metafrasi banner

Calliope (music)

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Τα έχω δώσει όλα σήμερα :D Ξέρετε αν το λέμε και στα ελληνικά «Καλλιόπη» αυτό το μουσικό όργανο;




http://en.wikipedia.org/wiki/Calliope_(music)
 

daeman

Administrator
Staff member
...
Ναι.

Δεν έχουν τη σημασία αυτή τα γενικά λεξικά, αλλά το ΛΚΝ στο λήμμα για την καλλιόπη γράφει: `πρωτόγονο μουσικό όργανο σε τσίρκα με σφυρίχτρες που λειτουργούν με αέρα', στην απόπειρα να αιτιολογήσει τη χρήση της λέξης για τα στρατιωτικά αποχωρητήρια (η οποία σχολιάζεται εκεί),

ενώ ο Δημητράκος στο λήμμα για την Καλλιόπη: ως επίθ. η έχουσα καλήν όπα, ωραίαν φωνήν, επί της ηχούς.


Blinded by the light - Manfred Mann's Earth Band


With a boulder on my shoulder
Feeling kinda older
I tripped a merry-go-round
With this very unpleasing
Sneezing and wheezing
The calliope crashed to the ground
 

nickel

Administrator
Staff member
Πάπυρος:

καλλιόπη, η (Μουσ.)· μηχανικό μουσικό όργανο με πληκτρολόγιο και σωλήνες-σφυρίχτρες, που παράγει δυνατό ήχο. Χρησίμευε για να ελκύει την προσοχή τού κόσμου σε τσίρκα και πανηγύρια. Επινοήθηκε στις ΗΠΑ γύρω στο 1850 από τον A. S. Denny και κατοχυρώθηκε το 1855 στο όνομα τού Joschua C. Stoddard.
Η καλλιόπη αποτελείται από έναν βραστήρα που προωθεί ατμό μέσα από σωλήνες. Την είσοδο τού ατμού στους σωλήνες αυτούς ελέγχει είτε ένα πληκτρολόγιο είτε ένας αγκαθωτός κύλινδρος (όπως αυτός που υπάρχει στη λατέρνα ή σ’ ένα «μουσικό κουτί»).


Αλλά δεν καταλαβαίνω πώς σχετίζεται το αμερικάνικο μουσικό όργανο με το ελληνικό στρατιωτικό αποχωρητήριο.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Αλλά δεν καταλαβαίνω πώς σχετίζεται το αμερικάνικο μουσικό όργανο με το ελληνικό στρατιωτικό αποχωρητήριο.
Μα κι εκεί έχουμε αυλό με αέρια που παράγουν δυνατό ήχο. Απλώς χωρίς πληκτρολόγιο. :p
 

daeman

Administrator
Staff member
...
Αλλά δεν καταλαβαίνω πώς σχετίζεται το αμερικάνικο μουσικό όργανο με το ελληνικό στρατιωτικό αποχωρητήριο.
Έλα ντε. Το ίδιο αναρωτιέται και ο Περιγλώσσιος στο ποστ που λίνκαρα προηγουμένως, για την προέλευση την οποία αναφέρει έτσι ξερά το ΛΚΝ γι' αυτή τη χρήση της καλλιόπης: σχετικά με τη λέξη καλλιόπη. Μυστήριο από πού προέρχεται, με διάφορες θεωρίες που δεν πείθουν.

Ας ακούσουμε τη μουσική καλλιόπη, γιατί η άλλη, εκτός από δύσοσμη, θα είναι και κακόηχη:


The Beatles, in recording "Being for the Benefit of Mr. Kite!" from the album Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band, used tapes of calliope music to create the atmosphere of the Pablo Fanque circus performance that inspired the song. Beatles producer George Martin recalled, "When we first worked on "Being for the Benefit of Mr. Kite!" John had said that he wanted to 'smell the sawdust on the floor,' wanted to taste the atmosphere of the circus. I said to him, 'What we need is a calliope.' 'A what?' 'Steam whistles, played by a keyboard.'" Unable to find an authentic calliope, Martin resorted to tapes of calliopes playing Sousa marches. "I chopped the tapes up into small sections and had Geoff Emerick throw them up into the air, re-assembling them at random."[SUP][6][/SUP]
 

Earion

Moderator
Staff member
Εγώ τέτοια Καλλιόπη δεν έχω ακούσει ποτέ. Ούτε την έχω δει γραμμένη. Τώρα τη μαθαίνω.
Γιατί δεν το λες οργανάκι; Σαν του Αττίκ. «Την ώρα που περνούσε τ’ οργανάκι ...»
 
Νομίζω κι εγώ ότι η φανταρίστικη καλλιόπη δεν πρέπει να έχει σχέση ούτε με αγάλματα ούτε με τσίρκα. Απλά πράγματα: -Πού πας; -Πάω στην (χε χε) Καλλιόπη. Έχω ακούσει άνθρωπο μεγαλωμένο στην Αμερική να λέει για την αντίστοιχη περίπτωση: I'm going to the mayor.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Στο διαδίκτυο είδα την χωρίς τεκμηρίωση εξήγηση ότι η ονομασία «Καλλιόπη» για τις τουαλέτες ξεκίνησε από την προπολεμική Πλ. Ομονοίας και τα δημόσια αποχωρητήρια που ήταν δίπλα στο άγαλμα της Καλλιόπης (στην πλατεία υπήρχαν τα αγάλματα των μουσών σε κυκλική διάταξη).

-- Πού πας;
-- Στην Καλλιόπη κ.ο.κ.
 
Στο διαδίκτυο είδα την χωρίς τεκμηρίωση εξήγηση ότι η ονομασία «Καλλιόπη» για τις τουαλέτες ξεκίνησε από την προπολεμική Πλ. Ομονοίας και τα δημόσια αποχωρητήρια που ήταν δίπλα στο άγαλμα της Καλλιόπης (στην πλατεία υπήρχαν τα αγάλματα των μουσών σε κυκλική διάταξη).

-- Πού πας;
-- Στην Καλλιόπη κ.ο.κ.

Ξέρεις ότι υπάρχει ένα ωραίο φόρουμ κτλ. ε;

στην απόπειρα να αιτιολογήσει τη χρήση της λέξης για τα στρατιωτικά αποχωρητήρια (η οποία σχολιάζεται εκεί)
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Ε, το γνωστό φόρουμ στο διαδίκτυο δεν είναι; :p

(Για την ιστορία, είχα δει την απάντηση του daeman στην αρχική της φάση -- με το αστόλιστο «Ναι» ακόμη -- και δεν ξανακοίταξα λεπτομερέστερα τις προσθήκες του.:blush:)
 
Top