metafrasi banner

salutogenesis

[Wiki]
[Salutogenesis describes an approach towards medical treatment focusing on factors that support human health and well-being, rather than on factors that cause disease. More specifically, the "salutogenic model" is concerned with the relationship between health, stress, and coping.

The word "salutogenesis" comes from the Latin salus = health and the Greek genesis = origin.]

Και πλανάται το ερώτημα για το 2ο συνθετικό της απόδοσης στα Ελληνικά:

υγειο-γένεια ή υγειο-γένεση;

-γένεση = όπως το παρθενογένεση / κοσμογένεση κλπ ώστε να δίνεται η έννοια ότι μέσω της προσέγγισης αυτής "γεννάται" η υγεία.

-γένεια = όπως το παθογένεια κλπ από τη βέρα ρίζα -γεν- ώστε να δίνεται η έννοια ότι "δημιουργείται" η υγεία.

Ίδια ρίζα - διαφορετικές σημασίες;
 

nickel

Administrator
Staff member
Δεν ξέρω αν λειτουργούν οι μηχανισμοί που αναφέρεις. Ξεφύλλιζα το ιατρικό μου γλωσσάρι με τα διάφορα -genesis, -γένεση και -γένεια, και συμπέρασμα δεν έβγαλα, εκτός από ότι η τάση είναι να αποδίδονται τα περισσότερα με κάτι σε -γένεση. Έτσι και η pathogenesis μπορεί να αποδοθεί και σαν παθογένεια και σαν παθογένεση, χωρίς διαφορά στη σημασία — απλώς η παθογένεια ήρθε νωρίτερα και σχηματίστηκε από το γαλλικό pathogénie. Επειδή λοιπόν η salutogenesis πάει χέρι χέρι με την pathogenesis, κλίνω προς την υγειογένεια. Δεν έχω κανέναν άλλο λόγο (και η πρώτη μου σκέψη ήταν για υγειογένεση).
 

nickel

Administrator
Staff member
Αυτή τη στιγμή, πέντε χρόνια αργότερα, τα ελάχιστα διαδικτυακά ευρήματα είναι υπέρ της υγειογένεσης.

Από διαλέξεις του Ρούντολφ Στάινερ (Ανθρωποσοφική Ιατρική):
Υγειογένεση : Η αρχή της επικέντρωσης σε παράγοντες που υποστηρίζουν την ανθρώπινη υγεία και ευημερία, σε αντίθεση με τους παράγοντες που προκαλούν ασθένειες. Ο όρος επινοήθηκε από τον Aaron Antonovsky, Καθηγητή Ιατρικής Κοινωνιολογίας (βλ. Aron Antonovsky, Διαλεύκανση του μυστηρίου της υγείας. Πώς οι άνθρωποι διαχειρίζονται το στρες και παραμένουν υγιείς. Ann Arbor 1987). Το «υγειογενετικό μοντέλο» ασχολείται με τη σχέση μεταξύ της υγείας, του άγχους και της αντιμετώπισης.

Από διπλωματική εργασία:
Ο Antonovsky επίσης προτείνει τον όρο «υγειογένεση» (salutogenesis) σε αντιδιαστολή προς τον όρο παθογένεση για να περιγράψει διαδικασίες, οι οποίες συντελούν σε θετικά σωματικά και ψυχολογικά αποτελέσματα (Cowen & Kilmer, 2002).

Από ερευνητικό πρόγραμμα υπό την αιγίδα του Υπουργείου Πολιτισμού:
Σύμφωνα με την υγειογένεση, οι άνθρωποι που έχουν αίσθηση της συνοχής (μια θεμελιώδης έννοια για την υγειογένεση) δείχνουν δυνατότητα διαχείρισης, δηλαδή έχουν την δυνατότητα να διαχειρίζονται/ελέγχουν τα γεγονότα της ζωή τους και να βρίσκουν τους απαιτούμενους πόρους για να αντιμετωπίσουν τα προβλήματα τους.

Επίσης, στην ίδια πηγή: υγειογενές μοντέλο
Ωστόσο, είναι πιο σωστό το υγειογενετικό (αν υγειογένεση) ή το υγειογόνο (αν υγειογένεια).
 

nickel

Administrator
Staff member
Και για την parthenogenesis κυκλοφόρησαν ως προτάσεις τα παρθενογενεσία και παρθενογένεια και παρθενογονία, αλλά η παρθενογένεση επικράτησε. :-)
 
Top