Αγκύλες έλλειψης [...] και κόμματα

Γειά σας. Μετά από πολύ καιρό, επανέρχομαι με το εξής ερώτημα: Σε παράθεμα που περιλαμβάνει τις γνωστές αγκύλες με τις τρεις τελείες που σημαίνουν ότι έχει παραλειφθεί τμήμα κειμένου, πρέπει να μπαίνει κόμμα 1) πριν τις αγκύλες, 2) μετά τις αγκύλες και 3) αν πρέπει να μπει μετά, μεσολαβεί κενό διάστημα ή όχι;

Σας δίνω ένα παράδειγμα από το κείμενο που επιμελούμαι, όπως μου δόθηκε, με τα κόμματα και χωρίς διάστημα πριν το δεύτερο κόμμα.

"Διευθυνταί ξενοδοχείων, [...], εκμισθωταί οικιών και επιπλωμένων δωματίων"

Το "λουκ" χωρίς κόμματα:

"Διευθυνταί ξενοδοχείων [...] εκμισθωταί οικιών και επιπλωμένων δωματίων"

Τι λέτε;
 

Earion

Moderator
Staff member
Μπαίνει μετά τις αγκύλες και χωρίς να προηγείται κενό.
 

nickel

Administrator
Staff member
Δηλαδή, η απάντηση στο:

Α. Διευθυνταί ξενοδοχείων, [...], εκμισθωταί οικιών και επιπλωμένων δωματίων
ή
Β. Διευθυνταί ξενοδοχείων [...] εκμισθωταί οικιών και επιπλωμένων δωματίων

είναι

Γ. Διευθυνταί ξενοδοχείων [...], εκμισθωταί οικιών και επιπλωμένων δωματίων

Εμένα μου αρέσει περισσότερο το Α, επειδή δίνει σαφέστερα την εικόνα της απαρίθμησης — εκτός αν είναι απατηλή.
 
Εχεις δίκιο για το πλεονέκτημα του Α. Δεν είχα σκεφτεί την πιθανότητα απαρίθμησης. Δεν γνωρίζω όμως και το πρωτότυπο, οπότε δεν θα το μάθω αυτό έτσι κι αλλιώς. Επιπλέον τώρα που βλέπω και το Γ. χωρίς το πρώτο κόμμα, αντιλαμβάνομαι ότι άλλο υπονοείται με την παρουσία του και άλλο με την απουσία του. Οπότε, καλύτερα να αφήσω τα κόμματα στην ησυχία τους!

Σας ευχαριστώ και τους δύο... :-)
 
Σκέπτομαι μάλιστα ότι για λόγους ακριβείας/σχολαστικότητας, τα κόμματα που δίνονται από τον συγγραφέα πρέπει οπωσδήποτε να διατηρηθούν, γιατί αποτελούν ένα ακόμα σημάδι που θα βοηθήσει όποιον θελήσει να εντοπίσει την όλη φράση στο πρωτότυπο (ακραίο λίγο, αλλά you never know...). ;)
 
Top