metafrasi banner

player (classical music)

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Έχω μια πρόταση που λέει ότι οι players ενός κουαρτέτου έκαναν εκείνο και το άλλο. Το πρόβλημά μου είναι το εξής: δεν μου αρέσει το «εκτελεστές» εδώ και δεν ξέρω αν υπάρχει κάποια δόκιμη λέξη για να χρησιμοποιήσω. Θα ήθελα να αποφύγω την περίφραση, αν γίνεται. Το «οργανοπαίχτες» το απέρριψα για προφανείς λόγους :D

Τι λέτε;
 
Έχω μια πρόταση που λέει ότι οι players ενός κουαρτέτου έκαναν εκείνο και το άλλο. Το πρόβλημά μου είναι το εξής: δεν μου αρέσει το «εκτελεστές» εδώ και δεν ξέρω αν υπάρχει κάποια δόκιμη λέξη για να χρησιμοποιήσω. Θα ήθελα να αποφύγω την περίφραση, αν γίνεται. Το «οργανοπαίχτες» το απέρριψα για προφανείς λόγους :D

Τι λέτε;

Οι μουσικοί; Τα μέλη;
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Δεν μπορώ να γράψω «μουσικοί» γιατί στη σκηνή που μεταφράζω συμμετέχουν κι άλλοι, μια τραγουδίστρια, ο συνθέτης, κτλ που είναι κι αυτοί μουσικοί. Αν γράψω «μέλη» θα είναι και πάλι σαν να αναφέρομαι σε όλα τα μέλη του συγκροτήματος. Το πρόβλημά μου είναι επίσης ότι η λέξη επαναλαμβάνεται συνέχεια.
 
Απ' όσο ξέρω αναφέρονται ως "χειριστές μουσικών οργάνων". Φυσικά αν δεν ήταν κουαρτέτο θα έλεγες "τα μέλη της ορχήστρας".
 
Δεν μπορώ να γράψω «μουσικοί» γιατί στη σκηνή που μεταφράζω συμμετέχουν κι άλλοι, μια τραγουδίστρια, ο συνθέτης, κτλ που είναι κι αυτοί μουσικοί. Αν γράψω «μέλη» θα είναι και πάλι σαν να αναφέρομαι σε όλα τα μέλη του συγκροτήματος. Το πρόβλημά μου είναι επίσης ότι η λέξη επαναλαμβάνεται συνέχεια.

Είναι πολύ ασαφές το ζήτημα, έτσι όπως το θέτεις.

Με πολλές επιφυλάξεις, λοιπόν, θα μπορούσα να προτείνω να χρησιμοποιήσεις το όργανο του καθενός, π.χ., η βιολοντσελίστρια, ο βιολιστής κλπ.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Το «ερμηνευτές» μου αρέσει, αλλά αυτό καλύπτει και την τραγουδίστρια :( Για να το πω πιο απλά, υποθέτω ότι δεν έχουμε ένα δόκιμο ισοδύναμο του οργανοπαίχτης για την κλασική μουσική, έτσι;
 

nickel

Administrator
Staff member
Οι παίκτες (των οργάνων). Απλώς δεν το έχουμε συνηθίσει επειδή συνήθως βάζουμε κάποιο άλλο από τα παραπάνω.


ΥΓ. Αν δεν απαιτείται άρρωστη ακριβολογία, θα διάλεγα ανάμεσα σε ερμηνευτές και μουσικούς.
 

daeman

Administrator
Staff member
Έχω μια πρόταση που λέει ότι οι players ενός κουαρτέτου έκαναν εκείνο και το άλλο. Το πρόβλημά μου είναι το εξής: δεν μου αρέσει το «εκτελεστές» εδώ ...

Οι (μουσικοί) εκτελεστές, γιατί εμένα δεν μου πολυαρέσουν οι παίκτες. Performers vs. players. Π.χ.



«Οι μουσικοί εκτελεστές που απαρτίζουν την Big Band του Δήμου Αθηναίων έχουν επιλεγεί μεταξύ των ικανότερων Ελλήνων σολίστ, διακρίνονται για την υψηλή δεξιοτεχνία τους στον τζαζ αυτοσχεδιασμό, την ευελιξία να ερμηνεύουν με στιλιστική ακρίβεια όχι μόνο τα διαφορετικά ρεύματα της τζαζ αλλά και της κλασικής και σύγχρονης μουσικής.»


Οι πιο βασικοί απ’ τους επαγγελµατίες που εµπλέκονται σ’ αυτή τη διαδικασία είναι ο συνθέτης, ο στιχουργός, ο ενορχηστρωτής, οι µουσικοί εκτελεστές, ο ηχολήπτης και ο µηχανικός ήχου.
Συνθέτης είναι αυτός που θα δηµιουργήσει τη µελωδία, ενώ ο στιχουργός είναι αυτός που θα γράψει τους στίχους του κοµµατιού. Ενορχηστρωτής είναι αυτός που θα αποφασίσει τι όργανα θα χρειαστούν, τι θα παίξουν οι
µουσικοί εκτελεστές και θα οργανώσει όλα αυτά, ώστε να µετατρέψει τη µελωδία σε ένα µουσικό έργο. Ο ηχολήπτης είναι αυτός που θα ηχογραφήσει στο studio αυτά που θα παίξουν οι µουσικοί εκτελεστές, µε όσο το δυνατόν καλύτερη τεχνική, ώστε να υπάρξει ένα καθαρό, αρµονικό και όµορφο ηχητικό αποτέλεσµα.
http://webcache.googleusercontent.c...s.pdf+&cd=85&hl=en&ct=clnk&gl=gr&client=opera

Οι αιτούντες, Έλληνες ή πολίτες των κρατών- μελών της Ευρωπαϊκής Ένωσης, πρέπει να είναι αρχιμουσικοί, μουσικοσυνθέτες, μουσικολόγοι, ή και μόνιμοι αρχιμουσικοί ή μουσικοί ή μουσικοί εκτελεστές των Κρατικών Ορχηστρών Αθηνών και Θεσσαλονίκης, ή της Ορχήστρας της Εθνικής Λυρικής Σκηνής, ή ιδιώτες ή δημόσιοι υπάλληλοι που είναι μουσικοί εκτελεστές αναγνωρισμένου κύρους και κατέχουν άριστη γνώση της ελληνικής γλώσσας.
http://www.yppo.gr/2/g22.jsp?obj_id=5052

κ.ά.π.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Για να το πω πιο απλά, υποθέτω ότι δεν έχουμε ένα δόκιμο ισοδύναμο του οργανοπαίχτης για την κλασική μουσική, έτσι;
Είναι οι μουσικοί. Και δεν έχει σημασία αν κάποιος είναι και τραγουδιστής. Την ώρα που παίζουν είναι "μουσικοί" και "ερμηνευτές".
 

daeman

Administrator
Staff member
Απ' όσο ξέρω αναφέρονται ως "χειριστές μουσικών οργάνων". Φυσικά αν δεν ήταν κουαρτέτο θα έλεγες "τα μέλη της ορχήστρας".

Ωστόσο, πέρα από τα ελάχιστα γκουγκλοευρήματα, στο πλήθος των οποίων δεν δίνω και πολύ μεγάλη σημασία εν προκειμένω, χρησιμοποιείται και απαξιωτικά:

Αλλιώς το να παίζουμε σε ένα μόνο τόνο ή να γινόμαστε αναγνώστες παρτιτούρας μάς κάνει απλά ΧΕΙΡΙΣΤΕΣ μουσικών οργάνων, όχι μουσικούς.
http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=Splatt_Forums&file=viewtopic&topic=28721

Ένας φίλος κλασσικός κιθαρίστας που όμως έπαιζε και στην παρέα τραγούδια, χαρακτήριζε χιουμοριστικά πολλούς από τους μουσικούς κλασσικής μουσικής ως "χειριστές μουσικών οργάνων". Σε μερικούς από αυτούς αν τους πάρεις το manual (παρτιτούρα) δεν μπορούν να παίξουν τίποτε.
http://www.luthier.gr/index.php?topic=185.5;wap2

Δικαίως, κατ' εμέ, γιατί ο χειριστής παραπέμπει μάλλον σε κάτι μηχανικό και τεχνικό παρά σε κάτι δημιουργικό και καλλιτεχνικό. Automatons.


Θα μου πεις, καλύτερο είναι το εκτελεστές; Από τους παίκτες... το μη χείρον βέλτιστον. Το πραγματικά βέλτιστο για μένα πάντως είναι μουσικοί· απλό, κατανοητό, εύκολα διαχειρίσιμο. Γενικά αυτό. Ειδικά, εξαρτάται από το υπόλοιπο κείμενο.
 

EliSo

New member
Η σχετική βιβλιογραφία χρησιμοποιεί το «εκτελεστές» και «παίκτες» για όσους ερμηνεύουν κομμάτια χρησιμοποιώντας ένα μουσικό όργανο. Συζήτηση με φίλο μουσικό μου το επιβεβαίωσε.

Ενδεικτικά θα μπορούσα να παραθέσω το έργο Hermann Scherchen, Εγχειρίδιο διευθύνσεως ορχήστρας εκδ. Νάσος, 1989 αλλά και http://invenio.lib.auth.gr/record/102901/export/hx.

Συμφωνώ επίσης με τη σύναψη «μέλη ενός κουιντέτου».
 

daeman

Administrator
Staff member
...
Δικαίως, κατ' εμέ, γιατί ο χειριστής παραπέμπει μάλλον σε κάτι μηχανικό και τεχνικό παρά σε κάτι δημιουργικό και καλλιτεχνικό. Automatons.
...

Πώς μπορώ ν' αντισταθώ σ' αυτή την πάσα, πείτε μου. Κι ας είναι και δική μου. Αφτοπασάρομαι Ωτοπασάρομαι κι αυτοαναιρούμαι:

Robots - Kraftwerk (live :laugh:)

 
Πώς μπορώ ν' αντισταθώ σ' αυτή την πάσα, πείτε μου. Κι ας είναι και δική μου. Αφτοπασάρομαι Ωτοπασάρομαι κι αυτοαναιρούμαι:

Robots - Kraftwerk (live :laugh:)

Καλά τα λες. Αυτοί ήταν (και είναι ακόμη, βεβαίως βεβαίως) πολύ καλοί χειριστές μουσικών οργάνων, πηγή έμπνευσης και βασική επιρροή για πολλούς.
Χαρακτηριστικό παράδειγμα ο εξαιρετικός χειριστής φωνητικών χορδών David Bowie:


David Bowie - V-2 Schneider (HQ)
 
Top