Ο υπολογιστής μου δεν βλέπει το σκληρό

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Καλημέρα σε όλους!

Νέο πρόβλημα ανακάλυψα σήμερα: από τους δύο δίσκους που έχω (εσωτερικούς), ξαφνικά ο υπολογιστής μου δεν βλέπει τον έναν. Πήγα στο device management από το My Computer και δεν εμφανίζεται καθόλου.

Όταν ανοίγει ο υπολογιστής, βγάζει μήνυμα «Secondary master hard disc error» και μου ζητάει να πατήσω F1 για να ξεκινήσει στην αρχή, αλλιώς δεν κάνει τίποτα.

Επίσης, δεν δουλεύουν και τα shortcuts που είχα για αυτόν τον δίσκο, κάνω κλικι σε φάκελο και μου λέει ότι δεν υπάρχει αυτό που ψάχνω.

Τι μπορεί να φταίει;
 

Zazula

Administrator
Staff member
Το BIOS τον βλέπει τον σκληρό; Ξέρεις πώς να μπαίνεις στο BIOS;
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Μία συζήτηση γι' αυτό το θέμα εδώ.
https://answers.yahoo.com/question/index?qid=20131203113401AAZdv7I
Άλλη συζήτηση εδώ.
http://superuser.com/questions/64749/windows-7-wont-show-sata-hard-drive-in-my-computer

Υπάρχουν δεκάδες τέτοιες, κάνε μια βόλτα να δεις τι λένε, μέχρι να πλακώσουν οι ειδικοί.

Edit: Οι ειδικοί πλάκωσαν ακαριαία. Βίβα Λεξιλογία!
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Το BIOS τον βλέπει τον σκληρό; Ξέρεις πώς να μπαίνεις στο BIOS;
Δεν ξέρω, κάτσε να ψάξω να δω.

Άλεξ, από εκεί βρήκα και το πώς μπαίνεις στο device management, όμως εκεί δεν εμφανίζεται ο δίσκος, ενώ θα έπρεπε.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Εσύ λοιπόν μπαίνεις στο BIOS πατώντας Del μόλις ξεκινήσει ο υπολογιστής.
Το εγχειρίδιο χρήσης (μαζί με οδηγούς κλπ) είναι εδώ: http://support.asus.com/Download.aspx?SLanguage=en&m=P5K-E&os=17
Πήγαινε στο 4ο κεφ. και δες πού είναι τα SATA-n και το ποιους δίσκους βλέπει εκεί.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Μπήκα. Είδε δύο δίσκους στα SATA (υποθέτω ότι αυτοί είναι μόνο οι εσωτερικοί, όχι και οι εξωτερικοί, σωστά; ) και μετά βγήκα από το BIOS και -ώ του θαύματος!- ο άλλος σκληρός είχε εμφανίστεί από μόνος του, χωρίς να κάνω τίποτα. Έκανα και restart για να βεβαιωθώ, πράγματι τώρα τον βλέπει.

Δεν ξέρω ακριβώς τι έγινε, αλλά σας ευχαριστώ πολύ, ιδίως τον Ζαζ :)
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Επανέρχομαι. Δεν έχει διορθωθεί το πρόβλημα, και τώρα δεν με βάζει καν στο μενού του BIOS, μου βγάζει μόνο την αρχική οθόνη του όπου ο ένας σκληρός δεν φαίνεται.
 
Θα έλεγα να ανοίξεις το κουτί και να βεβαιωθείς ότι δεν έχει κουνηθεί κανένα καλώδιο. Μπορείς να δοκιμάσεις να αλλάξεις τα slot όπου συνδέονται οι δύο δίσκοι, για να δεις αν θα δει τώρα αυτόν που δεν έβλεπε πριν (οπότε φταίει η motherboard και όχι ο σκληρός). Σε κάθε περίπτωση, αν λειτουργήσει πάλι ο σκληρός αυτός να πάρεις οπωσδήποτε backup, γιατί είναι ανησυχητική συμπεριφορά.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Έχω μπακάπ, δεν ανησυχώ :) (άμα την πάθεις μία φορά...) Το θέμα είναι ότι πρόσφατα έκανα αναβάθμιση και ο σκληρός αυτός είναι ο παλιός μου, τον οποίο ο τεχνικός δεν τον κούνησε από τη θέση του, ούτε τον πείραξε καθόλου, προσέθεσε απλώς έναν καινούριο και τα πέρασε όλα εκεί. Επίσης, το πρόβλημα εμφανίστηκε κανένα μήνα μετά την αναβάθμιση, οπότε δεν καταλαβαίνω τι στο καλό γίνεται.

Θα τον ανοίξω από αύριο και θα επανέλθω.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Θα έλεγα να ανοίξεις το κουτί και να βεβαιωθείς ότι δεν έχει κουνηθεί κανένα καλώδιο.
[φτύνει στον κόρφο της και κάνει τρεις γύρους επιτόπου]Τελικά μάλλον αυτό έφταιγε[/φτύνει στον κόρφο της και κάνει τρεις γύρους επιτόπου]
Σας ευχαριστώ όλους, ορατούς τε και αοράτους :)
 
Top