Λεξιπλασίες (Nonce words)

Έσκασα ο έρμος!

δημοσκόπιαση

Δημοσκόπηση που πραγματοποιείται στο πνεύμα της ονοματολαγνείας των ημερών
 
Συλλαλιτήριος

Πολίτης που συμμετέχει σε συλλαλητήρια για εθνικά θέματα, και ειδικότερα όσοι επηρεάζονται από τις δημοσκοπιάσεις.
 
Μπλεξικό

Λεξικό της κακιάς ώρας που σε μπερδεύει περισσότερο (δεν είναι ένα, δεν είναι δύο, πανάθεμά τα!)
 

oublexis

Member
Θα σου φτιάξουμε, καλή μου, εδώ ουμπλεξικά να γλείφεις και τα δάχτυλά σου!
 
Είμαι κωφ τόπικ

Αποδομώ κατά βούληση δίχως να λαμβάνω υπόψη μου τις ευγενικές (sic-k) παρατηρήσεις των μοδερατόρωνε.
 
Φοντυμενταλιστής: σκληροπυρηνικός οπαδός της ελβετικής σχολής∙ υποστηρίζει δογματικά την μεταφυσική ανωτερότητα του λιωμένου τυριού έναντι κάθε άλλου εδέσματος, παραβλέποντας συχνά επιστημονικά στοιχεία που αποδεικνύουν το αντίθετο.

Πιροσκύλ: Πιτοειδές παρασκεύασμα με γέμιση διαφορετική από αυτή που αφήνεται να εννοηθεί.

(Καλησπέρα!)
 
Φοντυμενταλιστής: σκληροπυρηνικός οπαδός της ελβετικής σχολής∙ υποστηρίζει δογματικά την μεταφυσική ανωτερότητα του λιωμένου τυριού έναντι κάθε άλλου εδέσματος, παραβλέποντας συχνά επιστημονικά στοιχεία που αποδεικνύουν το αντίθετο.

Χα! Δεν έχεις ξύσει το ξεροψημένο τυράκι στον πάτο της κατσαρολίτσας, γι' αυτό τα λες αυτά! ;-D
 
Σεξουλαϊκός

Όταν το σεξ είναι το όπιον του λαού [αναζητούνται καλύτερες ερμηνείες]

Σε μια πρόσφατη μετάφραση για κακοποιήσεις και άλλα δεινά, πληκτρολογούσα κατά συρροή λάθος τη λέξη σεξουαλικός και ιδού
 
σταρτβομάρα: προσωρινή αδυναμία ενός χρήστη να βρει το start στην οθόνη του υπολογιστή του

τροχοπαίδαρος: ευπαρουσίαστος νέος, έχει και όχημα, αποτελεί ως εκ τούτου εμπόδιο για την σεξουαλική πρόοδο και ευημερία των υπολοίπων (νέων και μη)
 
ρεμίζα

Επαναληπτική μίζα προς δημόσιο λειτουργό (συνήθως), όταν η πρώτη δεν έχει πιάσει τόπο.
 
Βισσηγότθος

Ανοιχτόμυαλος γκοθάς, με μουσικές προτιμήσεις που φτάνουν μέχρι και τα άσματα της Άννας Βίσση.
 

nickel

Administrator
Staff member
ονυχοσφραντική = η ικανότητα να κατανοείς τα τεκταινόμενα ή να προβλέπεις τα μελλούμενα μέσα από το μύρισμα των νυχιών. (Η διαδικασία να αποφεύγεται από καπνιστές και κυρίες με βαμμένα νύχια.)

(C) 2008. Zazula.
 

chris

¥
Μπάμπης ο flu: ο Μπάμπης που ταλαιπωρείται από τις εποχικές ιώσεις
 
Τσιπριτσέλης: ζεν πρεμιέ της πολιτικής
Τα μεγάλα πνεύματα συναντώνται: το ίδιο ακριβώς είχα σκεφτεί κι εγώ, αλλά πρόλαβε και το κατοχύρωσε ο σατανικός κόμης.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Τσιπριτσέλης: ζεν πρεμιέ της πολιτικής
ξετσίπρωτο:
κόμμα που ακόμη ψάχνει νεανίζουσα κεντρική φιγούρα
(και σε επιρρηματική χρήση) Πώς θα κατέβει έτσι ξετσίπρωτα στις εκλογές;
 
Για να παραφράσουμε το άλμπουμ της Τζάνις Τζόπλιν:
Cheapr thrills...

ξετσίπρωτο:
κόμμα που ακόμη ψάχνει νεανίζουσα κεντρική φιγούρα
Ακολουθεί προβοκατόρικη ερώτηση:
Έχουμε κανένα νέο από τη φημολογούμενη διαδοχή της Παπαρήγα(ς) της καλής;
 
Last edited:
Top