polypaille

Καλησπέρα! Ξέρει κανείς τι είναι το polypaille; Είναι υλικό -σαν λινάτσα μάλλον, αλλά απ' ό,τι κατάλαβα προσφέρει και θερμομόνωση, με το οποίο επενδύουν το εσωτερικό των ρυμουλκών μεταφοράς πατάτας κατά τους ψυχρούς μήνες.
 

daeman

Administrator
Staff member
...
Γαλλομαθής δεν είμαι, επειδή όμως κάπου έχω ακούσει για τέτοια χρήση (και όχι μόνο), νομίζω ότι είναι θερμομονωτικά φύλλα από συμπιεσμένο άχυρο. Δες και «πεπιεσμένο άχυρο».

Οι πατάτες τοποθετούνται επάνω σε ένα στρώμα άχυρου πλάτους 1 έως 3 μέτρων σε θερμά κλίματα όμως το πλάτος δεν ξεπερνά το 1,5 μέτρο. Κατά μήκος του κάτω μέρους τοποθετείται ένας αγωγός αερισμού. Οι στοιβαγμένες πατάτες καλύπτονται από συμπιεσμένο άχυρο πάχους περίπου 20 εκατοστών και στη συνέχεια καλύπτονται με χώμα.
http://eureka.lib.teithe.gr:8080/bitstream/handle/10184/2279/VIOLARH.pdf


Oι πατάτες πρέπει να είναι τελείως ώριµες και απαλλαγµένες από ασθένειες, χτυπήµατα και πληγές. Aρχικά ο χώρος του χωραφιού όπου πρόκειται να διατηρηθούν οι πατάτες καθαρίζεται και ισοπεδώνεται, ακολουθεί ελαφρό σκόνισµα του εδάφους µε ένα εντοµοκτόνο (Τρέισερ, Σαϋπερµεθρίν και το βιολογικό παρασκεύασµα του Bακίλλου) και στη συνέχεια τοποθετούνται σε σωρούς που έχουν, συνήθως, 1 µέτρο ύψος, 1,5 µέτρο πλάτος και µήκος ανάλογο µε τη διαθέσιµη ποσότητα πατατών. Tο µήκος των σωρών καλύτερα να διαχωρίζεται µε χώµα κάθε 4-6 µέτρα για να εµποδίζεται η εξάπλωση τυχόν ασθένειας από τον ένα σωρό στον άλλο. Aκολουθεί το σκόνισµα ολόκληρου του σωρού µε το ίδιο εντοµοκτόνο και ο σωρός σκεπάζεται µε αχυρόκολες και, τέλος, σαν επιστέγασµα, τοποθετείται ένα παχύ στρώµα από καλαµιές σιτηρών (µπάλες ποκαλάµης).
http://flipbooks.agrokypros.gov.cy/april2013/files/assets/basic-html/page68.html


Σκυτάλη στον επόμενο.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Ψάχνοντας, βρίσκω ένα ρώσικο doc που αφορά πατάτες και όπου αμέσως μετά το Polypaille υπάρχει παρένθεση. Ωπ! λέω, το τσακώσαμε. Ας το ρίξουμε στη γκουγκλομετάφραση. Και ιδού:

«Τι θα πει, γκούγκλη μου,αυτό;» τον ρωτάω.
На дне слой Polypaille (перевод слова не найден- прим. переводчика). Груз накрыть сверху двумя кусками Polypaille рядом друг с другом в продольном направлении вагона. Уплотнение дверей. При отгрузке в поддонах – заменить Polypaille на дне двумя слоями картона.

Και μου απαντάει:
At the bottom layer Polypaille (translation of the word were not found approx. Interpreter). The cargo cover top Polypaille two pieces adjacent to each other in the longitudinal direction of the wagon. Door seal. When shipped on pallets - Polypaille replace the bottom two layers of cardboard.


Τζίφος...
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Λοιπόν, εδώ βρίσκουμε την αντιστοιχία polypaille (NL) > polystraw (EN) και η υπόθεση του Δαεμάνου ενισχύεται.

To polypaille μοιάζει να είναι γαλλικό εμπορικό σήμα της εταιρείας Lucas.
 

daeman

Administrator
Staff member
Και ορίστε: πάνελ από συμπιεσμένο άχυρο.

Δόκτορα, καλά το πας, ωστόσο αυτά είναι μεν παρόμοια αλλά άλλης μορφής, δηλαδή σταθερά πάνελ για δόμηση, όχι εύκαμπτα φύλλα που τυλίγονται σε ρολό, για επικάλυψη. Γι' αυτό πρόσθεσα τις αχυρόκολες στο #2.

le POLYPAILLE est constitué d'une nappe de paille cardée et dépoussiérée.
Une fois stabilisée en largeur et en épaisseur, cette nappe est enrobée entre deux films Polyéthyléne.
L'ensemble est cousu mécaniquement dans le sens de la longueur puis enroulé.

http://polypaille.monsite-orange.fr/page3/index.html



Rouleau de Polypaille
 
Top