Εισαγωγή φύλλου Excel στο Word με τη μορφή εικόνας

Καλημέρα. Πώς μπορούμε να εισάγουμε εξελόφυλλο στο word ως εικόνα; Έχω κείμενο το οποίο έχει ήδη μεταφραστεί στο εξέλ και στο συνοδευτικό word υπάρχει ως επεξεργάσιμη εικόνα το αγγλικό πρωτότυπο. Προσπαθώ να γλυτώσω 2 ώρες εκνευριστικής δουλειάς εισάγοντας κείμενο στα πλαισιάκια της επεξεργάσιμης εικόνας. Help! :(
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Μάλλον δεν σε καταλαβαίνω απόλυτα, Όλι. Έχεις το κείμενο, μεταφρασμένο κατά κελιά και έχεις μια εικόνα που περιέχει το πρωτότυπο σε επεξεργάσιμα πλαίσια; Φοβάμαι ότι, εφόσον λειτουργεί, η μοναδική (πολύ τραβηγμένη) ιδέα που έχω ίσως να σε μπλέξει σε άλλου είδους πολλή δουλειά, αλλά ορίστε:

(1) Ανοίγεις την εικόνα στο τράδος. Αν ανοίξει κανονικά και εμφανιστούν τα κείμενα από τα πλαίσια κανονικά στη ΓΠ, μεταφράζεις το πρώτο string και κάνεις μια δοκιμή να δεις αν το εξαγόμενο σού δίνει την εικόνα που θέλεις: ένα μεταφρασμένο και τα υπόλοιπα κενά. Αν ναι, συνεχίζεις. Αλλιώς, η ιδέα μου τερματίζεται εδώ.
(2) Αν άνοιξαν τα κείμενα και λειτούργησε το τεστ, κάνεις αντιγραφή όλων των κειμένων της ΓΠ στη ΓΣ (δεξιά) και αποθηκεύεις το δεξιό ως απλό κείμενο με όνομα Hopefully (ή άλλο ενδεικτικό :)).
(3) Ανοίγεις το Hopefully και το «μεταφράζεις» (με άλλα λόγια, περνάς από τη μνήμη τις αντιστοιχίες που έχεις).
(4) Ανοίγεις πάλι την εικόνα από το τράδος. Θεωρητικά, θα πρέπει τώρα να δει τις αντιστοιχίες από τη μνήμη και εφόσον λειτούργησε με το δείγμα στο (1), να σου δώσει το αποτέλεσμα που θέλεις.

Τελειώνοντας και εφόσον έχουν λειτουργήσει όλα, παραλαμβάνεις το μετάλλιο παρκούρ και μας ενημερώνεις... :)
 

crystal

Moderator
Όλι, πόσο μεγάλη είναι η εικόνα που πρέπει να βάλεις στο Word; Χωράει ολόκληρη στην οθόνη σου;
Αν ναι, γρήγορος τρόπος: ανοίγεις το εξέλ και πατάς Ctrl+PrntScr. Ανοίγεις ένα φύλλο στη Ζωγραφική και κάνεις επικόλληση. Πατάς το κουμπί Επιλογή επάνω αριστερά και επιλέγεις τα κελιά που θέλεις. Ctrl+C για να αντιγράψεις αυτό που έχεις επιλέξει, Ctrl+N για να ανοίξει καινούργιο φύλλο ζωγραφικής, Ctrl+V στο καινούργιο φύλλο, Αποθήκευση και βουαλά, έχεις μια εικόνα (η οποία όμως δεν θα είναι επεξεργάσιμη όταν θα τη βάλεις στο Word).
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Όλι, αν έχεις ήδη μορφοποιημένη τη μετάφρασή σου στο εξέλ, όπως λέει η Κρίσταλ, τότε δεν χρειάζεσαι να αντιγράψεις από την οθόνη. Απλώς επιλέγεις όλα τα κελιά που θέλεις, τα αντιγράφεις και τα κολλάς απευθείας στο Word επιλέγοντας την κατάλληλη ρύθμιση αντιγραφής που θέλεις (έχεις και ρύθμιση «Ως εικόνα» που σου προσφέρει επεξεργάσιμα πλαίσια). Το μυστικό είναι ότι για να έχεις διαθέσιμη αυτή την επιλογή, θα πρέπει να είναι ανοιχτό ταυτόχρονα και το εξελόφυλλο.
 

nickel

Administrator
Staff member
Καλημέρα. Υπάρχει κάποια αντίφαση στη διατύπωση «εισαγωγή εξελόφυλλου στο Word με τη μορφή επεξεργάσιμης εικόνας». Μπορείς να κάνεις εισαγωγή εξελόφυλλου με τη μορφή του επεξεργάσιμου εξελόφυλλου.

Δοκίμασε αυτά και δες αν είναι αυτά που θέλεις:

Στο Word:
Insert > Object (δεξιά, κάτω από το Date & Time στο 2007) > Create from file
 
Παιδιά, σας ευχαριστώ! Δούλεψε η αντιγραφή κελιών και επικόλληση ως εικόνα. Με την απλή επικόλληση μου έβγαινε εκτός πλαισίου σελίδας. Συγγνώμη για τη χάλια διατύπωση! Είστε καταπληκτικοί! Τις καλημέρες μου!
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Ευτυχώς που κατάλαβε η Κρίσταλ την περιγραφή σου... :D Εγώ φοβήθηκα ότι είχες εικόνα από Excel όπου κάποιος είχε ανοίξει πάνω σε κάθε κελί από ένα πλαίσιο κειμένου και είχε γράψει εκεί μέσα (είμαι παθός).
 

crystal

Moderator
Εγώ βέβαια το πήγα μέσω Λαμίας, ενώ η Όλι ευτυχώς πήρε το εξπρές. :D
 
Top