Ο Ρίτσαρντ Ντόκινς στην Αθήνα: 24 και 25 Απριλίου 2015

nickel

Administrator
Staff member
Θέμα: 1ο Διεθνές Συνέδριο: Η Οδύσσεια της Γνώσεως / Υπατία η Αλεξανδρινή 1600 (370-415 κ.ε.)

Ο Πολιτιστικός Οργανισμός “Απόλλωνος Ναός” με αρωγό τον “Τομέα Πολιτιστικών Εκδηλώσεων «Τεχνόπολις» Δήμου Αθηναίων”, την συμβολή του Πολιτιστικού Συνδέσμου “ΣΑΦΕΜ”, διοργανώνει το πρώτο Διεθνές Συνέδριο ‘‘Η Οδύσσεια της Γνώσεως’’ το Σάββατο 25 Απριλίου 2015 στο Αμφιθέατρο “Αθήνα 9,84” της Τεχνόπολης.

Ωράριο: 10:30-12:30 / 13:00-15:00 / 16:30-18:30 / 19:00-21:00

Το ολοήμερο συνέδριο είναι αφιερωμένο στην φιλόσοφο, μαθηματικό και αστρονόμο Υπατία (370-415 κ.ε.) επ’ ευκαιρίας των 1600 χρόνων από τον βίαιο θάνατό της στην Αλεξάνδρεια. Πρόκειται για μια προσωπικότητα διεθνώς ανεγνωρισμένη στην παγκόσμια επιστημονική κοινότητα, που εθυσίασε την ζωή της στο βωμό της Γνώσης. Επιπλέον είναι ένα σύμβολο της Ελευθερίας και της Ακεραιότητας.

Προσωπικότητες παγκόσμιας ακτινοβολίας των επιστημών και των τεχνών, θα παρουσιάσουν τις θέσεις τους στην ιστορική διαδρομή και επιδίωξη του Ανθρώπου για πρόοδο και Πολιτισμό, ενίοτε μέχρις αυτοθυσίας:

Richard Dawkins (εξελικτικός βιολόγος, συγγραφέας, Ην. Βασίλειο)
Δημήτρης Νανόπουλος, φυσικός, (πρόεδρος Ακαδημίας Αθηνών)
Διονύσιος Σιμόπουλος (αστρονόμος, επίτ. Πρόεδρος Ευγενιδείου Πλανηταρίου)
Άντζελα Γκερέκου, (αρχιτέκτων, ηθοποιός, πολιτικός)
Στράτος Θεοδοσίου (αστρονόμος)
Γεώργιος Κοντογιώργης, (συγγραφέας, καθηγητής, τέως Πρύτανις Παντείου)
Έλση Σπαθάρη, (αρχαιολόγος, επίτιμη διευθ. ΥΠΠΟΤ)
Μιχάλης Καλόπουλος (πρόεδρος Σκεπτικιστών Ελλάδος, συγγραφέας)
Γιώργος Λεκάκης (λαογράφος, συγγραφέας, δημ/φος)
Δημήτρης Βαρβαρήγος (συγγραφέας-Υπατία η Αλεξανδρινή)
Μαρία Τζάνη (καθηγήτρια ΕΚΠΑ)
Ξενοφών Μουσάς (αστρονόμος, μέσω skype)
Βίκυ Μπαφατάκη (αρχαιολόγος, συντονίστρια)
Garik Israelian (αστροφυσικός, μέσω skype, Κανάριοι Νήσοι/Ισπανία)
David Eicher (αρχισυντάκτης περιοδικού astronomy, μέσω skype, ΗΠΑ)
Mark Boslough (φυσικός, μέσω skype, ΗΠΑ)
Mart Raukas (καθ. Φιλοσοφίας, ντοκυμ/ίστας, δημ/φος, μέσω skype, Εστονία)
Bettany Hughes (ιστορικός, συγγραφέας, μέσω skype, Ην. Βασίλειο), προβολή αποσπασμάτων του ντοκυμαντέρ της «Alexandria The Greatest City».

Το Συνέδριο θα χαιρετίσουν: ο Δήμαρχος των Αθηναίων κος Γεώργιος Καμίνης και ο κος Σπύρος Μερκούρης, θα αναμεταδοθεί δε ζωντανά στο διαδίκτυο και θα είναι δίγλωσσο, Ελληνικά και Αγγλικά.

Καλλιτεχνικές παρεμβάσεις (ποίηση, χορός, μουσική, εικαστικά), θα λαμβάνουν χώρα καθ’ όλη την διάρκεια της ημέρας:
Εύα Αποστολάτου, Ekaterina Savtchenko (Ρωσία), Δαρεία Κορνέα,
Άγγελος, Βασίλειος Αράπης, Μιχάλης Μηναριτζόγλου (εικαστικοί)
Μάρω Κουρή, Τίτα Μπονάτσου (φωτογραφία)
Μαρία – Υπατία Γερολυμάτου (χορός)
Αλίκη Μαρκαντωνάτου (αρχαία λύρα, ωδή), Σοφία Ανδριανού (ωδή)

Μετά το πέρας των ομιλιών ο κος Αλέξανδρος Χάχαλης θα παρουσιάσει έργο αφιερωμένο στη μεγάλη φιλόσοφο και τον Αέναον Αγώνα προς την Γνώση, με διακεκριμένους καλλιτέχνας: Τζένη Δριβάλα, Αγάπη Παπαμήτσου, Τζίνα Φωτεινοπούλου (υψίφωνοι), Θοδωρής Μπιράκος (βαρύτονος, τρομπέτα), Alex Foster (σαξοφωνίστας, ΗΠΑ), Κώστας Γιαλίνης, Όλγα Παππά, (απαγγελία).

Με την συμβολή του Πολιτιστικού Συνδέσμου ΣΑΦΕΜ, της Εταιρείας Ανάπτυξης & Τουριστικής Προβολής του Δήμου Αθηναίων, της Πολιτιστικής Δημ/φικής ιστοσελίδας “ Φρυκτωρίες”, της Εταιρείας παραγωγής “Honeybee Audiovisual”, την ευγενική χορηγία του εκδ.οίκου "Κάτοπτρο", με αρωγό την «Τεχνόπολις» του Δήμου Αθηναίων
Χορηγός Επικοινωνίας ΝΕΡΙΤ, Δεύτερο Πρόγραμμα
Χορηγός της ζωντανής διαδικτυακής μετάδοσης του συνεδρίου είναι το “Πρόγραμμα E-Learning” του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών
Χορηγός των διερμηνέων Ιόνιο Πανεπιστήμιο τμήμα ξένων γλωσσών

Το συνέδριο τελεί υπό την Αιγίδα του Δήμου Αθηναίων

Για την Οργανωτική Επιτροπή,
Αλέξανδρος Χάχαλης, εμπνευστής του Συνεδρίου, συνθέτης,
πρόεδρος του Πολιτιστικού Οργανισμού « ΑΠΟΛΛΩΝΟΣ ΝΑΟΣ »


http://odysseyofknowledge.org/index.php
 
Τώρα, εμένα αυτό γιατί μου φαίνεται αμφιβόλου κύρους, παρά τον Ντώκινς;
 

Earion

Moderator
Staff member
Περίμενα κάμποσο να εμφανιστεί κάποιος που να ’χει να πει ένα καλό λόγο, για να μη φανεί ότι βάλθηκα με την πρώτη ματιά να αμαυρώσω την εκδήλωση στην αμφισβήτηση. Αφού δε φάνηκε κανείς, διατυπώνω τα ερωτηματικά μου.

Καλός ο Ντώκινς και θα ήθελα να τον δω και να τον ακούσω. Αλλά πρoτού γίνει αυτό καλό είναι να υπάρξουν μερικές απαντήσεις στα εξής:

Τι σόι πράμα είναι ο Πολιτιστικός Οργανισμός Απόλλωνος Ναός;


Τι καπνό φουμάρει ο Αλέξανδρος Χάχαλης;

Τι είναι ο Πολιτιστικός Σύνδεσμος ΣΑΦΕΜ (Σύνδεσμος «Αλέξανδρος Φιλίππου Έλλην Μακεδών»);

Τι είναι η πολιτιστική δημ/φική ιστοσελίδα Φρυκτωρίες;

Είναι βέβαιο ότι η Υπατία εθυσίασε την ζωή της στο βωμό της Γνώσης. Επιπλέον είναι ένα σύμβολο της Ελευθερίας και της Ακεραιότητας; Γιατί εγώ τα έχω διαβάσει λιγάκι διαφορετικά (π.χ. εδώ, σ. 59-62).


και τέλος:

Ποιος έβαλε ένα παραπάνω σίγμα στο «επ’ ευκαιρία»;
 

Earion

Moderator
Staff member

Αλέξανδρος Χάχαλης. Return to the Unknown.
Alexandros Hahalis’s debut CD Antithesis. Solo electronic (New York 1988).
 
Να το κάνω εγώ το σχόλιο, Μαρίνε... Είναι όλοι, είναι και η Άντζελα (αρχιτέκτων, ηθοποιός, πολιτικός)... Θου, κύριε! :)
 
Τώρα, εμένα αυτό γιατί μου φαίνεται αμφιβόλου κύρους, παρά τον Ντώκινς;
Εγώ επιφυλάσσομαι. Πρώτο συνέδριο είναι, μια αρχή έκαναν οι άνθρωποι. Έχει Νανόπουλο, έχει Θεοδοσίου, που ασχέτως της προσωπικής μου γνώμης ή γούστου είναι μεγάλα και σοβαρά ονόματα - αν και γενικά είναι όντως λίγο ποτ-πουρί το δρώμενο.
 

nickel

Administrator
Staff member
Καλημέρα. Ελπίζω ότι οι ομιλητές και οι προσωπικές του προσεγγίσεις στη γνώση θα επιβάλουν την ατζέντα του συνεδρίου, άσχετα με τις επιδιώξεις των διοργανωτών, που δεν αποκλείεται να διακατέχονται κι από κάποια αρχαιολαγνεία (θα προτιμούσα να μην το ψάξω).

Η ημερομηνία με σκιάζει: μία μέρα μετά την 24η Απριλίου. Λέτε να ασχολούμαστε με τη γνώση της Οδύσσειας; :-)
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Εγώ που έχω περάσει απέξω και από τα κεντρικά τους πάντως, δεν θα πάρω, ευχαριστώ.
 
Νομίζω ότι η 24η Απριλίου έπαψε να είναι καίρια ημερομηνία -εγώ βέβαια θα λείπω έτσι κι αλλιώς.
 
Για όποιον ενδιαφέρεται συγκεκριμένα για τον Ντόκινς, θα γίνει άλλη μια εκδήλωση (ομιλία με Q & A) μια μέρα νωρίτερα, την Παρασκευή 24/4.

(Χωρίς δωδεκαθεϊστές)
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Εκδόσεις Κάτοπτρο - Katoptro Publications

Ο RICHARD DAWKINS ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ

Οι Εκδόσεις Κάτοπτρο καλωσορίζουν τον καθηγητή Richard Dawkins στην Αθήνα και σας δίνουν τη δυνατότητα να κερδίσετε από 3 αντίτυπα των βιβλίων του «Η περί Θεού αυταπάτη» και «Ο τυφλός ωρολογοποιός». Για να μπείτε στην κλήρωση, αφήστε το σχόλιό σας στην παρούσα δημοσίευση (εδώ, στο ΦΒ).

Ο Richard Dawkins, ομότιμος καθηγητής του Πανεπιστημίου της Οξφόρδης, διεθνούς φήμης ηθολόγος και εξελικτικός βιολόγος, πατέρας του Νέου Αθεϊσμού, ιδρυτής του Richard Dawkins Foundation for Reason and Science, θα βρίσκεται την Παρασκευή 24 Απριλίου στο The HUB (στάση Κεραμεικός), στις 19:00, για να μιλήσει, να συζητήσει, να υπογράψει βιβλία και να απαντήσει σε ερωτήσεις σχετικές με την εκκοσμίκευση και τα ανθρώπινα δικαιώματα στην Ελλάδα, αλλά και θέματα που αφορούν τη θεωρία της εξέλιξης και τον ίδιο.

Τη συζήτηση θα συντονίσει η Ελίζα Γκορόγια, υπεύθυνη εκστρατειών της Διεθνούς Αμνηστίας. Μπορείτε να στείλετε τις ερωτήσεις σας στο @elizagoroya (https://twitter.com/ElizaGoroya), στις οποίες θα απαντήσει ο Richard Dawkins στην παραπάνω εκδήλωση.

Το Σάββατο 25 Απριλίου θα ακολουθήσει η ολοήμερη εκδήλωση «Οδύσσεια της Γνώσης» στην Τεχνόπολις του Δήμου Αθηναίων: http://odysseyofknowledge.org

• Οι τυχεροί της κλήρωσης θα ανακοινωθούν στη σελίδα μας τη Δευτέρα 27 Απριλίου 2015.
 

nickel

Administrator
Staff member
Ο Richard Dawkins, ομότιμος καθηγητής του Πανεπιστημίου της Οξφόρδης, διεθνούς φήμης ηθολόγος και εξελικτικός βιολόγος, πατέρας του Νέου Αθεϊσμού, ιδρυτής του Richard Dawkins Foundation for Reason and Science, θα βρίσκεται την Παρασκευή 24 Απριλίου στο The HUB (στάση Κεραμεικός), στις 19:00, για να μιλήσει, να συζητήσει, να υπογράψει βιβλία και να απαντήσει σε ερωτήσεις σχετικές με την εκκοσμίκευση και τα ανθρώπινα δικαιώματα στην Ελλάδα, αλλά και θέματα που αφορούν τη θεωρία της εξέλιξης και τον ίδιο.

Θα σας δω εκεί. Ρίξτε ιδέες για ερωτήσεις.
 
Θα σας δω εκεί. Ρίξτε ιδέες για ερωτήσεις.
Πάνε χρόνια από τότε που διάβασα το The God Delusion. Η βασικότερη ένστασή μου ήταν ότι δεν έβλεπε ότι και ο αθεϊσμός: του φασισμού, του κομουνισμού, υπήρξε ιστορικά εξίσου, αν όχι περισσότερο βάρβαρος. Στη δε προσπάθειά του αυτή παρουσίαζε και τον Χίτλερ ως χριστιανό. Δεν μπορώ όμως να το στηρίξω φιλολογικά, γιατί, επαναλαμβάνω, πάνε χρόνια από τότε που διάβασα το βιβλίο. Απλώς σαν έναυσμα για δικό σου αναρώτημα (και ερώτηση) σ' το λέω.
 
Από εδώ:

Επισημαίνεται ότι για να παρακολουθήσετε το event της Παρασκευής, χρειάζεται οπωσδήποτε εγγραφή στον ακόλουθο σύνδεσμο (κλικ στο φόρμα συμμετοχής στο τέλος του άρθρου). blog.public.gr
 
Top