Club Archédia

Γαλλικά ακριβώς δεν είναι, αλλά ας το πούμε περίπου γαλλόφωνο. Πρόκειται για οργάνωση που ίδρυσε ο Βέλγος γιατρός Λυκ Ζουρέ και ήταν πρόδρομη του διαβόητου Τάγματος του Ναού του Ήλιου. Ό,τι πιο αξιοπρεπές βρήκα σχετικά βρίσκεται εδώ κι εδώ.

Ούτε καν για τη σημασία και την ετυμολογία δεν είμαι σίγουρη. Κρίνοντας από τη γαλλόφωνη βίκη και από την μία εκ των σελίδων που λινκάρισα, ίσως έχει να κάνει με το archées, που μάλλον εδώ θέλει να πει αρχές (της αλχημείας ή δεν ξέρω κι εγώ τίνος πράγματος). Αλλά κι έτσι να είναι, δεν ξέρω τι θέλει να πει η κατάληξη -dia ούτε πώς να το αποδώσω καλύτερα. Έτσι εκ του προχείρου σκέφτομαι κάτι σαν "Λέσχη των Αρχών".

Έχουμε κάποια δόκιμη απόδοση στα ελληνικά; Δεν βρήκα τίποτε. Αν δεν έχουμε κάτι έτοιμο, τι προτείνετε;
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Ευτυχώς που δεν ξέρω γαλλικά και δεν θα δοκιμάσω καν για απόδοση, επειδή μόλις διάβασα το νήμα και την υπόθεση, σε συνδυασμό με την έμφαση στην κατάληξη -dia με έπιασαν ασυγκράτητα γέλια και, επειδή είμαστε (και) σοβαρό φόρουμ, δεν λέει...
 
Άσ' το σε παρακαλώ... νομίζεις ότι δεν το σκέφτηκα, με όλα τα παρελκόμενα; Μα καλά, ελληνικά δεν ήξεραν αυτοί οι άνθρωποι;
 

nickel

Administrator
Staff member
Αν προέρχεται από την αρχέγονο δύναμη, κάν' το κι εσύ Αρχεδία (κατά την Αρκαδία).
 
Ευχαριστώ για την ιδέα. Δεν έχω πεισθεί ακόμη τελείως (ξέρεις πόσα ευρήματα για αρχέδια και αρχέδια μέδια έχει το δίκτυο; είναι για γέλια...)

Παρεμπιπτόντως, κάποιος σε ένα φόρουμ το συσχετίζει με την Αρκαδία, αλλά δεν το ανέφερα γιατί δεν με έπεισε ως εκδοχή.
 

nickel

Administrator
Staff member
Δεν μπορώ να ξέρω αν είχαν στο μυαλό τους την Arcadia, η οποία στα γαλλικά είναι Arcadie.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Σύμφωνοι, αλλά αφού υπάρχει αφορμή, ας μπει και δεύτερο διαφορετικό γράμμα στην κρεμάλα.
 
Δεδομένου ότι το archées στην εκδοχή περί αρχών προφέρεται αρκέ, τι λέτε για Αρκεδία; Για να γλιτώσουμε τις ανεπιθύμητες συνηχήσεις και να αφήσουμε ένα υπονοούμενο Αρκαδίας (που μάλλον ουδεμία σχέση, αλλά δεν πειράζει).
 

nickel

Administrator
Staff member
Μα γιατί να μην προσφέρεις ένα μειδίαμα έστω στους αναγνώστες αφού το... αρχέγονο υλικό σου πάει γυρεύοντας. :-)
 
Τελικά έβαλα Αρκεδία, το θεωρώ έναν αρκετά αξιοπρεπή εξελληνισμό, ταιριαστό με το πνεύμα των κυρίων που ίδρυσαν όλες αυτές τις ομάδες.

Προσθέτω και σύνδεσμο προς την προφορά του Club Archédia από το Forvo, με τις ευχαριστίες μου στην Γαλλίδα κυρία που είχε την καλοσύνη να ανταποκριθεί στο αίτημά μου και να ανεβάσει αυτήν την ηχογράφηση.
 

nickel

Administrator
Staff member
Προσθέτω και σύνδεσμο προς την προφορά του Club Archédia από το Forvo, με τις ευχαριστίες μου στην Γαλλίδα κυρία που είχε την καλοσύνη να ανταποκριθεί στο αίτημά μου και να ανεβάσει αυτήν την ηχογράφηση.

Να 'ναι καλά η κυρία, μου έφτιαξε το κέφι! :)
 
Top