Ονοματεπώνυμο και τίτλοι

Σας αρέσει η φράση:
Είναι χαρακτηριστικό ένα περιστατικό που αφηγείται ο λογοτέχνης και αργότερα ακαδημαϊκός και Πρόεδρος, το 1974-1975, της Δημοκρατίας Μιχαήλ Στασινόπουλος ;

Αν έλειπε η αναφορά στις χρονολογίες θα σας ενοχλούσε κάτι;
Είναι χαρακτηριστικό ένα περιστατικό που αφηγείται ο λογοτέχνης και αργότερα ακαδημαϊκός και Πρόεδρος της Δημοκρατίας Μιχαήλ Στασινόπουλος:

Προτιμάτε τη διατύπωση "ο λογοτέχνης Μιχαήλ Στασινόπουλος, αργότερα ακαδημαϊκός και ΠτΔ το 1974-75";

Έχετε άλλη καλύτερη λύση με το ονοματεπώνυμο στο τέλος;
 

SBE

¥
Είναι χαρακτηριστικό ένα περιστατικό που αφηγείται ο λογοτέχνης [και μετέπειτα] ακαδημαϊκός και Πρόεδρος της Δημοκρατίας (1974-1975), Μιχαήλ Στασινόπουλος.
 
Πλην-ενώ στο της SBE: είτε χρειάζεται ένα κόμμα πριν από το "και" για να νοηθεί ως παρένθεση το "[και μετέπειτα] ακαδημαϊκός και Πρόεδρος της Δημοκρατίας (1974-1975)", είτε δεν πρέπει να μπει κανένα κόμμα. Το κόμμα μετά την ιδιότητα και πριν από το όνομα είναι καθαρός αγγλισμός - εκτός αν προηγείται του ονόματος το οριστικό άρθρο, οπότε το όνομα νοείται ως επεξήγηση. Με λίγα λόγια:
είτε ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας (1974-1975) Μιχαήλ Στασινόπουλος
είτε ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας (1974-1975), ο Μιχαήλ Στασινόπουλος.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Με παύλες, κύριε; Δεν γίνεται και με παύλες;

Είναι χαρακτηριστικό ένα περιστατικό που αφηγείται ο λογοτέχνης —αργότερα ακαδημαϊκός και Πρόεδρος της Δημοκρατίας (1974-1975)— Μιχαήλ Στασινόπουλος

(Έδιωξα επίσης το «και» μπροστά από το αργότερα και έβαλα τη χρονολογία μετά το αξίωμα. Μάλλον θα προτιμούσα και το μετέπειτα της ΣΒΕ.)
 

Earion

Moderator
Staff member
Κι εγώ με του Δόκτορα. Αλλά δεν μου αρέσουν και ποτέ δεν μου άρεσαν τα κεφαλαία στο «πρόεδρος της δημοκρατίας».
 
Μερσί για τις ιδέες, ομολογώ ότι δεν είχα σκεφτεί τη λύση της παρένθεσης!
 

Zazula

Administrator
Staff member
Το κόμμα μετά την ιδιότητα και πριν από το όνομα είναι καθαρός αγγλισμός - εκτός αν προηγείται του ονόματος το οριστικό άρθρο, οπότε το όνομα νοείται ως επεξήγηση. Με λίγα λόγια:
είτε ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας (1974-1975) Μιχαήλ Στασινόπουλος
είτε ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας (1974-1975), ο Μιχαήλ Στασινόπουλος.
Αγγλισμός ξαγγλισμός, είναι εξόχως βολικός. Και μου ακούγεται πιο φυσικά απ' ό,τι η μετακομματική "επεξήγηση" με το οριστικό άρθρο. Εκτός πια κι αν φτάσουμε στην (πολύ συχνότερα ακουόμενη) επεξήγηση με το διπλό ονοματεπωνυμικό οριστικό άρθρο: ο Μιχάλης ο Στασινόπουλος. :)
 
Αποκλείεται να βάλουμε μπροστά το όνομα; Δηλαδή:
...αφηγείται ο Μιχαήλ Στασινόπουλος, λογοτέχνης και αργότερα ακαδημαϊκός και ΠτΔ το 1974-75.
 

nickel

Administrator
Staff member
Έχετε άλλη καλύτερη λύση με το ονοματεπώνυμο στο τέλος;

Προσοχή με τα «μετέπειτα». Το μυθιστόρημά του Η δίκη κυκλοφόρησε το 1976.

Θα έλεγα: «ο λογοτέχνης, πανεπιστημιακός δάσκαλος και δικαστικός Μιχαήλ Στασινόπουλος, που εξελέγη μέλος της Ακαδημίας Αθηνών το 1968 και διετέλεσε πρόεδρος της Δημοκρατίας τα έτη 1974-75».

Για σύντομο:
ο λογοτέχνης, μέλος της Ακαδημίας Αθηνών (από το 1968) και πρόεδρος της Δημοκρατίας (τα έτη 1974-75) Μιχαήλ Στασινόπουλος

Και να προσέχουμε το σκέτο ακαδημαϊκός.
 
Νομίζω ότι ο συγγρ. του κειμένου μου είχε στο νου του την ειδικότητα του ΜΣ ως μέλους της Ακαδημίας Αθηνών όταν έγραψε "ακαδημαϊκός" αλλά με τη νεότερη σημασία της λέξης πράγματι υπάρχει πρόβλημα.
 

Earion

Moderator
Staff member
Το κόμμα μετά την ιδιότητα και πριν από το όνομα είναι καθαρός αγγλισμός - εκτός αν προηγείται του ονόματος το οριστικό άρθρο, οπότε το όνομα νοείται ως επεξήγηση. Με λίγα λόγια:
είτε ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας (1974-1975) Μιχαήλ Στασινόπουλος
είτε ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας (1974-1975), ο Μιχαήλ Στασινόπουλος.

Αγγλισμός ξαγγλισμός, είναι εξόχως βολικός.

Εγώ, Ζάζουλα, νομίζω ότι ο Θέμης έχει δίκιο. Να διατυπώσω πιο λακωνικά αυτό που εννοεί:


  • ιδιότητα πριν από το όνομα = επιθετικός προσδιορισμός --> χωρίς κόμμα
  • ιδιότητα μετά το όνομα = επεξήγηση --> χρειάζεται κόμμα

Παραδείγματα:

ο πρώην βουλευτής και επί πολλά χρόνια υπουργός Θεόδωρος Πάγκαλος δήλωσε ...
Οι δηλώσεις του Θεόδωρου Πάγκαλου, πρώην βουλευτή και επί πολλά χρόνια υπουργού, προκάλεσαν σάλο ...
 

SBE

¥
Πιο φυσικό θα μου φαινόταν με το όνομα στην αρχή, όχι στο τέλος, αλλά αφού έχουμε περιορισμό να μπει στο τέλος το όνομα ...
 
Top