metafrasi banner

Memorandum of law

Καλημέρα! Στο κείμενό μου πρόκειται για μια ανάλυση των νομικών και κανονιστικών απαιτήσεων που διέπουν τις συναλλαγές παραγώγων σε διάφορες έννομες τάξεις. Δεν μου έχει ξανατύχει ο όρος. Καταλαβαίνω ότι ουσιαστικά πρόκειται για μια "νομική" ανάλυση. Καμιά ιδέα; Ευχαριστώ!
Έδιτ: Μου έρχεται στο μυαλό το "νομικό υπόμνημα" αλλά δεν ξέρω αν είναι σωστό.
 
Ντάνκε, μάιν χερρ, αλλά (και βέβαια δίκιο έχεις, πού να το ξέρεις, με ονυχοσφραντική; ) θέλω κάτι που να ταιριάζει σε σύναψη του στιλ: το παρόν νομικό/συμβουλευτικό/ξέρω 'γω τι υπόμνημα καταρτίστηκε για λογαριασμό της τάδε εταιρείας. Τις καλημέρες μου!
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Π.χ: το παρόν υπόμνημα/παράρτημα/(εκτενές) σημείωμα/μνημόνιο περί των κατά περίπτωση ισχυόντων νομοκανονιστικών πλαισίων... (τεράστιος δείκτης μπλα μπλα, μάλλον)...

Στο ένδοξο ΠΝ φτιάχναμε υπηρεσιακά σημειώματα (Υ.Σ.) για το κάθε τι, ίσως ένα σημείωμα να αρκεί (εξαρτάται και από την έκτασή του, βέβαια). Αν είναι κάτι εκτενές, σκέψου και το κακόφημο μνημόνιο, πάντως.
 
+1 για τα (νομικό) υπόμνημα, σημείωμα.

Και έκθεση, δελτίο, περίληψη (το τελευταίο, αναλόγως).

memorandum of law

noun brief, brief containing legal arguments, brief containing legal justification, compendium of law justifying a case, condensation of law supporting a case, extract of body of law justifying a position, legal abstract of law supporting a case, legal document, legal memorandum, memorandum, summary of case law supporting an action, summary of law supporting positions, summary on the law, supporting legal issues, supporting positions, synopsis of law, the legal arguments in favor of a case, the legal basis supporting the outcome of a case
Associated concepts: memorandum of law in support, motion for a directed verdict, motion to dismiss
http://legal-dictionary.thefreedictionary.com/memorandum+of+law
 
Top