Πρόγραμμα για βάσεις δεδομένων

Μια φορά κι έναν καιρό είχα την dBase. Τώρα τι θα ταίριαζε; Θέλω να φτιάξω μια βάση δεδομένων για τα βιβλία της βιβλιοθήκης μου, δεν θέλω περίπλοκα πράγματα, δεν θέλω να πάρω διδακτορικό για να μάθω πώς δουλεύει το ρημάδι. Δοκίμασα το OpenOffice Base, δεν μου φάνηκε ευκολονόητο. Το Αξές το είχα δοκιμάσει παλιά, μού είχε φανεί βαρύ.

Μήπως να τα καταγράψω στο word να ξεμπερδεύω;
 

nickel

Administrator
Staff member
Μια λύση είναι πάντα το Word (ή το απαίσιο Excel). Εγώ το προτιμώ για πολλά πράγματα.

Ρίξε πάντως μια ματιά και σ' αυτό: http://www.thebottle.org/overview.htm
Δες και το Screenshot.
 
Εγώ μάλλον θα έμπαινα στον πειρασμό γι' αυτό:

http://webscripts.softpedia.com/script/Organizers/Kollektor-43135.html

Using a SOAP interface to Amazon.com it allows you to enter the ISBN and it will look up all the book information for you.

Αυτό είναι για εκείνους που το μόνο ελληνικό βιβλίο που διαθέτουν είναι ο τσελεμεντές! Κοινώς, για σας :p. Εμείς οι κοινοί θνητοί που έχουμε περισσότερα ελληνικά από ξενόγλωσσα τι θα κάνουμε; Πλάκα και κοντύλι (ms office δηλαδή); Δεν έχει τρέντι προγραμματάκια για μας;
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Κι εγώ κάποτε έπαιζα στα δάχτυλα την dBase. Πού τη θυμήθηκες, βρε παιδί μου! Στο σχολείο που υπηρετούσα, τα τελευταία χρόνια, είχα χρησιμοποιήσει το Access για την τήρηση των δεδομένων του συλλόγου διδασκόντων.

Συμφωνώ με την Κάπα ότι αυτό το πρόγραμμα δείχνει πολύ ελκυστικό. Αλλιώς, μάλλον Excel.

Edit: Sarant, δες και το BookDB. Φαίνεται πολύ καλό.
 
Last edited:
Παιδιά, σας ευχαριστώ, βρήκα ένα πρόγραμμα από αυτά που προτάθηκαν και το χρησιμοποιώ ήδη -αν και όλα καλά φαίνονται.

Όμως, να το γενικεύσω το ερώτημα: έστω ότι θέλω ένα απλό προγραμματάκι για βάση δεδομένων, που να την ορίζω εγώ, γιατί μπορεί αύριο να θέλω να ταξινομήσω τους δίσκους μου ή παραμεθαύριο τις παροιμιακές μου εκφράσεις (έχω μια βάση δεδομένων με 10500 εγγραφές σε dbase, φευ!) Τι υπάρχει, απλό και γοητευτικό σαν την παλιά dbase;
 

nickel

Administrator
Staff member
Αν κάποιος δεν γνωρίζει προγραμματισμό, να κάνει την dBase ό,τι θέλει, διαλέγει, όπως είπα, ανάμεσα σε Word και Excel, αν και υπάρχουν διάφορα λεξικογραφικά προγράμματα (εγώ τα βρίσκω περιοριστικά). Δυστυχώς (ή ευτυχώς), λόγω και legacy, έχω ακόμα του κόσμου τα πράγματα σε αρχεία dBase. Το παραθυράκι του DOS είναι μόνιμα ανοιχτό!

(Ωστόσο, κόλπο να παίρνω τα δεδομένα του Amazon δεν έχω φτιάξει.:( )
 
Αφού έχετε ήδη κάποια δεδομένα σε dbase, θα φανεί χρήσιμη η υποστήριξη που παρέχει το excel για τέτοια αρχεία (ανοίγει dbf απευθείας). Εξάλλου, το εξέλ κάνει τα πάντα (εκτός ίσως από καφέ), αν και είναι τόσο παρεξηγημένο....
 

nickel

Administrator
Staff member
Εξάλλου, το εξέλ κάνει τα πάντα (εκτός ίσως από καφέ), αν και είναι τόσο παρεξηγημένο....
Θέλει πολύ soul-searching για να ανακαλύψω γιατί δεν μου αρέσει, ενώ ξέρω να το χειρίζομαι στη λεπτομέρειά του (με εξαίρεση τη χρήση της Basic για προγραμματισμό). Στην περίπτωσή μου, πάντως, δεν υπάρχει παρεξήγηση, μάλλον γεροντική ιδιοτροπία.
 
Παιδιά, εγώ το εξέλ δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ, αλλά μια ερώτηση για όσους ξέρουν: μπορεί
να έχει memo fields, όπου να βάζεις μπόλικο κείμενο;
 
Σε οποιοδήποτε πεδίο του Excel (ή "κελί" όπως τα λένε μερικοί) μπορούν να μπουν comments χωρίς περιορισμό χαρακτήρων (στο Excel 2007 με δεξί κλικ > insert comment ή από το Review > New Comment), χωρίς να επηρεάζει το κύριο περιεχόμενο του πεδίου.
 

nickel

Administrator
Staff member
Παιδιά, εγώ το εξέλ δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ, αλλά μια ερώτηση για όσους ξέρουν: μπορεί να έχει memo fields, όπου να βάζεις μπόλικο κείμενο;
Το μέγιστο μέγεθος ενός φύλλου (worksheet) του Excel 2003 είναι 65.536 σειρές με 256 στήλες. Δηλ. σε dBase speak, 65.536 εγγραφές με 256 πεδία η καθεμιά.

Κάθε κελί του Excel (αντίστοιχο με το πεδίο μιας εγγραφής του dBase) μπορεί να χωρέσει μέχρι 32.767 χαρακτήρες κειμένου.

Περιορισμός στα παραπάνω είναι η διαθέσιμη μνήμη.
 
Αν κάποιος δεν γνωρίζει προγραμματισμό, να κάνει την dBase ό,τι θέλει, διαλέγει, όπως είπα, ανάμεσα σε Word και Excel
Και οφ-τόπικ και κατόπιν εορτής:
Πρέπει να είμαι ο πιο άσχετος, και με διαφορά, στο νήμα αυτό από βάσεις δεδομένων, αλλά ο παραλληλισμός μεταξύ Word και Excel για τέτοια χρήση μού φαίνεται εξωφρενικός. Προσωπικά ούτε τη λίστα με τα ψώνια δεν γράφω στο Word.


Στην περίπτωσή μου, πάντως, δεν υπάρχει παρεξήγηση, μάλλον γεροντική ιδιοτροπία.
Α, εντάξει.
:)
 
sourceforge.net

Όμως, να το γενικεύσω το ερώτημα: έστω ότι θέλω ένα απλό προγραμματάκι για βάση δεδομένων, που να την ορίζω εγώ, γιατί μπορεί αύριο να θέλω να ταξινομήσω τους δίσκους μου ή παραμεθαύριο τις παροιμιακές μου εκφράσεις (έχω μια βάση δεδομένων με 10500 εγγραφές σε dbase, φευ!) Τι υπάρχει, απλό και γοητευτικό σαν την παλιά dbase;
Δε γνωρίζω την dbase, ίσως όμως κάποιο από τα ακόλουθα σε βόλευε:
http://sourceforge.net/projects/javalibrary/
A web base electronic library that can lends books, journals, CDs, videos to borrowers who are registered in the system, as are the books and magazines. UML use during OO Analysis/Deisgn. J2EE (JSP, Servlet and JDBC) & MySQL for the implementation.

http://sourceforge.net/projects/mediadb2/
MediaDB is a PHP web-based database to organize your DVDs, CDs, VHS tapes, books, games, etc. It can even index the files on a disc for easy searching.
Υπάρχουν γύρω στις 642 παρόμοιες εφαρμογές;)
Σίγουρα κάτι αξιόλογο θα υπάρχει και στα framasoft.net & freshmeat.net
 

nickel

Administrator
Staff member
Νομίζω ότι ο sarant έχει ήδη αρχίσει να χρησιμοποιεί κάποιο πρόγραμμα, οπότε θα μπορούσε αν θέλει να μας μεταφέρει κάποια στιγμή τις εντυπώσεις του.
 
Χρησιμοποίησα το book collector της Collectorz.com. Το πιο ωραίο χαρακτηριστικό είναι ότι βρίσκει στοιχεία από το διαδίκτυο (αλλά όχι για ελληνικά βιβλία). Έχει πληθώρα πεδίων (π.χ. ακόμα και για να καταγράψεις τους ήρωες του μυθιστορήματος) αλλά δεν το δούλεψα τόσο ώστε να δω αν είναι ευέλικτο. Έκανα την επείγουσα δουλειά μου και σταμάτησα -πάντως το ιδανικό της παλιάς dBase δεν γκρεμίστηκε στην καρδιά μου.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Top