουν τη θέση τους, όπως π.χ. νωρίτερα (μου είπαν) δόθηκε άπλετος και ανεμπόδιστος χρόνος στον κ. Στρατούλη. Αυτόν που έλεγε τις προάλλες στον συνταξιούχο ότι οι Ευρωπαίοι θέλουν να του πάρουν τα 1000 ευρώ και να του δίνουν 240 και 30 επικουρική.

Ο συνταξιούχος φαντάζομαι θα είναι στην ουρά τώρα και θα πιστεύει, αφού του το είπε ο υπουργός του, ότι οι Ευρωπαίοι τού έκοψαν ήδη τη σύνταξη. Μπορεί να είναι και ευτυχής που η εθνοσωτήριος τού διέσωσε τη μισή. Και θα ψηφίσει Όχι, βέβαια, αφού του τα εξήγησε σωστά ο εντιμότατος κ. Στρατούλης. Ατυχώς, οι δημοσιογράφοι δεν έκαναν στον υπουργό μια σχετική ερώτηση, μπας και καταλάβει ο συνταξιούχος ποιος του έκοψε τη σύνταξη και τυπώνει πολύχρωμα χαρτάκια για να έχει την τσέπη του γεμάτη λεφτά (όπως επίσης υποσχέθηκε στον συνταξιούχο ο κ. Στρατούλης).

Υποθέτω όμως ότι είμαστε όλοι ευχαριστημένοι που άνοιξε ξανά αυτός ο φάρος πολυφωνίας και δημοκρατίας.
 
στην τηλεόραση βλέπω κυρίως γερμανοτσολιάδες και ξένα κανάλια.

Ντόκτορ, καλημέρα. Επειδή είναι η δεύτερη φορά από το πρωί που χρησιμοποιείς αυτή την έκφραση, ελπίζω ότι απλώς υπονοείς ότι οι οπαδοί του Όχι θεωρούν γερμανοτσολιάδες τους οπαδούς του Ναι (το λέω πολύ σχηματικά χάριν συντομίας) και ότι δεν το εξειδικεύεις στα μέλη της Λεξιλογίας. Σε κάθε περίπτωση, δεν νομίζω ότι συνάδει και πολύ με τις εκκλήσεις για νηφαλιότητα που κάνετε όλοι σας. Δηλαδή να αρχίσω κι εγώ να γράφω ότι διαβάζω αναλύσεις εαμοβούλγαρων ή ότι οι φίλοι μου είναι κομμουνιστοσυμμορίτες; :)
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Στάθη, έχω ακούσει πάρα πολλά εδώ και πέντε χρόνια από σημερινούς οπαδούς του Όχι (και με αναγκάζεις εδώ να σου θυμίσω ξανά ποιοι είναι όλοι οι υποστηρικτές του Όχι) και είναι προφανές ότι έχω απασφαλίσει. Διευκρινίζω, ωστόσο, αφού το θεωρείς απαραίτητο, ότι δεν το εννοώ συλλήβδην και για κανένα από όλα τα ενεργά μέλη της Λεξιλογίας, και θα προσπαθώ περισσότερο ώστε να μην δημιουργείται καν καμία τέτοια υπόνοια.

Για τα υπόλοιπα, είπαμε. Με μπιρίτσες.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Εκτός από γερμανοτσολιάδες (και νεοφιλελέδες, που ξέφτισε πια), οι οπαδοί του "Ναι" αποκαλούνται πλέον και "βολεμένοι".
 

nickel

Administrator
Staff member
Είπαμε, όλα αυτά τα δίπολα είναι για τα σκουπίδια. Ιδίως αν βάλουμε κάτω τα ταξικά, τα συμφέροντα, το ποιοι είναι βολεμένοι και ποιοι έχουν έξω τα ευρώ τους, γίνεται ακόμα πιο σαφές ότι πρέπει να πολεμάμε συνέχεια αυτούς τους τεχνητούς διχασμούς. Ποιοι ανήκουν π.χ. στο κλαμπ της δραχμής; Κάποιοι αριστεροί που νομίζουν ότι έτσι θα μπορούν να στήσουν το δικό τους καθεστώς, κάποιοι οικονομολόγοι της φωτιάς, κάποιοι απληροφόρητοι αφελείς και, κυρίως, όσοι ντόπιοι και ξένοι έχουν οικονομικό συμφέρον από τη δραχμική εξαθλίωση της χώρας. Ωραίο κλαμπ, απόλυτα ομοιογενές!
 

SBE

¥
Έχει περάσει τόσο πολύ στον κοινό διάλογο η έκφραση που και χτες η Γκάρντιαν είχε επικεφαλίδα στο άρθρο για τη συγκέντρωση
We are not traitors insist Greek Yes campaigners (καλά, για την ουδετερότητα του άρθρου δε σχολιάζω, αλλά είπαμε, οι μισοί Άγγλοι χαίρονται να βλέπουν την ΕΕ να έχει προβλήματα κι οι άλλοι μισοί νομίζουν ότι πας αριστερός άγιος)

Στα σχόλια κάτω από το άρθρο κάποιοι Άγγλοι που δεν ξέρουν από Ελλάδα είχαν γράψει οf course they are not traitors, it's a democracy, everybody is entitled to their opinion κλπ κλπ κλπ. Οι κακόμοιροι. Νομίζουν ότι είμαστε ΣΕΚ.
 

nickel

Administrator
Staff member
Μέχρι να πιάσουμε καινούργιο νήμα για τα ΜΜΕ:

Από το νομοσχέδιο για τις άδειες λειτουργίας των τηλεοπτικών σταθμών που έχει τεθεί σε δημόσια διαβούλευση:

στ. Διασφαλίζονται θέσεις εργασίας και δημιουργούνται νέες, με καθορισμό ελαχίστων ορίων απασχολούμενου προσωπικού των υποψηφίων ανά κατηγορία και συγκεκριμένα τουλάχιστον 400 άτομα για τους εθνικής εμβέλειας ενημερωτικού χαρακτήρα, 50 άτομα για εθνικής εμβέλειας μη ενημερωτικού χαρακτήρα, 20 άτομα για τους περιφερειακής εμβέλειας. Όλοι οι εργαζόμενοι θα είναι πλήρους απασχόλησης.
http://tvxs.gr/news/ellada/se-dimosia-diaboyleysi-nomosxedio-gia-tis-adeies-ton-kanalion

Δηλαδή, αν αποφασίσω να ξεκινήσω σήμερα κανάλι εθνικής εμβέλειας, θα πρέπει να στήσω με το καλημέρα οργανόγραμμα θέσεων εργασίας για τουλάχιστον 400 άτομα; Θα μου επιτρέψουν να εισπράττω και από το λογαριασμό της ΔΕΗ;
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Μιλάμε για έλεγχο σοβιετικού τύπου πάνω στα ΜΜΕ; 400 εργαζόμενοι και όλοι πλήρους απασχόλησης; Απίστευτο και αηδιαστικό.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Μαθαίνει τα φωτογραφικά νομοθετικά κόλπα γρήγορα η νέα συγκυβέρνηση. 350 άτομα η διαφορά μεταξύ ενημερωτικού και μη ενημερωτικού χαρακτήρα.

Η πρώτη απορία: πού είναι ο ορισμός; Πώς διασφαλίζεται ότι ένας σταθμός μη ενημερωτικού χαρακτήρα δεν θα κάνει ενημέρωση -- και ποιος και πώς θα τον εμποδίσει; Θα επιτρέπεται ένας σταθμός μη ενημερωτικού χαρακτήρα να κάνει ενημέρωση μέσω ΜΚΔ ή με βιντεάκια στο γιουτιούμπ;

Η δεύτερη απορία: πώς υπολογίζονται αυτοί οι αριθμοί; Πρέπει να έχει π.χ. ιδιόκτητα συνεργεία και λινκ με διπλοτριπλοβάρδιες ή θα μπορεί να νοικιάζει; Πόσοι θα είναι οι δημοσιογράφοι και πόσο το υποστηρικτικό προσωπικό; Υπάρχει π.χ. νομοθετική πρόβλεψη για το ελάχιστο προσωπικό, δημοσιογραφικό και υποστηρικτικό, μιας εφημερίδας πανελλαδικής εμβέλειας (από αυτές που επιτρέπεται να δημοσιεύουν ισολογισμούς);
 

rogne

¥
Πολλοί σάς φαίνονται 400 εργαζόμενοι για εθνικό κανάλι; Τίποτα δεν είναι, όλοι οι υπάρχοντες τηλεοπτικοί σταθμοι έχουν παραπάνω (και κατά πολύ). Ξέρω π.χ. ότι το Mega είχε 800 μέχρι πριν δυο χρόνια περίπου, όταν και έκανε σημαντικές περικοπές, χωρίς πάντως να φτάσει τους 400, ούτε κατά διάνοια. Τώρα, οι 50 των εθνικών "μη ενημερωτικών" καναλιών (τύπου MAD, φαντάζομαι), πολλά χμμμ...
 

SBE

¥
Μπορείς να φτιάξεις κανάλι με δέκα άτομα- όλο το προγραμμα αγορασμένο από αλλού και να χρειάζεσαι μόνο άτομα να κάνουν βάρδιες να προβάλλουν το πρόγραμμα. Έτσι δεν είναι άλλωστε τα κανάλια που δείχνουν όλο ταινίες και σηριαλ; Και να είσαι όχι μόνο εθνικής αλλά παγκόσμιας εμβέλειας. Τους άλλους 30-40 τί τους κάνεις;
 

rogne

¥
Ναι, SBE, και με ένα άτομο φτιάχνεις κανάλι -- στο youtube βέβαια, αλλά αν σου δώσουν συχνότητα, το κάνεις και τηλεοπτικό. Το ερώτημα, φυσικά, είναι γιατί να σου δώσουν συχνότητα.

Αυτό που περιγράφεις πάντως είναι ακριβό μοντέλο και περιορίζεται στα συνδρομητικά μπουκέτα, και στην Ελλάδα αλλά και διεθνώς. Πολύ φτηνότερα σου έρχονται οι 50 εργαζόμενοι, αν είσαι καναλάρχης.
 

SBE

¥
H Nova έχει πενήντα κανάλια και 240 εργαζόμενους.

Και γιατί σου δίνουν συχνότητα: γιατί παρουσιάζεις μια καλή πρόταση για το τι θα δείχνεις* και έχεις τα χρήματα για την άδεια.
Μια καλή πρόταση είναι να έχεις π.χ. κανάλι που δείχνει μόνο τούρκικα σίριαλ και να το λες π.χ. ΚλαψΛυγμ TV. Χωρίς ειδήσεις, χωρίς καινούργιο πρόγραμμα κλπ. Χρειάζονται 400 άτομα για κάτι τέτοιο; Γιατί όχι 399; Ή 450;

Όπως βλέπεις, το ερώτημα είναι αν είναι καλή ιδέα να υπάρχει προκαθορισμένοος ελάχιστος αριθμός εργαζομένων σε επιχειρήσεις που δεν έχει σχέση ο αριθμός των υπαλλήλων με το προϊόν της επιχείρησης ή με θέματα ασφάλειας της λειτουργίας, όπως γίνεται π.χ. σε αεροπορικές και ναυτιλιακές επιχειρήσεις, σε επιχειρήσεις που θέλουν πιστοποίηση κλπ.


* που είναι τελείως φλου, αφού είχαμε τα τελευταία 25 χρόνια από το Μέγα μέχρι το κανάλι του Λεβέντη
 
Top