metafrasi banner

art music

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Το έχουμε ξανασυζητήσει στην προσπάθεια να αποδώσουμε τον όρο έντεχνη μουσική στα αγγλικά:
Art music —also known as formal music, serious music, erudite music, or legitimate music (often shortened to legit music)— is an umbrella term used to refer to musical traditions implying advanced structural and theoretical considerations and a written musical tradition. The notion of art music is a frequent and well-defined musicological distinction, e.g., referred to by musicologist Philip Tagg as one of an "axiomatic triangle consisting of 'folk', 'art' and 'popular' musics." He explains that each of these three is distinguishable from the others according to certain criteria. The main tradition in the Western world is usually called classical music. In this regard, it is frequently used as a contrasting term to popular music and traditional or folk music. The term also covers non-Western classical traditions such as Chinese classical music and Traditional Japanese music.
http://en.wikipedia.org/wiki/Art_music

Ωστόσο, αν μεταφράσω το art music ως έντεχνη μουσική, ο αποδέκτης του κειμένου μου θα καταλάβει Κότσιρα και Πυξ Λαξ, και όχι κλασική, τζαζ και τέτοια. Να έγραφα «σοβαρή» μουσική; Το συγκείμενο δε βοηθάει, είναι απλή παράθεση.
 

daeman

Administrator
Staff member
...
Αν δεν περιλαμβάνει τη λαϊκή και την παραδοσιακή, υπάρχει ο όρος λόγια μουσική.

Ωστόσο, μπορεί το έντεχνο τραγούδι να παραπέμπει στους ξενέρωτους που λες, αλλά η έντεχνη μουσική μάλλον έχει απόσταση. Το θέμα είναι να διακρίνει αυτή την απόσταση ο αναγνώστης σου.
 

nickel

Administrator
Staff member
Καλημέρα. Σοβαρή μουσική είναι ο παλιότερος και γνωστότερος όρος άλλωστε.
 
Λόγια μουσική είναι ο όρος που χρησιμοποιείται σήμερα. Ο όρος σοβαρή μουσική είναι μάλλον γερμανικό δάνειο. Επίσης φαντάζει λίγο υποτιμητικός για τις άλλες δυο κατηγορίες μουσικής.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Λόγια μουσική είναι ο όρος που χρησιμοποιείται σήμερα. Ο όρος σοβαρή μουσική είναι μάλλον γερμανικό δάνειο. Επίσης φαντάζει λίγο υποτιμητικός για τις άλλες δυο κατηγορίες μουσικής.
Για τους μεγαλύτερους από μας δεν υπονοεί τίποτα υποτιμητικό για τις άλλες κατηγορίες μουσικής. Μάλλον "sombre" υπονοεί, και αυτό πάντα αδικούσε την κλασική μουσική, όχι τις άλλες κατηγορίες. Το κρατικό ραδιόφωνο και η τηλεόραση έβαζαν πάντα τη "σοβαρή" μουσική τη Μεγάλη Εβδομάδα, για να ταιριάζει με το κλίμα της θλίψης.
 
Η λέξη σοβαρή, σε εμένα τουλάχιστον δημιουργεί τον συνειρμό ότι τα άλλα δυο είδη δεν είναι σοβαρή μουσική. Δεν νομίζω ότι έχει να κάνει με ηλικίες ή ακούσματα. Ακούω πολύ περισσότερο λόγια μουσική από οτιδήποτε άλλο κι όμως ο συνειρμός -στο δικό μου μυαλό- παραμένει. Στην πραγματικότητα είναι η μουσική που προσπαθεί να δημιουργήσει νέες φόρμες, να πάει ένα βήμα μπροστά την τέχνη της μουσικής, να πρωτοπορήσει. Όχι βέβαια ότι όλα τα κομμάτια λόγιας μουσικής το κατορθώνουν αυτό. Στην καθομιλουμένη, πάντως, το ονομάζουμε κλασική μουσική.
 

nickel

Administrator
Staff member
Για πάρα πολλά χρόνια εγώ άκουγα για σοβαρά μουσική και ελαφρά μουσική και δεν είχα ακούσει ποτέ τον όρο λόγια μουσική, που χρησιμοποιούνταν σε πιο... λόγια περιβάλλοντα.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Έτσι είναι όπως τα λες. Εξάλλου -κάπου το ξανάγραφα- τα πτυχία μοντέρνου τραγουδιού που δίνει το Εθνικό Ωδείο γράφουν πάνω «ελαφράς μουσικής».
 

daeman

Administrator
Staff member
...
Εγώ πάντως χαίρομαι που υπάρχει ο όρος λόγια μουσική, γιατί τον «όρο» «σοβαρή μουσική» ποτέ μου δεν τον χώνεψα κι όποτε αναγκάστηκα να τον χρησιμοποιήσω, τον έπιανα με τα γάντια: «Η λεγόμενη "σοβαρή μουσική"...», αφού συμφωνώ με τον Ελληγεννή στο #6 για τους συνειρμούς που δημιουργεί.

Επειδή, όπως και να το κάνουμε και με όποιο τρόπο κι αν τον αιτιολογήσουμε, πάντα πίστευα (κι ακόμη περισσότερο τώρα που, με τον καιρό, κάτι παραπάνω σκαμπάζω απ' ό,τι τότε) ότι είναι χρωματισμένος, περιέχει αξιολογική κρίση για την ποιότητα της μουσικής κι έναν ελιτισμό —που, προπάντων στη μουσική, δεν δέχομαι σε καμία περίπτωση— αφού πλάστηκε κυριαρχικά από τους μουσικολόγους του τότε (που βέβαια δεν προέρχονταν ούτε από την παραδοσιακή ούτε από τη λαϊκή μουσική, όποιος ορισμός κι αν δοθεί στη λαϊκή) για να διακριθεί η «δική τους» «ανώτερη» μουσική από τα υπόλοιπα είδη, τα παρακατιανά, την πλέμπα. Καιρός είναι πια να τελειώνουμε με τέτοιους προκατειλημμένους διαχωρισμούς και αγκυλώσεις, ιδίως στη μουσική. Όχι απλά καιρός, αλλά ποτέ δεν έπρεπε να υπάρχουν.

Όπως λέει ο Ψαραντώνης —που σύμφωνα με αυτόν τον «όρο» δεν υπηρετεί τη «σοβαρή μουσική» ούτε είναι sombre:

«Η μουσική, παιδί μου, είναι χιλιόμετρα. Μην ακούς αυτούς που βάζουν κουκίδες στο χαρτί».



Να κάμω θέλω ταραχή
πως μ’ έβαλες στα πάθη
να κάμω θέλω ταραχή
σαν τον κακό Γενάρη
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Παλ, μήπως σού είναι χρήσιμη και η κλασική μουσική (κι ας μην είναι και τόσο κλασική χρονικά);
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Ναι, αν και αυτός θέλει να συμπεριλάβει και τους πιο αβανγκάρντ συνθέτες.
 

nickel

Administrator
Staff member
Βάλε έντεχνη μουσική και όποιος καταλάβει Πρωτοψάλτη απ' αυτό, να πάει να διαβάσει άλλο βιβλίο.

Η σοβαρή μουσική ήταν με αντίποδα την ελαφρά — serious and light music, καθιερωμένα και στα αγγλικά.

Το λόγια της λόγιας μουσικής κρύβει με τον τρόπο του τον σνομπισμό του και τον ελιτισμό του, μην ανησυχείτε.
 

daeman

Administrator
Staff member
...
Η σοβαρή μουσική ήταν με αντίποδα την ελαφρά — serious and light music, καθιερωμένα και στα αγγλικά.

Το λόγια της λόγιας μουσικής κρύβει με τον τρόπο του τον σνομπισμό του και τον ελιτισμό του, μην ανησυχείτε.

Συμφωνώ και στα δυο, ιδιαίτερα με το «ήταν» του πρώτου. Ωστόσο, για το δεύτερο, νομίζω πως είναι τουλάχιστον λίγο πιο ουδέτερο από το κττμγ άκομψο «σοβαρή» και δίνει καλύτερα το στίγμα της, το πλαίσιο όπου συνήθως καλλιεργείται: που ανήκει ή που αναφέρεται στον έντεχνο, στον καλλιεργημένο (γραπτό) λόγο (σε αντιδιαστολή προς το λαϊκό).
 

nickel

Administrator
Staff member
Είναι «πολιτικά ορθός» ο όρος λόγια μουσική. Και έχει χρησιμοποιηθεί σε γραφτά με ευπρεπείς διατυπώσεις. Επειδή η Παλάβρα δεν το θέλει για πραγματεία, γι' αυτό προτιμώ την έντεχνη.
 
Οι Γάλλοι
Musique savante :
La Musique savante, parfois dénommée « musique sérieuse » ou « grande musique », est un terme général utilisé pour désigner des traditions musicales impliquant des considérations structurelles et théoriques avancées.

Οι Ιταλοί
Musica colta:
Il termine musica colta, o in alternativa con i termini musica d'arte oppure musica seria, è un termine ombrello con cui ci si riferisce a tutte quelle tradizioni musicali che implicano avanzate considerazioni strutturali e teoriche e che siano inscrivibili in una tradizione musicale scritta.

Καλά, οι Γερμανοί λένε Kunstmusik...
 
Top